Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Jej typowym objawem jest rumień wędrujący zlokalizowany zwykle na kończynach czy tułowiu, który występuje jedynie w 30-50% przypadków. Wiele osób po ukąszeniu kleszcza nie ma żadnych zmian skórnych na ciele, dlatego jedyną pewną metodą na wykluczenie boreliozy jest kontakt z lekarzem, wykonanie badań diagnostycznych i wdrożenie leczenia.
Badania laboratoryjne uznawane są za złoty standard w leczeniu i diagnostyce chorób odkleszczowych. Są niezbędne w przypadku niespecyficznych objawów boreliozy oraz przy trudności w jej rozpoznaniu.
Na badania z krwi (IgM, IgG) zgłoś się najszybciej 4 tygodnie po ukąszeniu kleszcza. Wykonując badanie wcześniej możesz otrzymać wynik fałszywy, gdyż Twój organizm nie zdążył wytworzyć jeszcze przeciwciał.
Wyniki badania możesz sprawdzić online - zostaną one także dołączone do Twojej dokumentacji medycznej (pacjenci FEBUMED).
Masz pytania? Zadzwoń: 22 841 01 12
Borelioza IgM / IgG met. ELISA - podstawowe badania laboratoryjne wykonywane średnio między 3 a 6 tygodniem od momentu stwierdzenia ukąszenia przez kleszcza, kiedy jest największe stężenie przeciwciał IgM / IgG we krwi.
Borelioza IgM / IgG met. Western-Blot - służy do potwierdzania wyników uzyskanych badaniami met. ELISA.
Identyfikacja DNA krętka w kleszczu usuniętym z miejsca wkłucia - kleszcza możesz usnąć przez lekarza lub pielęgniarza w naszym gabinecie zabiegowym.
Identyfikacja DNA krętka w materiale od ukąszonego - kleszcza usuniętego z miejsca ukąszenia w całości lub fragmentach dostarcz do laboratorium do 48 godz od ukąszenia. Kleszcza przechowuj go w niskiej temperaturze (ok. 4 C).
W celu wykonania badań w punkcie pobrań prosimy o kontakt z rejestracją: 22 841 01 12