Odżywanie przy atopowym zapaleniu skóry i egzemie

Nie ulega wątpliwości, że istnieje związek między dietą a naszym zdrowiem. Dlatego coraz więcej uwagi przywiązuje się do roli odżywiania w różnych chorobach. Schorzenia dermatologiczne nie są tutaj wyjątkiem.Sposób odżywiania przy atopowym zapaleniu skóry i egzemie

Jak twierdzą eksperci na łamach The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, niektóre pokarmy mogą zaostrzać istniejące zmiany skórne albo wręcz wywoływać ich powstawanie. 

Wedle danych zbieranych w różnych krajach na alergię pokarmową cierpi od 20% do 80% dzieci z atopowym zapaleniem skóry, a spożycie alergizujących pokarmów często wiąże się z kolejnym rzutem swędzącej wysypki. 

Jak powinna wyglądać dieta przy atopowym zapaleniu skóry?

Jak często występuje atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) ma charakter przewlekły i nawracający, a u jego podłoża leży reakcja zapalna.

Chociaż w powstaniu choroby bierze udział wiele czynników, dużą uwagę zwraca się na fakt częstszego występowania tego schorzenia w krajach uprzemysłowionych, w których również alergie są problemem bardziej powszechnym, niż w krajach rozwijających się.

Dziś już wiadomo, że między alergią a objawami atopowego zapalenia skóry istnieje wyraźne powiązanie.

Jak wskazuje publikacja amerykańskich badaczy z 2011 r. współwystępowanie AZS oraz alergii pokarmowej wiąże się z jej wcześniejszym początkiem, oraz cięższym przebiegiem.

Na szczęście wiele dzieci z czasem „wyrasta” z alergii i u dorosłych zwykle nie jest już ona czynnikiem zaostrzającym zmiany skórne, charakterystyczne dla AZS.

Niemniej jednak w przypadku dzieci aż 3/4 rodziców dzieci z AZS wprowadza modyfikacje w ich diecie, jak informuje The British Journal of Demratology.

Które pokarmy najczęściej wywołują alergię?

Do najczęściej wywołujących alergie pokarmów zalicza się orzechy, orzeszki ziemne, mleko krowie, jaja, soję, pszenicę, oraz owoce morza.

Po spożyciu tych pokarmów reakcja skórna może pojawiać się w ciągu kilku minut (reakcja natychmiastowa), do nawet dwóch dni (reakcja opóźniona). Zwykle objawiają się intensywnym swędzeniem, zaczerwienieniem skóry (rumień), może wystąpić również wysypka i obrzęk.

Już w 1936r. Dr Engman opisał przypadek dziecka, którego zmiany związane z atopowym zapaleniem skóry szybko zniknęły na diecie bezglutenowej. Po ponownym wprowadzeniu go do diety – od razu nawróciły.

Jednak zalecenia ekspertów mówią, że nie we wszystkich przypadkach eliminacja pokarmów jest korzystna. Rozwijające się dziecko potrzebuje urozmaiconej diety, o odpowiedniej kaloryczności i ilości składników odżywczych.

Eliminacja pokarmów z diety przy alergii

Przed dokonaniem zmian w diecie warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem oraz wykonać testy w kierunku alergii pokarmowej.

Starannie zebrany wywiad lekarski ułatwi ustalenie czy źródłem zaostrzeń jest dieta, czy w grę mogą wchodzić inne czynniki. Centrum Dermatologii FebuMed poza usługami specjalistów z zakresu chorób skóry oferuje również porady dietetyczne.

Nasi specjaliści pomogą w ułożeniu odpowiednio zbilansowanego jadłospisu, co jest kluczową kwestią dla rozwijającego się dziecka.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE

CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych i dzieci powyżej 12 r. ż.

250 zł     

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci poniżej 12 r. ż.

250 zł     

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12