(22) 841 01 12

Trądzik różowaty – choroba dojrzałych osób?

Wypieki na twarzy, obecność krostek przypominających trądzik, zaczerwienienie skóry wyglądające jak oparzenie słoneczne – takie są typowe objawy trądziku różowatego. Zwykle zajmuje policzki, nos, oraz czoło. Zmiany mogą być obrzęknięte i dotkliwie swędzieć, szczypać, i łączyć się z objawami podrażnienia oczu. Jak przebiega trądzik różowaty, i jak sobie z nim radzić?

Trądzik różowaty (z ang. acne rosacea)zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Chociaż wyglądem przypomina trądzik, zwykle zaczyna się znacznie później – po 30 roku życia. Wbrew pozorom nie jest to rzadki problem – może dotykać nawet co 5 osoby, jak szacują autorzy w British Journal of Epidemiology. Na początku występują jedynie zaczerwienienia skóry, wywołane które przemijają, ale z czasem ulegają utrwaleniu. Pojawiają się również pajączki (teleangiektazje), objawy zapalenia powiek, spojówki i rogówki, które powodują nadwrażliwość na światło. U niektórych chorych dochodzi do pogrubienia skóry okolicy brody, nosa, czoła czy uszu. Zmiany mogą być bardzo szpecące, znacząco zmieniając wygląd twarzy, pojawia się niska samoocena, i negatywne reakcje ze strony otoczenia, które potęgują obniżony nastrój. Nie ma jednak dwóch identycznych pacjentów z trądzikiem różowatym. U niektórych dominują pajączki i zaczerwienienia skóry (postać teleangiektyczno-rumieniowata), u innych pogrubienie skóry (postać z dominacją zmian przerostowych), albo objawy oczne, lub zmiany przypominające trądzik (postać grudkowo-krostkowa).

Przebieg trądziku różowatego

Choroba ma przebieg przewlekły. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na pogorszenie trądziku różowatego, jak nadmierny stres, ostro przyprawione potrawy oraz spożywanie alkoholu, czy promieniowanie UV, a nawet nadmiar suplementów diety zawierających witaminy z grupy B. U niektórych pacjentów stwierdza się również występowanie pasożyta Demodex folliculorum, ale jego związek z chorobą nie jest pewny.

Leczenie trądziku różowatego – ważna jest profilaktyka

Przede wszystkim radzimy, aby unikać czynników, które wiążą się z pogorszeniem wyglądu zmian na twarzy. Naszym zdaniem odpowiednia ochrona przed promieniowaniem słonecznym również powinna stanowić ważną część zapobiegania kolejnym rzutom trądziku różowatego. Jednak leki również odgrywają dużą rolę w terapii, co wymaga konsultacji ze specjalistą. Celem leczenia jest ograniczenie stanu zapalnego w obrębie skóry. Jednak sterydy nie są zalecane w obrębie twarzy, gdyż mogą powodować wysiew nowych zmian. W leczeniu stosuje się leki o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym w formie maści (metronidazol, kwas azelainowy), lub doustnej, jak tetracykliny. Mimo iż choroba nie wiąże się z infekcją, jak informuje czasopismo Skin Therapy Letter, znaczną poprawę odczuwa aż 70-80% pacjentów, w porównaniu z ok. 50% z grupy placebo. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest również stosowanie iwermektyny w maści, leku przeciwpasożytniczego, który w badaniu klinicznym przeprowadzonym w Europie okazał się bardziej skuteczny niż konwencjonalny antybiotyk. W leczeniu pajączków można wykonywać zabiegi z użyciem lasera.

Leczenie trądziku różowatego jest skomplikowane i obejmuje wiele różnych działań. Dlatego powinno przebiegać pod okiem doświadczonego specjalisty. Dermatolodzy pracujący w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w trakcie konsultacji nie tylko dostarczą niezbędnych informacji o zapobieganiu nawrotom choroby, ale również pomogą wybrać odpowiednie leczenia dla każdego przypadku.

Bibliografia:
Blount, B. Wayne, and Allen L. Pelletier. „Rosacea: a common, yet commonly overlooked, condition.” American family physician 66.3 (2002): 435-444.
Fallen, Robyn S., and Melinda Gooderham. „Rosacea: update on management and emerging therapies.” Skin Therapy Lett 17.10 (2012): 1-4.
Gupta, Gita, et al. „Ivermectin 1% Cream for Rosacea.” Skin therapy letter20.4 (2015): 9-11.
Spoendlin, J., et al. „A study on the epidemiology of rosacea in the UK.” British journal of dermatology 167.3 (2012): 598-605.
www.mp.pl

Podziel się...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrEmail this to someonePrint this page

Napisz komentarz