Usuwanie kaszaków

Kaszaki to różnej wielkości guzy, które rosnąc pod skórą uwypuklają ją. Są z reguły twardymi zmianami, które nie są podatne na uciski. Występują u osób w każdym wieku, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Te niewielkie cysty naskórkowe są całkowicie niegroźne, mimo to uznawane są za poważny defekt kosmetyczny. Czym charakteryzują się kaszaki? Kaszaki to różnej wielkości guzy, które rosnąc pod skórą uwypuklają ją. Są z reguły twardymi zmianami, które nie są podatne na uciski.

Charakterystyka i diagnostyka kaszaka

Nazwa “kaszak” wywodzi się od treści papkowatej, zawartej w otorbionym guzie, która swoim wyglądem przypomina nieco kaszę mannę. Zmiana bywa bolesna w dotyku - zwłaszcza, kiedy ulegnie zapaleniu. Skóra wokół niej jest wtedy zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk. Może także podejść ropą w wyniku czego w późniejszym momencie zaobserwujemy samoistnego pęknięcie skóry z wyciekiem ropy na zewnątrz.

Kaszaki są niegroźnymi torbielami naskórkowymi, które powstają w okolicach skóry twarzy, głowy czy karku. Przybiera zazwyczaj barwę białą lub żółtą, a ich średnica nie przekracza zazwyczaj kilku centymetrów.

Kaszaki diagnozujemy w trakcie konsultacji dermatologicznej wykonując tzw. badanie dermatoskopowe. To szybkie i całkowicie bezbolesne badanie, które pomaga lekarzowi na ocenę zmian naskórnych. Dermatolog przy pomocy urządzenia przypominającego szkło powiększające dokładnie ogląda zmianę. Pomaga mu to w postawieniu diagnozy i zaproponowaniu odpowiedniego leczenia.

Przyczyna powstawania kaszaków

Badaczom nie udało się ustalić jednej, konkretnej przyczyny powstawania kaszaków. Powszechnie uważa się, że do ich rozwoju może dochodzić w wyniku zaburzeń hormonalnych. Część lekarzy uważa, że źródeł pojawienia się kaszaków należy szukać również:

  • w uszkodzeniach mieszków włosowych,
  • zaburzeniach gruczołów łojowych,
  • wadach rozwojowych.

Coraz większa liczba dermatologów skłania się także ku czynnikom genetycznym, co oznacza, że dziedziczymy predyspozycje do występowania kaszaków.

Leczenie kaszaków w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

Najprostszą, a zarazem najbezpieczniejszą i naskuteczniejszą metodą usunięcia kaszaków jest skorzystanie z zabiegu chirurgicznego. Kaszaki, w zależności od rodzaju zmiany, usuwamy poprzez:

W trakcie konsultacji dermatologicznej, lekarz proponuje pacjentowi jedną z metod usunięcia kaszaków, która będzie dla niego najodpowiedniejsza. Należy zaznaczyć, że opisywane zabiegi dermatochirurgiczne wykonywane są zawsze pod okiem specjalisty, przy zachowaniu najwyższych wymogów bezpieczeństwa.

Zauważyłeś na swoim ciele zmiany o charakterze kaszaków? Chciałbyś je usunąć, ale nie jesteś przekonany do tego, która metoda byłaby dla Ciebie najbardziej skuteczna? Skonsultuj się z nami i umów się do dermatologa. Zaufaj naszym specjalistom.

  • INNE (niektóre nowotwory, stany przed rakowe i łagodne rozrosty).

Do usunięcia zmian skórnych wykorzystuje się urządzenie kriochirurgiczne, w którym w trakcie zabiegu wykorzystywane są przez lekarzy dermatologów ciecze kriogeniczne w postaci czynników chłodniczych. Ciecze te, dzięki swoim właściwościom są nieaktywne chemicznie, niepalne i bardzo bezpieczne w użyciu.

Istnieje wiele technik zamrażania (ciekły azot, podtlenek azotu czy dwutlenek azotu) i tak naprawdę wybór odpowiedniego sposobu usunięcia zmian zależy w dużej mierze od jej rodzaju oraz od preferencji i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12