(22) 841 01 12

Fototerapia w leczeniu łuszczycy

Fototerapia polega na wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego, które odbywa się w kontrolowanych warunkach pod nadzorem lekarskim, aby leczyć zmiany skórne występujące w łuszczycy. Uważana jest za bardzo skuteczną metodę. Chociaż istnieje możliwość wykonywania takich zabiegów w domu, wielu pacjentów korzysta z usług oferowanych przez specjalistyczne gabinety. Fototerapia wiąże się z licznymi korzyściami – nie tylko pozwala na zmniejszenie objawów skórnych łuszczycy, ale także umożliwia zmniejszenie dawek przyjmowanych leków systemowych.

Fototerapia skuteczna w leczeniu łuszczycy?

W fototerapii w leczeniu wykorzystuje się promieniowanie UVB oraz UVA, które są naturalną składową promieniowania słonecznego. Promieniowanie UVB może być stosowane nawet w ciężkich przypadkach łuszczycy, w których nie zauważa się odpowiedzi na leczenie miejscowe. Stosowana długość fali UVB ma postać wąskiej wiązki 311 nm (z ang. „narrow band UVB therapy”). Terapia wąską wiązką promieniowania jest o wiele bardziej efektywną formą leczenia niż konwencjonalna terapia UVB z użyciem szerokiej wiązki. Wyniki badania opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology w 1999r. Wykazały, że naświetlanie wąską wiązką pozwoliło na uzyskanie remisji zmian skórnych u 81,8% pacjentów, w porównaniu z zaledwie 9,1% pacjentów leczonych szeroką wiązką. Ten rodzaj promieniowania jest związany z powstawaniem oparzeń słonecznych, stąd zaczerwienienie skóry pojawiające się po naświetlaniu jest całkowicie normalnym zjawiskiem, i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

Fototerapia UVA, aby wykazywała swoje działanie, stosowana jest w połączeniu z psoralenami, które uwrażliwiają skórę na działanie światła o tej długości fali. Takie skojarzenie nazywane jest PUVA. Wedle opinii National Psoriasis Foundation na ten rodzaj leczenia najlepiej odpowiadają stabilne formy łuszczycy, jak łuszczyca zwyczajna, krostkowa (grudkowa), oraz obejmująca dłonie i stopy. Działanie niepożądane tego rodzaju terapii to przede wszystkim nudności oraz świąd skóry, który można jednak łatwo opanować za pomocą leków przeciwhistaminowych (przeciwalergicznych) oraz suplementów zawierających imbir.

Jak się przygotować do fototerapii?

Przed sesją fototerapii należy przyjąć leki doustne, lub zastosować kremy lub maści z lekami przeciwłuszczycowymi. Liczne publikacje pochodzące z czasopism medycznych sugerują, że połączenie takich leków jak tazaroten (ournal of the American Academy of Dermatology, 2000r.) czy ditranol (Journal of the American Academy of Dermatology, 1993r.) znacznie zwiększa skuteczność terapii wąską wiązką UVB.
Należy pamiętać, że fototerapii nie zastępuje wizyta w solarium. Jak wykazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, ten rodzaj opalania zwiększa ryzyko czerniaka – groźnego nowotworu skóry – aż o 59%. O wiele lepszym rozwiązaniem, proponowanym przez ekspertów National Psoriasis Foundation jest wystawianie skóry na naturalne promieniowanie słoneczne. Powinno się zacząć od 10 minut dziennie, i stopniowo wydłużać ten okres. Pamiętaj o zastosowaniu kremu z filtrem na obszary skóry nieobjęte łuszczycą.

Sesje fototerapii wąską wiązką UVB długości 311 nm są dostępne w naszym Centrum FEBUMED w Warszawie. Przed zastosowaniem takiego leczenia skonsultuj się z lekarzem. Nawet jeśli stosujesz fototerapię w warunkach domowych, regularny nadzór nad postępem terapii jest niezmiernie ważny. Specjaliści dermatologii z naszej kliniki odpowiedzą na wszystkie pytania, i wyjaśnią więcej szczegółów na tematy związane z fototerapią.

Bibliografia:
Storbeck, K., et al. „Narrow-band UVB (311 nm) versus conventional broad-band UVB with and without dithranol in phototherapy for psoriasis.” Journal of the American Academy of Dermatology 28.2 (1993): 227-231.
Behrens, Stefanie, et al. „Combination phototherapy of psoriasis with narrow-band UVB irradiation and topical tazarotene gel.” Journal of the American Academy of Dermatology 42.3 (2000): 493-495.
Walters, Ian B., et al. „Suberythemogenic narrow-band UVB is markedly more effective than conventional UVB in treatment of psoriasis vulgaris.” Journal of the American Academy of Dermatology 40.6 (1999): 893-900.

Jesteś zainteresowany zabiegiem fototerapii w Warszawie? Zadzwoń 22 841 01 12 lub napisz rejestracja@febumed.pl

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

Napisz komentarz