Psychodermatologia – wsparcie psychologiczne dla osób z problemami skóry

Ludzka skóra jest niezwykłym organem, który pełni nie tylko rolę powłoki chroniącej organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to także swoisty informator o tym, co dzieje się w ludzkim ciele. To na skórze można dostrzec objawy chorób wewnętrznych – problemy z wątrobą zmieniają jej koloryt na żółty, w anemii staje się blada, infekcje grzybicze mogą świadczyć o spadku odporności lub o cukrzycy.Psychodermatologia - czym jest, czym jest zajmuje?

Na skórze może się także manifestować nasz stan psychiczny – często stres nasila dolegliwości dermatologiczne, a zdarza się, że jest główną ich przyczyną. Dlatego w leczeniu chorób skóry powinno znaleźć się miejsce na psychoterapię. 

Stan skóry a psychika

Medycyna, choć początkowo podchodziła do tego sceptycznie, dziś potwierdza istnienie silnego związku między psychiką a ciałem. To na jego podłożu rozwijają się choroby autoimmunologiczne, czyli oparte na autoagresji, np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby reumatyczne.

Ale ludzka psychika może wpływać nie tylko na organy wewnętrzne, jej stan odzwierciedla się także na skórze. Dlatego trauma, stres, problemy osobiste nasilają przebieg takich chorób jak łuszczyca, trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, co więcej, mogą je wywoływać.

Człowiek jako całość

Pacjent dermatologiczny często wpada w błędne koło swojej choroby. Zmiany skórne, choć nie zagrażają życiu, mocno pogarszają jego jakość, wystawiając chorego na działanie stresu. Choroba sprawia, że psychika wysyła organizmowi sygnał alarmowy, ostatecznie nasilający chorobę. Dlatego olbrzymie znaczenie w leczeniu zwłaszcza przewlekłych chorób skóry ma aspekt psychologiczny.

W wielu szpitalach i ośrodkach zdrowia jest to kwestia nadal marginalizowana, ze względu na to, że wielu specjalistów ogranicza się do swoich wąskich dziedzin. W Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest holistyczne, czyli całościowe podejście do pacjenta bez względu na chorobę czy dolegliwość. Wiemy też, jak silny może być związek psychiki z ciałem, dlatego proponujemy swoim pacjentom porady psychodermatologiczne.

Mamy świadomość, że psychika może nie tylko nasilać chorobę, ma także wielką zdolność leczenia organizmu.

Sięgnąć do źródeł - czym jest psychodermatologia?

Psychodermatologia analizuje stan chorego pod katem choroby, która nierzadko izoluje go od innych ludzi. Oswaja go z trudnościami codziennego życia – koniecznością stosowania leków, często nieprzyjemnie pachnących maści, używania innych środków czystości niż reszta rodziny, co daje poczucie wyobcowania, rezygnowania z codziennych przyjemności, takich jak basen.

Terapeuta przygląda się zaburzeniom wtórnym, do których dermatoza doprowadziła, nerwicy, depresji, lękom. Psychodermatologia sięga też głębiej – szuka przyczyn, które mogły chorobę wywołać, powodów dla których jej objawy się nasilają. Aby jednak przyniosła skutek, pacjent musi dostrzec zależność między samopoczuciem a chorobą skóry. 

 

Czytaj również

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12