Jak radzić sobie z odciskami i nagniotkami? - Centrum Dermatologiczne Febumed

Jak radzić sobie z odciskami i nagniotkami?

Odciski i nagniotki to uporczywy problem wielu z nas. Nadmiernie zrogowaciałe zmiany powodują ból przy chodzeniu, a pozbywanie się ich często okazuje się długotrwałym procesem. Jak powstają nagniotki i jak sobie z nimi radzić? Kiedy skóra w jednym miejscu poddawana jest ciągłemu naciskowi i tarciu broni się, wytwarzając grubą warstwę komórek rogowych - keratynocytów.Odciski i nagniotki - jak je można usunąć?

Nagniotki występują na podeszwie stopy, lub w okolicy palców, ale rzadziej mogą pojawiać się w każdym innymi miejscu. Wyglądem przypominają małe, koliste powierzchnie zrogowaciałej skóry. Z kolei odciski charakteryzują się żółtawym kolorem, i mogą przybierać różny kształt. Zwykle pojawiają się na pięcie, oraz w innych regionach podbicia stopy. 

Odciski i nagniotki - kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli jesteś zdrową osobą - nagniotki i odciski wymagają leczenia tylko wtedy, gdy powodują dyskomfort. Osoby chore na miażdżycę, cukrzycę i inne choroby, które utrudniają przepływ krwi mogą jednak rozwinąć powikłania przy nieodpowiednim leczeniu zmian. Jeśli cierpisz na jedno z tych schorzeń, doradzamy, aby poszukać pomocy dermatologa, lub innego lekarza.

Źle leczony nagniotek może być źródłem infekcji, lub prowadzić do powstania trudno gojących się ran. W cukrzycy, w skutek uszkodzenia nerwów (neuropatii), ból może być nieodczuwalny nawet jeśli pojawi się ciężkie zakażenie uszkodzonej skóry.

Jak leczyć odciski na stopach?

Dermatolog może zalecić stosowanie plastrów i leków zawierających stężony kwas salicylowy, który rozpuszcza warstwę rogową, dzięki czemu odciski łatwiej jest usunąć. Przed nałożeniem nowego plastra pamiętaj, aby usunąć nadmiar zrogowaceń pumeksem - ale powinieneś robić to z wyczuciem. Lekarz może też delikatnie ściąć warstwę rogową za pomocą ostrego skalpela - ale odradzamy, aby robić to samemu, gdyż łatwo uszkodzić skórę, co może spowodować zakażenie.

Czasami dermatolog może też zapisać maść z antybiotykiem, która zapobiega rozwojowi bakterii w miejscu nagniotka. Do naszych specjalistów z Centrum Dermatologicznego FebuMed często zgłaszają się pacjenci z podobnymi problemami. Możesz więc liczyć na ich rady, które pozwolą Ci się pozbyć problemu na długo, a stosując się do ich wskazówek - zmniejszysz ryzyko, że nawrócą.

Kriochirurgia na odciski i nagniotki

Szybko można poradzić sobie z nadmiernie zrogowaciałą skórą za pomocą wymrażania zmian, czyli kriochirurgii. W Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie wykonujemy zabieg, który pozwoli  pozbyć się uporczywego problemu. Ponieważ do zabiegu niezbędna jest odpowiednia kwalifikacja - przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja dermatologiczna.

Domowe sposoby na nagniotki i odciski

Jeśli rogowe zmiany nie są zbyt grube, możesz próbować je zwalczyć za pomocą domowych sposobów. Podczas kąpieli, lub po namaczaniu stóp w wodzie z szarym mydłem, delikatnie ścieraj martwy naskórek pumeksem. Po takim zabiegu użyj kremu nawilżającego, który dodatkowo zmiękczy skórę. Często nagniotki związane są z noszeniem nieprawidłowo dopasowanego obuwia, dlatego zalecamy zakupić wygodne buty, albo wkładki ortopedyczne, które zmniejszą drażnienie skóry, i zapobiegną odnowieniu się zmian.

  • INNE (niektóre nowotwory, stany przed rakowe i łagodne rozrosty).

Do usunięcia zmian skórnych wykorzystuje się urządzenie kriochirurgiczne, w którym w trakcie zabiegu wykorzystywane są przez lekarzy dermatologów ciecze kriogeniczne w postaci czynników chłodniczych. Ciecze te, dzięki swoim właściwościom są nieaktywne chemicznie, niepalne i bardzo bezpieczne w użyciu.

Istnieje wiele technik zamrażania (ciekły azot, podtlenek azotu czy dwutlenek azotu) i tak naprawdę wybór odpowiedniego sposobu usunięcia zmian zależy w dużej mierze od jej rodzaju oraz od preferencji i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE

CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych i dzieci powyżej 12 r. ż.

 200 zł     

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci poniżej 12 r. ż.

220 zł     

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE