(22) 841 01 12

Przykry zapach spod pach?

Martwi Cię przykry zapach Twojego potu? Wcale nie musi on być wynikiem złej higieny. Tak naprawdę to przypadłość dość częsta, i może mieć związek z wieloma czynnikami – dietą, florą bakteryjną naszej skóry, albo przyjmowanymi lekami, oraz chorobami całego organizmu, szczególnie dotyczące układu nerwowego. Na nieprzyjemny zapach potu często narzekają osoby z cukrzycą, nadwagą, i zwolennicy ostrych przypraw.

Dlaczego pot brzydko pachnie?

Wydzielina gruczołów potowych ma neutralny zapach, i dopiero gdy pod wpływem bakterii powstają z niej kwasy, pojawia się nieprzyjemny odór. Często ma związek z nadmiernym poceniem się – problemem dotykającym około 3% naszej populacji. Następnym ogniwem są bakterie, szczególnie Corynebacterium, naturalnie występujące w naszej skórze. Pod ich działaniem, z składników potu wytwarzane są lotne cząsteczki, które powodują przykry zapach – szczególnie w okolicy pach. W języku medycznym nazywane jest to „bromhydroza„. Nieprzyjemna woń ciała powoduje, że osoby zmagające się z tym problemem mają problemy z nawiązywaniem nowych kontaktów, i silne kompleksy – tymczasem brzydki zapach spod pach można pokonać!

Przykry zapach potu – jak sobie z nim radzić?

Czasami samo zachowanie odpowiedniej higieny – mycie raz dziennie, oraz usunięcie owłosienia w okolicy, która się poci, może sprawić, że Twoje ciało nie będzie wydzielał tak intensywnego zapachu. Warto stosować też mydło działające antybakteryjnie, zmniejszając ilość drobnoustrojów na skórze, a także skutecznie usuwając wydzielinę gruczołów potowych. Antyperspiranty zawierające chlorek aluminium bardzo skutecznie ograniczają pocenie, i zawierają składniki neutralizujące zapachy. Radzimy by wybierać ubrania z naturalnych, oddychających tkanin. Zmniejszenie masy ciała może również pozwolić Ci na zmniejszenie natężenia pocenia się. Spróbuj również zrezygnować z pikantnych potraw (zawierających czosnek czy cebulę). American Journal of Physiology podaje, że zawarte w nich substancje przekształcane są w wątrobie w związki o nieprzyjemnym zapachu, które wydzielane są przez płuca i mogą również przenikać do skóry. Nie pij również napojów zawierających kofeinę (nie tylko kawy, ale również napojów energetycznych oraz coca-coli), oraz alkoholu, ponieważ również mogą wpływać na aktywność gruczołów wydzielających pot.

Nieprzyjemna woń ciała – kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Jeżeli zwykłe sposoby nie odnoszą skutku, warto zasięgnąć specjalistycznej porady. Kiedy pocisz się nocą, albo znacznie intensywniej niż zwykle, lub masz wrażenie, że Twój zapach zmienił się – to znak, że warto poszukać pomocy lekarza. Przyczyna problemu może okazać się banalna, ale czasami niecodzienna woń potu może wskazywać na chorobę np. wątroby, lub nerek. W klinice FEBUMED oferujemy kompleksową opiekę nad osobami zmagającymi się z problemem brzydkiego zapachu potu – od konsultacji dietetycznych, po dermatologiczne. Jeśli problem powoduje, że odczuwasz wstyd i nie radzisz sobie z kontaktami z innymi ludźmi, warto również udać się do psychodermatologa. Ten specjalista zajmujący się osobami z chorobami dotyczącymi skóry pomoże Ci uporać się z nękającymi Cię kompleksami. Zapach potu jest cechą bardzo indywidualną, i zależy od naszej płci, wieku oraz czynników genetycznych. Czasami to tylko nasze wrażenie, że zapach potu jest przykry – wedle ankiet przeprowadzonych przez lekarzy z USA, aż 85% ludzi tak uważa, ale często mija się to z prawdą.

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

One Response to “Przykry zapach spod pach?”

  1. manter pisze:

    Na pewno nigdy nie poleciłbym używania antyperspirantów. Oprócz różnych związków w tych środkach, jest jeszcze bardzo szkodliwe aluminium, to ono właśnie blokuje gruczoły potowe przed poceniem. Robimy sobie wielką krzywdę powstrzymując pocenie, to jest wbrew naszej fizjologii – pocimy sie bo tak nasze ciało reguluje temperaturę i pozbywamy się toksyn przy okazji.
    Jest prosty sposob na przykry zapach: po prysznicu aplikujemy sobie mieszanke z sody oczyszczonej i wody utlenionej 3%, mieszamy to na dłoni, nie trzeba tego dużo, wystarczy troche. Bardzo zdrowa, tania i efektywna opcja, przykry zapach znika na 24 do 36 godzin, sprawdźcie sami. Najważniejsze, że nie blokujemy procesu pocenia, pocimy sie nadal usuwając toksyny, ale absolutnie nic nie czuć. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, zapach potu jest bezwonny, bo to głównie woda, ale jest tam odrobina mocznika i innych substancji i tym się właśnie żywią bakterie, tj. środowisko kwaśne. To co śmierdzi to „bakteryjna kupa”. Teraz gdy aplikujemy naszą mieszankę, woda utleniona zabija wszystkie bakterie i grzyby, a soda, która ma odczyn zasadowy nie pozwala następnym bakteriom się rozwijać, w środ. zasadowym bakteria sie nie uchowa.
    Po za tym ograniczyłbym słodycze, bo można zakwasić organizm i nabawic sie kandydozy i zacząłbym chodzic w koszulkach o rozmiar wiekszych.


Napisz komentarz