(22) 841 01 12

Jak radzić sobie z odciskami i nagniotkami?

Odciski i nagniotki to uporczywy problem wielu z nas. Nadmiernie zrogowaciałe zmiany powodują ból przy chodzeniu, a pozbywanie się ich często okazuje się długotrwałym procesem. Jak powstają nagniotki i jak sobie z nimi radzić?

Kiedy skóra w jednym miejscu poddawana jest ciągłemu naciskowi i tarciu broni się, wytwarzając grubą warstwę komórek rogowych – keratynocytów. Nagniotki występują na podeszwie stopy, lub w okolicy palców, ale rzadziej mogą pojawiać się w każdym innymi miejscu. Wyglądem przypominają małe, koliste powierzchnie zrogowaciałej skóry. Z kolei odciski charakteryzują się żółtawym kolorem, i mogą przybierać różny kształt. Zwykle pojawiają się na pięcie, oraz w innych regionach podbicia stopy.

Odciski i nagniotki – kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli jesteś zdrową osobą – nagniotki i odciski wymagają leczenia tylko wtedy, gdy powodują dyskomfort. Osoby chore na miażdżycę, cukrzycę i inne choroby, które utrudniają przepływ krwi mogą jednak rozwinąć powikłania przy nieodpowiednim leczeniu zmian. Jeśli cierpisz na jedno z tych schorzeń, doradzamy, aby poszukać pomocy dermatologa, lub innego lekarza. Źle leczony nagniotek może być źródłem infekcji, lub prowadzić do powstania trudno gojących się ran. W cukrzycy, w skutek uszkodzenia nerwów (neuropatii), ból może być nieodczuwalny nawet jeśli pojawi się ciężkie zakażenie uszkodzonej skóry.

Jak leczyć odciski na stopach?

Dermatolog może zalecić stosowanie plastrów i leków zawierających stężony kwas salicylowy, który rozpuszcza warstwę rogową, dzięki czemu odciski łatwiej jest usunąć. Przed nałożeniem nowego plastra pamiętaj, aby usunąć nadmiar zrogowaceń pumeksem – ale powinieneś robić to z wyczuciem. Lekarz może też delikatnie ściąć warstwę rogową za pomocą ostrego skalpela – ale odradzamy, aby robić to samemu, gdyż łatwo uszkodzić skórę, co może spowodować zakażenie. Czasami dermatolog może też zapisać maść z antybiotykiem, która zapobiega rozwojowi bakterii w miejscu nagniotka. Do naszych specjalistów z kliniki dermatologicznej FEBUMED często zgłaszają się pacjenci z podobnymi problemami. Możesz więc liczyć na ich rady, które pozwolą Ci się pozbyć problemu na długo, a stosując się do ich wskazówek – zmniejszysz ryzyko, że nawrócą.

Kriochirurgia na odciski i nagniotki

Szybko można poradzić sobie z nadmiernie zrogowaciałą skórą za pomocą wymrażania zmian, czyli kriochirurgii. W ramach kliniki FEBUMED wykonujemy ów niemal bezbolesny zabieg, który pozwoli doszczętnie pozbyć się uporczywego problemu. Ponieważ do zabiegu niezbędna jest odpowiednia kwalifikacja - przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja dermatologiczna.

Domowe sposoby na nagniotki i odciski

Jeśli rogowe zmiany nie są zbyt grube, możesz próbować je zwalczyć za pomocą domowych sposobów. Podczas kąpieli, lub po namaczaniu stóp w wodzie z szarym mydłem, delikatnie ścieraj martwy naskórek pumeksem. Po takim zabiegu użyj kremu nawilżającego, który dodatkowo zmiękczy skórę. Często nagniotki związane są z noszeniem nieprawidłowo dopasowanego obuwia, dlatego zalecamy zakupić wygodne buty, albo wkładki ortopedyczne, które zmniejszą drażnienie skóry, i zapobiegną odnowieniu się zmian.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

Napisz komentarz