(22) 841 01 12

Etiologia Atopowego Zapalenia Skóry

Wiedza na temat chorób skórnych jest coraz większa. Jednak nadal, w świadomości społecznej, pozostaje obawa, że wieloma z nich można się zarazić. Szczególnie tymi, które przybierają mało estetyczną formę. Jedną z takich chorób jest Atopowe Zapalenie Skóry.

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która objawia się w postaci wykwitów o zmiennej strukturze. Może występować na całym ciele, jednak najczęściej ogniska chorobowe zlokalizowane są w miejscach zgięć czyli np. na kolanach czy łokciach. Wykwity mogą pojawić się także na plecach, dłoniach, nogach czy klatce piersiowej. Za jej powstawanie uważa się czynniki genetyczne w postaci skłonności do alergii. AZS może powodować także astma czy katar sienny. AZS jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Oznacza to, że wyleczenie jej jest niemożliwe. Obecnie medycyna pozwala na uśpienie choroby, jednak może ona powrócić w każdej chwili. Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić, gdyż jej powstanie leży w kwestii genetyki. Na AZS znacznie częściej chorują osoby, u których w rodzinie pojawiły się już takie przypadki. AZS w większości przypadków dotyczy dzieci, jednak i u dorosłych może pojawić się w każdej chwili. Tłem choroby są czynniki alergiczne. U najmłodszych zazwyczaj AZS spowodowany jest alergiami pokarmowymi, natomiast u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nasilać je mogą alergeny zewnętrzne, np. kurz czy pyłki roślin. Charakterystyczny dla niej jest silny świąd oraz zmiany skórne, które mogą przybrać formę sączących się ran.

Leczenie AZS

Leczenie AZS jest bardzo trudne, długie i żmudne. Przede wszystkim stosuje się preparaty kortykosteroidowe. Ich działanie ma na celu zmniejszenia świądu oraz zaleczenie ran. Mają działanie miejscowe. Występują głównie w formie maści, tak więc wymagają aplikacji na poszczególne miejsca zmienione chorobowo. W niedawnym czasie powstały nowe leki: inhibitory kalcyneuryny. Hamują one rozwój komórek odpowiedzialnych za powstawanie procesów zapalnych. Mają one łagodniejsze działanie niż standardowe maści. Jednak są one bardzo drogie. Leki te nie są refundowane, przez co wielu chorych nie ma nawet możliwości ich wypróbowania.

Życie z AZS

Życie z atopowym zapaleniem skóry nie należy do najłatwiejszych, gdyż znacząco wpływa na jakość życia. U podstaw AZS leżą między innymi problemy alergiczne. Oznacza to, że tak naprawdę chorzy nieustannie są narażeni na ich działanie, a co za tym idzie, na zaostrzenie się stanu chorobowego w każdej chwili. Jako że choroba ta w dużym stopniu dotyka głównie dzieci, to wpływa to na ich relacje z rówieśnikami. Małe dzieci nie rozumieją, że dziecko, które ma na skórze zmiany, jest chore. Jest więc wyśmiewane ze względu na swój stan zdrowia. Nawet wiedząc, że kolega ma chorą skórę, dzieci unikają kontaktu z nim, bo boją się zarazić, mimo iż nie ma ku temu podstaw. Skutkiem tego jest słaba psychika dziecka. Izoluje się od świata zewnętrznego, od rówieśników, a często także zamyka się na najbliższych. Powoduje to utrudnioną współpracę z dzieckiem i problemy wychowawcze. Dzieci z AZS mają bardziej buntowniczą naturę, a do tego są rozdrażnione. Nie należy się temu dziwić. Każdy z nas złościłby się, gdyby nieustannie swędziała nas skóra. Dzieci mogą mieć też przez to problemy z nauką, gdyż bardzo trudno skupić im się na zadaniach do wykonania. Dorosłym znacznie prościej jest się pogodzić z naturą i są w znacznie mniejszym stopniu narażeni na docinki ze strony rówieśników, jednak i tak ich codzienne obowiązki są utrudnione. Chorzy na AZS bardzo często przebywają na zwolnieniach lekarskich, gdyż dolegliwości są zbyt silne, by sprawnie funkcjonować.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

2 Responses to “Etiologia Atopowego Zapalenia Skóry”

  1. FreeBSD VPS pisze:

    Mokre opatrunki. Skuteczne, intensywne leczenie ciezkiego atopowego zapalenia skory polega na owijaniu chorych obszarow mokrym bandazem z dodatkiem kortykosteroidow. Najczesciej zabieg wykonywany jest w szpitalu, poniewaz jest to pracochlonne i wymaga wiedzy pielegniarskiej.

  2. Olga pisze:

    Szanowny FreeBSD VPS, dziękuję za komentarz! W imieniu Centrum Dermatologicznego FEBUMED, pragnę dodać, iż metoda mokrych opatrunkowych, którą opisujesz – jest idealna nie tylko dla osób z ciężkim atopowym zapaleniem skóry, ale również dla tych, którzy zmagają się z lekką oraz średnią postacią choroby. Na polskim rynku dostępna jest odzież medyczna w postaci np. bandaży, która idealnie sprawdza się do stosowania w formie mokrych opatrunków w domowych warunkach. Bandaże te nie dość, że są bardzo łatwe w użytkowaniu, to dodatkowo starczają na naprawdę długo – można je po każdej kuracji nie narażając się na utratę ich właściwości medycznych. Fakt, że można je stosować w domu, to ich niewątpliwie wielka zaleta – nie trzeba przy tym koniecznie przeprowadzać kuracji sterydowej, można używać produktów nawilżających, a nawet samą wodę. Ważne – kuracja ta nie wymaga to wiedzy pielęgniarskiej.


Napisz komentarz