Jak poprawić sobie samopoczucie chorując na łuszczycę?

Łuszczyca to choroba, która potrafi mieć dewastujący wpływ na poczucie własnej wartości. Jak zatem  zachować motywację do zmagania się z codziennymi problemami? Nie przerywaj lektury – być może jedna z poniższych sugestii zainspiruje Cię do tego, jak poprawić samopoczucie i odzyskać pozytywne nastawienie. 

Czytaj fora i porady innych

Nie każdy pacjent z łuszczycą będzie miał odwagę, aby mówić o swojej chorobie publicznie – jak Jarrod Taylor dla strony National Psoriasis Foundation, który odnalazł nowe życie zajmując się tańcem, i zarażając swoją pasją innych.

Niektórzy bojąc się stygmatyzacji, będą unikać nawet grup wsparcia, ponieważ i to wymaga mówienia o swoim problemie publicznie. Dlatego najczęściej forum, na którym pacjenci wymieniają porady i dzielą się swoimi przeżyciami emocjonalnymi, znajduje się w przestrzeni internetowej.

W tych miejscach można czuć się bardziej anonimowo, co pozwala wielu osobom otworzyć się bardziej, niż w bezpośrednim kontakcie. Opisywanie przeżyć innym osobom, oraz wsparcie uzyskane na forach internetowych, czy grupach na Facebooku, może dawać spokój i ukoić niepokój. Są jednak pewne zachowania, których należy się wystrzegać.

Korzystając z internetu, pamiętaj o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, w sieci nikt nie jest tak naprawdę anonimowy. Zachować ostrożność przy publikacji postów i zdjęć, szczególnie gdy poruszasz aspekty bardzo dla Ciebie osobiste, mogące komuś innemu zasugerować Twoją prawdziwą tożsamość – jeżeli, rzecz jasna, nie pragniesz być rozpoznany.

Poza tym, nie wszystkie „złote rady” muszą być pomocne. Na przykład, możesz napotkać osoby, które w miejsce fototerapii, decydują się na naświetlania w solariach bez zachowania umiaru, byle uzyskać „czystą” skórę. Niektórym to się udaje – jednak jest to okupione wysoką ceną.

Jeśli chcesz włączyć do leczenia metody zasugerowane przez użytkowników internetu, koniecznie porozmawiaj z lekarzem prowadzącym terapię. Internet może również pomóc w wyborze specjalisty, do którego można się udać z konkretnym problemem, na przykład bólem stawów czy postacią łuszczycy. Ale i tu pozostań krytyczny, szczególnie jeżeli polecany jest „ekspert”, który niekoniecznie posiada odpowiednie wykształcenie.

Poszerzaj wiedzę                                                               

W poszukiwaniu informacji, trzeba umieć dokonać selekcji źródeł zdobywanych informacji. Nie każdy ma możliwość zasięgnąć do literatury medycznej, a jej zrozumienie dla laika bywa bardzo trudne. Nie wszystkie źródła w internecie, nawet zagraniczne, mogą być traktowane jako wartościowe -  nieraz ich zawartość ma napędzać sprzedaż drogich suplementów diety, czy poradników.

Jeśli szukasz wartościowych źródeł, najlepiej wybierać np. strony fundacji, które zrzeszają również lekarzy, albo zawierające treści weryfikowane przez specjalistów. Właściwe poznanie choroby pomaga nie tylko w jej zrozumieniu. Ułatwia również świadome podejmowanie decyzji dotyczących terapii wspólnie z lekarzem oraz motywuje do przestrzegania jego zaleceń, co nieraz może kosztować czas jak i wysiłek.

Uprawiaj sport

Chociaż ostatni postulat może brzmieć banalnie – uprawianie sportu jest połączone z licznymi korzyściami zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niewiele naturalnych metod ma też tak szerokie zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu. W łuszczycy, ważne jest jego działanie antydepresyjne i zmniejszające stan zapalny, co daje naturalną poprawę samopoczucia, oraz może łagodzić zmiany skórne.

Ponadto, uprawianie sportu ogranicza ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób serca – często współwystępujących u pacjentów z tą chorobą skóry. Ważne jest jednak, aby uprawiać go regularnie. Efekty wysiłku fizycznego nie są bowiem trwałe. Ten artykuł oczywiście nie jest wystarczająco obszerny, aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi w kwestiach dotyczących poprawy samopoczucia w łuszczycy. Liczymy jednak, że wskaże Ci drogę, i pomoże wziąć kwestie zdrowia we własne ręce. Źródła:

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12