(22) 841 01 12

Jak usunąć brodawki i kurzajki?

Brodawki, zwane także kurzajkami, to zmiany skórne, które powstają pod wpływem infekcji wirusem HPV (tzw. wirus brodawczaka ludzkiego). Drobnoustroje, namnażając się, zaburzają podziały komórkowe i przyczyniają się do nieprawidłowego rozrostu komórek skóry, które deformują się w kształt brodawki. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi w wyniku kontaktu z osobą zakażoną, dlatego kurzajki pojawiają się w miejscach najczęściej dotykanych. Może być to kontakt bezpośredni – podanie ręki, stosunek płciowy, wówczas zmiany skórne pojawią się na dłoniach, twarzy, w okolicach intymnych; lub pośredni – używanie tych samych ręczników, przyborów kosmetycznych, chodzenie po tych samych płytkach podłogowych, dotykanie pieniędzy (w tym wypadku brodawki atakują stopy i dłonie).

Leczenie kurzajek

Jedyną skuteczną, choć inwazyjną, metodą leczenia brodawek jest ich usuniecie, ponieważ likwiduje ognisko zapalne i ogranicza nieprawidłowy rozrost komórek skóry. Zabieg może być laserowy, chirurgiczny lub chemiczny. Jednak najlepszą i najczęściej stosowaną metodą jest kriochirurgia. Podczas tego zabiegu miejsca zmienione chorobowo poddawane są działaniu bardzo niskiej temperatury – w tym celu stosuje się związki chemiczne, które w niskich temperaturach zachowują stan ciekły, np. ciekły azot. Podczas zabiegu zamraża się chorobowo zmienione partie tkanek, co prowadzi do obumarcia komórek skóry. Po zabiegu tworzy się pęcherz, który po pewnym czasie wraz z kurzajką złuszcza się, nie pozostawiając blizn. Dodatkowym atutem zabiegów kriochirurgicznych jest historia metody – z powodzeniem stosowana jest od wielu lat.

Kriochirurgia w Febumedzie

Zabieg, gwarantujący pozbycie się brodawek, można wykonać w naszym centrum dermatologicznym Febumed. Leczenie tą metodą jest bezpieczne i niemal bezbolesne, ale przede wszystkim bardzo skuteczne – nie tylko niszczy wszystkie zmienione pod wpływem działania wirusów komórki skóry, ale także uniemożliwia im późniejsze rozprzestrzenianie się na zdrowe tkanki. W naszym centrum do usunięcia zmian skórnych stosuje się tzw. ciecze kriogeniczne. Są to związki mające postać ciekłą w bardzo niskiej temperaturze, które są nieaktywne chemicznie, niepalne i bezpieczne w użyciu. Poza znanym już ciekłym azotem w centrum dermatologicznym Febumed stosuje się także podtlenek azotu i dwutlenek azotu. Wybór odpowiedniej cieczy i sposobu zamrażania zależy od stopnia zmian i decyzji lekarza.

Nie tylko kurzajki

Kriochirurgicznie można usuwać nie tylko kurzajki wywoływane infekcją wirusa HPV. Jest to świetny sposób usuwania nieprzyjemnych i utrudniających codzienne czynności nagniotek, szpecących włókniaków, blizn, naczyniaków, a nawet zmian w przebiegu trądziku pospolitego i różowatego. Kriochirurgicznie leczy się także łagodne guzy nowotworowe, np. naczyniaki jamiste. Ponadto metoda ta polecana jest w leczeniu zmian dermatologicznych rozsianych na całym ciele, np. świerzbiączki guzkowej, a także jako wsparcie terapii łysienia plackowatego.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

Napisz komentarz