(22) 841 01 12

Elektrokoagulacja

Czym jest elektrokoagulacja?Elektrokoagulacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie elektrochirurgii, wykorzystywany do usuwania zmian skórnych. Polecany jest zwłaszcza osobom, u których wykryte zmiany nie kwalifikują się do usunięcia za pomocą kriochirurgii (tzw. wymrożenia) – dotyczy to np. brodawek wirusowych, które mają predyspozycje do odnawiania się.
eltron-80

Zabiegi wykonywane są za pomocą urządzenia Eltron 80 przeznaczonego do elektrokoagulacji.

Istotną elektrokoagulacji jest całkowite zlikwidowanie zmiany przy pomocy prądu zmiennego o dużej częstotliwości, powodującego natychmiastowe usunięcie niepożądanych znamion.

Większość zmian, zwłaszcza małych, usuwanych jest w sposób bezbolesny. Pacjenci twierdzą jedynie, że czasami odczuwają niewielkie uczucie pieczenia, które towarzyszy im w trakcie wykonywania zabiegu. Jednakże niektóre zmiany – szczególnie te o charakterze rozległym – wymagają znieczulenia miejscowego np. w postaci kremu znieczulającego, który aplikowany jest bezpośrednio na skórę na kilkanaście minut przed zabiegiem. Dzięki temu niwelowane jest poczucie dyskomfortu towarzyszące usunięciu zmian.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Zmiany usuwane są w warunkach ambulatoryjnych, przez lekarza dermatologa, przy użyciu aparatu elektrochirurgicznego Eltron 80. Decyzje na temat tego czy dana zmiana może być usunięta przy pomocy elektrokoagulacji podejmuje dermatolog w trakcie wstępnej konsultacji. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu – zmiany mogą być usunięte podczas tej samej konsultacji.

Wskazania do zabiegu

Zabieg polecany jest pacjentom posiadającym zmiany, których nie można usunąć kriochirurgicznie. Zaliczamy do nich m.in. niektóre brodawki (łojotokowe, wirusowe, płaskie), prosaki, kaszaki, mięczaki zakaźne, naczyniaki gwiaździste czy kępki żółte.

Przeciwwskazania do zabiegu

Elektrokoagulacji nie powinno wykonywać się bezpośrednio po niektórych zabiegach chirurgicznych i pielęgnacyjnych np. mikrodermabrazji czy peelingu chemicznym. Przed usunięciem zmian nie jest wskazane korzystanie z solarium, czy nadmierne opalanie, ze względu na możliwość wystąpienia podrażnienia.

Osoby chorujące na cukrzycę, mające problemy z zaburzeniem krążenia czy krzepnięciem krwi, nie powinny usuwać zmian elektrochirurgicznie. To samo dotyczy pacjentów z rozrusznikiem serca oraz w ciąży.

Jakich reakcji po zabiegu można się spodziewać?

Po zabiegu elektrochirurgicznym może pojawić się uczucie dyskomfortu, w niektórych przypadkach mogą powstać delikatne obrzęki skóry, rumienie czy zasinienia zwykle mające charakter przemijający. U części pacjentów w miejscu po usuniętych zmianach nie wykluczone jest lekkie krwawienie.

Wiele osób boi się elektrokoagulacji ze względu na możliwość powstawania blizn. Nic bardziej mylnego – odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu, zgodnie z zaleceniami lekarza, zapewni pacjentowi prawidłowe gojenie się rany.

Jesteś zainteresowany zabiegiem elektrokoagulacji w Warszawie?

Zadzwoń i dowiedz się więcej.

Zadzwoń 22 841 01 12 lub napisz rejestracja@febumed.pl


W FEBUMED Centrum Leczenia Łuszczycy, AZS i Egzemy stosowane są m.in. naturalne preparaty marki Dr Michaels. Więcej informacji o nich można znaleźć na stronie: www.febumed.com.pl

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page