(22) 841 01 12

Czy zmniejszenie wagi ciała wpływa na skuteczność leczenia łuszczycy?

Czy odchudzanie pomaga w leczeniu łuszczycy? Takie pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Chociaż z pozoru może się nam wydawać, że sama waga ciała nie może mieć wpływu na przebieg choroby, obserwacje lekarzy  dermatologów coraz częściej potwierdzają że rzeczywiście tak jest.

Jak waga ciała wpływa na natężenie łuszczycy?

Otyłość wywołuje stan zapalny w Twoim organizmie, który obejmuje liczne narządy – wątrobę, tkankę tluszczową, mięśnie, trzustkę a nawet – mózg. Zwiększenie BMI o 1 zwiększa ryzyko rozwoju łuszczycy o 9%, a o 7% – zajęcie większej powierzchni skóry przez chorobę (oceniane wedle PASI – Psoriasis Area Severity Index), w porównaniu z osobami o normalnej masie ciała. Dla osób z BMI <25, średnia wartość PASI wynosi 3,9; miedzy 25-30 – 6.0 a przy BMI >30 – 7.0. Podobne zależności widoczne są w przypadku innych wskaźników, używanych do oceny ilości tkanki tłuszczowej, jak obwód talii, czy stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Jak widzimy, im wyższa waga ciała – tym bardziej nasilona jest łuszczyca, i większa powierzchnia skóry jest zajęta zmianami. Dotyczy to również często współwystępującego łuszczycowego zapalenia stawów, które u osób otyłych jest bardziej oporne na leczenie, jak piszą autorzy badań na łamach Annals of Rheumatic Diseases.

Czy zmniejszenie wagi ciała zwiększa skuteczność leczenia?

Podjęcie decyzji o odchudzaniu w trakcie walki z łuszczycą, to naszym zdaniem doskonały wybór. Pacjenci na diecie ubogokalorycznej lepiej odpowiadają na leki a ponadto – ich jakość życia jest lepsza, jak podaje Journal of the American Academy of Dermatology. U osób z dużą nadwagą (BMI> 38), którzy stracili wagę dzięki diecie i operacji zmniejszenia żołądka, aż u 7 z 10 pacjentów zmniejszenie masy ciała spowodowało całkowity zanik zmian skórnych. Jednak skomponowanie odpowiedniego jadłospisu, umożliwiającego utrzymanie reżimu kalorycznego, oraz dostarczającego właściwej ilości składników odżywczych może stanowić duże wyzwanie. Warto oddać się w ręce specjalistów. Odpowiednio dobrana dieta ma wpływ nie tylko na skuteczność leczenia łuszczycy – ale również na nasze ogólne samopoczucie. Wyeliminowanie niektórych produktów, mających wpływ na stan zapalny, jak gluten, czy dbanie o odpowiednią podaż działających przeciwzapalnie kwasów tłuszczowych omega-3 i antyoksydantów wymagają odpowiedniej świadomości w kwestii odżywiania.

Utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest niezbędna dla zachowania zdrowia

Otyłość prowadzi do rozwoju licznych chorób cywilizacyjnych. Zalicza się do nich cukrzyca, miażdżyca naczyń tętniczych prowadząca do udarów mózgu i zawałów serca, oraz nowotwory. Te schorzenia, według WHO, zbierają największe żniwo w krajach zachodnich. Łuszczyca, należąca do chorób zapalnych, dodatkowo zwiększa ich ryzyko – wedle raportu przedstawionego w czasopiśmie Circulation – nawet o 26%. Dlatego zmniejszając masę ciała – tak naprawdę pozytywnie wpływasz na cały organizm.

Odchudzanie z kliniką FEBUMED

W klinice FEBUMED oferujemy kompleksową opiekę dietetyczną dla osób zmagających się z problemami skórnymi. Analiza składu masy ciała, oraz ułożenie jadłospisu odpowiadającego Twoim potrzebom stanowią dopiero pierwszy krok. Wizyty kontrolne pozwolą Ci nie tylko sprawdzić poczynione postępy, ale również utrzymać niezbędną motywację. Dodatkowo umożliwiamy stały kontakt ze specjalistą – w razie pytań, można zasięgnąć natychmiastowej porady telefonicznie, lub drogą email.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

Napisz komentarz