(22) 841 01 12

Na czym polega zabieg wymrażania zmian skórnych?

Wymrażanie zmian skórnych, czyli krioterapia, polega na wykorzystaniu zimna aby usunąć powierzchowne zmiany skórne. W medycynie ta technika stosowana jest już od 100 lat, i w ciągu ostatnich 5 dekad zyskała znaczne uznanie. Obecnie istnieją liczne wskazania do jej użycia. W wielu zmianach skórnych wymrażanie może być najlepszym sposobem, aby pozbyć się ich w trwały sposób. Krioterapia należy do technik tanich, skutecznych oraz bezpiecznych. Zwykle już jedna sesja krioterapii jest wystarczająca do pozbycia się niechcianych zmian.

W krioterapii wykorzystuje się różne środki, pozwalające osiągnąć niską temperaturę jak:
• ciekły azot, o bardzo niskiej temperaturze (-196 st.C), stosowany w formie spreju
• ciekły dwutlenek węgla (dawniej szeroko stosowany)
• DMEP czyli mieszanka eteru dwumetylowego i propanu.

Jakie zmiany skórne można bezpiecznie wymrażać?

W niezłośliwych zmianach skórnych jak brodawki wirusowe, rogowacenie słoneczne, włókniaki czy przerośnięte blizny, wedle autorów publikacji z American Family Physician, wymrażanie daje najlepsze efekty estetyczne. Wedle naszych doświadczeń krioterapia jest bardziej wygodna i mniej bolesna dla pacjenta niż tradycyjne wycięcie. Najlepsze rezultaty uzyskuje się na odsłoniętych obszarach skóry, które nie są porośnięte włosami. Za pomocą krioterapii można leczyć również nawracające zmiany.

Czego spodziewać się przy wymrażaniu zmian skórnych?

Do zabiegu wymrażania niepotrzebne jest szczególne przygotowanie. Uczucie podczas zabiegu przypomina ukłucie, ale nie jest związane z silnym bólem. Krioterapia trwa od 5 do 30 sekund. Istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Po krioterapii może się pojawić się zaczerwienienie skóry, oraz pewna opuchlizna i swędzenie. Ekspozycja skóry na niską temperaturę jest bowiem bardzo podobna do oparzenia, ale objawy szybko mijają. Czasami po zabiegu może być zalecona maść sterydowa, która zmniejszy natężenie tych dolegliwości. Skóra po zabiegu nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, a zmiany ustępują już po kilku dniach. Krioterapia zwykle nie pozostawia widocznych śladów, a skóra wygląda całkowicie zdrowo. Ryzyko zakażenia w obrębie rany jest niskie, co stanowi o przewadze krioterapii nad innymi metodami leczenia zmian skórnych (np. chirurgicznym wycięciem). Po zabiegu wymrażania bardzo rzadko dochodzi do powstawania blizn. Ponieważ po zabiegu skóra może przybrać jaśniejszy odcień niż wcześniej, szczególnie polecamy tą metodę leczenia osobom o jasnej karnacji. Jednak odbarwienie skóry widoczne po zabiegu zwykle z czasem odzyskuje normalny kolor.

Wedle opinii Skin Cancer Foundation krioterapia może również posłużyć do usuwania niektórych nowotworów skóry, jak rak podstawnokomórkowy. Jednak po takim leczeniu konieczne jest dokonywanie regularnych kontroli u specjalisty dermatologa. Odsetek wyleczeń przy użyciu krioterapii szacowany jest na poziomie 85-90%, w zależności od doświadczenia operatora wykonującego zabieg, i jest niższy niż w przypadku tradycyjnych metod chirugicznych (powyżej 95%-99%).

Przed podjęciem decyzji o wymrażaniu konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który oceni charakter zmiany skórnej i postawi odpowiednią diagnozę. Konsultacje dermatologiczne oraz zabiegi wymrażania oferowane są przez nasze Centrum Dermatologiczne FEBUMED.

Bibliografia:
Andrews, Mark D. „Cryosurgery for common skin conditions.” American family physician 69.10 (2004). www.skincancer.org/

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

Napisz komentarz