Jak radzić sobie z odciskami i nagniotkami?

Odciski i nagniotki to uporczywy problem wielu z nas. Nadmiernie zrogowaciałe zmiany powodują ból przy chodzeniu, a pozbywanie się ich często okazuje się długotrwałym procesem. Jak powstają nagniotki i jak sobie z nimi radzić? Kiedy skóra w jednym miejscu poddawana jest ciągłemu naciskowi i tarciu broni się, wytwarzając grubą warstwę komórek rogowych - keratynocytów.Odciski i nagniotki - jak je można usunąć?

Nagniotki występują na podeszwie stopy, lub w okolicy palców, ale rzadziej mogą pojawiać się w każdym innymi miejscu. Wyglądem przypominają małe, koliste powierzchnie zrogowaciałej skóry. Z kolei odciski charakteryzują się żółtawym kolorem, i mogą przybierać różny kształt. Zwykle pojawiają się na pięcie, oraz w innych regionach podbicia stopy. 

Odciski i nagniotki - kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli jesteś zdrową osobą - nagniotki i odciski wymagają leczenia tylko wtedy, gdy powodują dyskomfort. Osoby chore na miażdżycę, cukrzycę i inne choroby, które utrudniają przepływ krwi mogą jednak rozwinąć powikłania przy nieodpowiednim leczeniu zmian. Jeśli cierpisz na jedno z tych schorzeń, doradzamy, aby poszukać pomocy dermatologa, lub innego lekarza.

Źle leczony nagniotek może być źródłem infekcji, lub prowadzić do powstania trudno gojących się ran. W cukrzycy, w skutek uszkodzenia nerwów (neuropatii), ból może być nieodczuwalny nawet jeśli pojawi się ciężkie zakażenie uszkodzonej skóry.

Jak leczyć odciski na stopach?

Dermatolog może zalecić stosowanie plastrów i leków zawierających stężony kwas salicylowy, który rozpuszcza warstwę rogową, dzięki czemu odciski łatwiej jest usunąć. Przed nałożeniem nowego plastra pamiętaj, aby usunąć nadmiar zrogowaceń pumeksem - ale powinieneś robić to z wyczuciem. Lekarz może też delikatnie ściąć warstwę rogową za pomocą ostrego skalpela - ale odradzamy, aby robić to samemu, gdyż łatwo uszkodzić skórę, co może spowodować zakażenie.

Czasami dermatolog może też zapisać maść z antybiotykiem, która zapobiega rozwojowi bakterii w miejscu nagniotka. Do naszych specjalistów z Centrum Dermatologicznego FebuMed często zgłaszają się pacjenci z podobnymi problemami. Możesz więc liczyć na ich rady, które pozwolą Ci się pozbyć problemu na długo, a stosując się do ich wskazówek - zmniejszysz ryzyko, że nawrócą.

Kriochirurgia na odciski i nagniotki

Szybko można poradzić sobie z nadmiernie zrogowaciałą skórą za pomocą wymrażania zmian, czyli kriochirurgii. W Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie wykonujemy zabieg, który pozwoli  pozbyć się uporczywego problemu. Ponieważ do zabiegu niezbędna jest odpowiednia kwalifikacja - przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja dermatologiczna.

Domowe sposoby na nagniotki i odciski

Jeśli rogowe zmiany nie są zbyt grube, możesz próbować je zwalczyć za pomocą domowych sposobów. Podczas kąpieli, lub po namaczaniu stóp w wodzie z szarym mydłem, delikatnie ścieraj martwy naskórek pumeksem. Po takim zabiegu użyj kremu nawilżającego, który dodatkowo zmiękczy skórę. Często nagniotki związane są z noszeniem nieprawidłowo dopasowanego obuwia, dlatego zalecamy zakupić wygodne buty, albo wkładki ortopedyczne, które zmniejszą drażnienie skóry, i zapobiegną odnowieniu się zmian.

  • INNE (niektóre nowotwory, stany przed rakowe i łagodne rozrosty).

Do usunięcia zmian skórnych wykorzystuje się urządzenie kriochirurgiczne, w którym w trakcie zabiegu wykorzystywane są przez lekarzy dermatologów ciecze kriogeniczne w postaci czynników chłodniczych. Ciecze te, dzięki swoim właściwościom są nieaktywne chemicznie, niepalne i bardzo bezpieczne w użyciu.

Istnieje wiele technik zamrażania (ciekły azot, podtlenek azotu czy dwutlenek azotu) i tak naprawdę wybór odpowiedniego sposobu usunięcia zmian zależy w dużej mierze od jej rodzaju oraz od preferencji i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12