Usuwanie tłuszczaków

Tłuszczak to nowotwór skóry o łagodnym charakterze, który swoim kształtem przypomina guza powstałego z tkanki łącznej. Zazwyczaj znajduje się w tkance podskórnej, ale w niektórych przypadkach może również zająć partie ciała w okolicach narządów wewnętrznych np. w wątrobie, nerkach czy jelicie grubym. Charakterystyka tłuszczaka - leczenie i usuwanie w Warszawie

Przybiera zwykle formę pojedynczej zmiany, choć może się również składać z licznych tworów - mówimy wtedy o tzw. tłuszczakach mnogich. Te z kolei mogą być jednym z objawów choroby Dercuma - rzadko występującej choroby skóry, która charakteryzuje się powstaniem licznych, bolesnych tłuszczaków podskórnych. Jak się objawia tłuszczak i jak go można leczyć?

Charakterystyka tłuszczaka

Tłuszczak to niewielki guz, którego średnica wynosi zazwyczaj 1 cm. Jest miękką, bezbolesną zmianą o podłużnym lub owalnym kształcie, która jest wyczuwalnie “przesuwalna”. Zlokalizowany jest zazwyczaj w okolicach ramion, ud, tułowia, szyi oraz pośladków.

Tłuszczaki mogą ulegać stopniowemu, ale powolnemu, rozrostowi w wyniku którego potrafią osiągnąć rozmiar kilkunastu centymetrów średnicy i wagę kilku kilogramów. Przy tak dużych zmianach, wśród wielu pacjentów pojawia się poczucie bólu i dyskomfortu wynikające z ucisku tłuszczaka, który wywierany jest na otaczające go tkanki.

Aby nie dopuścić do rozrostu zmian, konieczna jest odpowiednia profilaktyka zmian skórnych. Jak prawidłowo diagnozować tłuszczaka?

Diagnostyka tłuszczaka

Każdą niepokojącą zmianę skórną należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Do prawidłowej analizy zmian, polecane jest wykonanie badania dermatoskopowego. Lekarz przy pomocy urządzenia medycznego przypominającego szkło powiększające, dokładnie obejrzy i oceni zmianę. Pozwoli mu to na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W szczególnie wątpliwych przypadkach, lekarz może skierować pacjenta na badanie USG tworu skórnego - badanie zlecane jest pacjentom, u których zmiana zajęła dość duży obszar skóry albo ze względu na swoją trudną lokalizację, badanie fizykalne może nie dać jednoznacznego wyniku.

Przy podejrzeniu występowaniu nowotworu złośliwego, dermatolog może zalecić wykonanie badania histopatologicznego, czyli pobrania wycinków guza do badania.

Leczenie tłuszczaków

Leczenie tłuszczaków zależy w dużej mierze od rozmiaru oraz lokalizacji tłuszczaka. Należy pamiętać, że choć uznawany jest on za wadę kosmetyczną, jego usuwanie w wielu przypadkach nie jest konieczne. Decyzje o tym podejmuje lekarz dermatolog wspólnie z pacjentem, po dokładnym zapoznaniu się z jego przypadkiem.

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie tłuszczaki usuwane są dermatochirurgicznie, czyli poprzez chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej. Ze względu na różne rodzaje tłuszczaka zabieg może wymagać nawet znieczulenia ogólnego, które stosowane jest zwłaszcza w przypadku dużych guzów oraz tłuszczaków mnogich np. poprzez elektrokoagulacjękriochirurgię lub laser frakcyjny.

Zauważyłeś na swojej skórze niepokojące zmiany? Chcesz się upewnić, że to nie jest tłuszczak? Umów się na konsultację dermatologiczną i wykonaj szybkie, bezbolesne badanie dermatoskopowe.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12