W dziale „Porady” nasi specjaliści odpowiadają na interesujące Was zagadnienia związane z dermatologią, dietetyką oraz psychodermatologią. Zachęcamy do przeczytania artykułów, z których można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat chorób skóry i sposobów ich leczenia czy zasad zdrowego odżywiania.
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych oraz błony naczyniowej oka, który rozwija się ze zmodyfikowanych melanocytów - komórek barwnikowych odpowiadających za kolor skóry, tęczówki oka i włosów.…
Wymrażanie zmian skórnych, czyli kriochirurgia, polega na wykorzystaniu zimna aby usunąć powierzchowne zmiany skórne. W medycynie ta technika stosowana jest już od 100 lat, i w ciągu ostatnich 5 dekad zyskała znaczne uznanie. Obecnie istnieją…
wymrażanie zmian skórnych, wymrażanie zmian skórnych zabieg, wymrażanie zmian skórnych kriochirurgia
Włókniaki zaliczamy do łagodnych nowotworów skóry. Występują głównie na skórze szyi, w okolicach pachowych, w pachwinach oraz na powiekach. Mają kształt miękkich, uszypułowanych guzków, które mogą przybierać…
Trądzik to przewlekła choroba skóry, która może być uciążliwa zarówno w okresie dojrzewania, jak i w dorosłym życiu. To jedna z najstarszych chorób skóry, znana już starożytnym Grekom i Rzymianom. Objawia się łojotokiem,…
Im jesteśmy starsi, tym bardziej zmienia się stan skóry naszej twarzy. Traci ona swoją jędrność, staje się mniej elastyczna i sucha. Coraz bardziej zaczynają uwidaczniać się zmarszczki mimiczne okolic czoła, oczu czy ust. Pojawiają się bruzdy,…
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak pozbyć się grudek perlistych na prąciu? To niezwykle powszechny problem, który może sprawiać dyskomfort i obniżać pewność siebie. Jeśli dotyczy on również Ciebie lub kogoś bliskiego, przeczytaj nasz…
Rozstępami nazywamy pasma ścieńczałej skóry, które swoim kształtem i wyglądem przypominają blizny. Powstają w wyniku rozerwania włókien kolagenowych i elastynowych, dlatego charakterystyczne są zarówno dla kobiet w ciąży,…
Gardasil 9 to szczepionka przeznaczona dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 9 roku życia w celu uodpornienia organizmu przeciw chorobom wywołanym przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58. Zaliczamy do nich zarówno…
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego z rodziny papillomawirusów. Do zakażenia dochodzi najczęściej w trakcie bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub drogą pośrednią np. poprzez dotykanie zainfekowanych przedmiotów codziennego użytku. Jak…
Trądzik to powszechna choroba skóry, która występuje zarówno u nastolatków, jak i osób dorosłych. Objawia się charakterystycznymi wykwitami (m.in. zaskórnikami) zlokalizowanymi nie tylko na skórze twarzy,…
Czerniaki to zmiany skórne zaliczane do grupy złośliwych nowotworów. Jak pokazują badania, w Polsce z roku na rok dynamicznie wzrasta liczba chorych, u których jest diagnozowany. Choć w naszym kraju uznawany jest on za stosunkowo…
Kurze łapki to potoczne określenie zmarszczek na twarzy zlokalizowanych w okolicy oczu - nie tylko w kącikach zewnętrznych, ale także bezpośrednio na skórze pod okiem. Zaliczamy je do grupy zmarszczek mimicznych czyli takich, które uwidaczniają…
Twarz oraz szyja to jedne z najbardziej widocznych części ciała zdradzających nasz wiek oraz stan skóry. Wraz z biegiem lat nasza skóra ulega zmianom - staje się wiotka i opadająca co jest najlepiej widoczne w przypadku ust. Kąciki ust…
Do naszego Centrum Dermatologicznego FEBUMED w Warszawie regularnie zgłaszają się pacjenci po 30. roku życia, którzy poszukują niechirurgicznych i małoinwazyjnych zabiegów odmładzających skórę twarzy. Zazwyczaj zależy im na…
Byczy kark (zwany również bawolim karkiem, bawolim garbem, wdowim garbem) to defekt kosmetyczny powstały w wyniku nagromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy karku. Skumulowana w tym miejscu, przypomina swoim kształtem wypukłość grzbietową,…
Bielactwo nabyte to przewlekła choroba skóry, która występuje u 1-2% całej populacji. Choć może dotyczyć osób w każdym wieku, pierwsze objawy najczęściej są zauważane u pacjentów poniżej 20 roku życia. Bielactwo - co to jest?…
Intensywny świąd nasilający się w godzinach wieczornych lub po kąpieli, który jest trudny do opanowania? A do tego zmiany skórne w postaci krostek i guzków pokrywających skórę stóp, dłoni czy pośladków? To może…
Zauważyłeś na swojej skórze dziwne odbarwione plamy o bardzo nieregularnym kształcie? Mogą być one rozmieszczone na klatce piersiowej, plecach a nawet skórze twarzy. Zmiany nie są zaczerwienione, nie pieką i nie swędzą - towarzyszy im za…
łupież pstry, łupież pstry leczenie, łupież pstry zdjęcia, łupież pstry na głowie, łupież pstry na ciele, łupież pstry na plecach, łupież pstry u dzieci, łupież pstry na twarzy, łupież pstry przyczyny, jak wygląda łupież pstry, łupież pstry objawy, łupież pstry domowe sposoby, łupież pstry jak leczyć, łupież pstry na brzuchu, łupież pstry czy jest zaraźliwy, łupież pstry u dziecka, łupież pstry leczenie domowe, łupież pstry w ciąży, łupież pstry na rękach, łupież pstry co to
Trądzik zwyczajny to popularna choroba skóry, która dotyka głównie osoby młode. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie nastoletnim i towarzyszyć przez cały okres dojrzewania. Charakterystyczne krostki przypominające ropowicze…
trądzik młodzieńczy, trądzik pospolity, co na trądzik młodzieńczy, trądzik młodzieńczy jak leczyć, trądzik młodzieńczy na czole, ile trwa trądzik młodzieńczy, trądzik młodzieńczy zdjęcia, trądzik młodzieńczy dieta, trądzik młodzieńczy domowe sposoby, trądzik pospolity przyczyny, etiopatogeneza trądziku pospolitego, trądzik młodzieńczy leczenie, rodzaje trądziku młodzieńczego, trądzik zwyczajny, jak wygląda trądzik młodzieńczy, trądzik pospolity objawy, rodzaje trądziku pospolitego, trądzik pospolity na plecach, trądzik pospolity zdjęcia, co to jest trądzik pospolity
Jedną z najczęstszych chorób skórnych osób dorosłych jest trądzik pospolity. Dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Charakterystyczny dla niego łojotok skóry powoduje powstawanie krostek zapalnych,…
Telemedycyna to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które bez wychodzenia z domu chcą uzyskać poradę specjalisty. Za pomocą telefonu (w tym darmowej aplikacji WhatsApp) możesz m.in. porozmawiać z lekarzem na temat swoich problemów…
Nasza skóra ma różne potrzeby, co zależy zarówno od zewnętrznych czynników, jak i naszych osobistych uwarunkowań. U niektórych ludzi może być znacznie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, a…
Suchość skóry stóp sprawia, że pod wpływem codziennego nacisku zaczyna pękać. Szczególnie odczuwane jest to, kiedy dotyczy to ich podeszwowej powierzchni, bo wtedy nawet chodzenie może być bardzo bolesne. Częstokroć problem jest…
dermatologia, sucha skóra, pękająca skóra na palcach
Piękna skóra twarzy to marzenie każdego z nas. W kolorowych magazynach widzimy zdjęcia celebrytów mających gładką, pozbawioną defektów skórę. I choć wiemy, że w większości przypadków idealna cera to efekt wielogodzinnej…
Wraz z wiekiem zmianie ulega stan skóry naszej twarzy i szyi. Po 40. roku życia uwidaczniają się pierwsze objawy fotostarzenia w postaci zmarszczek mimicznych zlokalizowanych głównie w okolicy ust i kącików oczu, a także niewielkie…
Czy spotkaliście się kiedyś określeniem “chomiki na twarzy”? W języku medycznym potocznie nazywamy tak opadające policzki, które uwidaczniają się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej skóra naszej twarzy traci swoją…
Lwie zmarszczki to wyraźnie zaznaczone pionowe fałdy skóry zlokalizowane między brwiami. Ze względu na swoją specyfikę, nazywane bywają zmarszczkami gniewu. Najbardziej uwidaczniają się w momencie intensywnych ruchów mięśni twarzy podczas…
Bruksizm to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najboleśniejszych, parafunkcji zwarciowych narządu żucia. Charakteryzuje się nieświadomym zaciskaniem zębów, ich zgrzytaniem lub wysuwaniem i usztywnieniem żuchwy. Leczony nieprawidłowo może doprowadzić…
bruksizm objawy, bruksizm jak długo trwa, bruksizm jak się go pozbyć
Blizną nazywamy ubytek tkanki, który sięga do skóry właściwej. Mówiąc potocznie, jest to po prostu widoczny ślad na skórze jaki pozostał po zagojeniu się rany. Blizny należą do zmian wtórnych, czyli takich, które…
Rokrocznie wzrasta liczba kobiet, które rodzą w wyniku cesarskiego cięcia (tzw. CC). Jak pokazują statystyki średnio u ok. 40% pacjentek dochodzi w ten sposób do rozwiązania ciąży. Mimo tego, że obserwujemy coraz większą świadomość w zakresie…
Otyłość to nie tylko złożony problem medyczny, ale również społeczny. Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje ok. 1,6 miliarda ludzi z nadwagą. Nieodpowiednia dieta, mała aktywność fizyczna czy nieuregulowane zaburzenia…
Dematografizm to często niegroźny objaw występujący zarówno u osób zdrowych, jak i w niektórych chorobach skóry. Biały dermatografizm jest charakterystyczny dla atopowego zapalenia skóry, chociaż jego występowanie nie…
Gdy u niektórych dzieci z atopią, przejawy chorób alergicznych występują w określonej sekwencji, co określa się „marszem alergicznym”. Termin ten opisuje zatem nie odrębne schorzenie, a cały ich zespół, których…
Łuszczyca kropelkowata jest szczególną postacią tej choroby. Uważana się ją za charakterystyczną dla dzieci i młodzieży. Występuje u około co 50-100 pacjenta w tej grupie wiekowej. W odróżnieniu od form o typowym, przewlekłym przebiegu,…
Zgłaszające się do naszego Centrum Dermatologicznego FEBUMED w Warszawie pacjentki zwracają szczególną uwagę na stan skóry swojej twarzy. W trakcie badania okazuje się, zazwyczaj, że ich skóra w widoczny sposób traci swoją…
Jedną z najpoważniejszych form łuszczycy jest erytrodermia. W jej przebiegu a zaczerwienione obszary skóry szybko się powiększają, zajmując ponad 90% skóry. Rzut szybko rozwijającej się wysypki, która wywołuje intensywne swędzenie…
Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest niezwykle problematyczna, co uwarunkowane jest przede wszystkimi czynnikami zewnętrznymi. U niektórych atopików skóra może być znacznie niesamowicie…
skóra atopowa pielęgnacja, skóra z egzemą pielęgnacja
Do naszego Centrum Dermatologicznego FEBUMED w Warszawie coraz częściej zgłaszają się pacjenci poszukujący alternatywnych metod dla chirurgicznego liftingu skóry twarzy, szyi i dekoltu. Zależy im na szybkim i bezpiecznym zabiegu, który…
Trądzik jest chorobą skóry, która występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Istnieje wiele rodzajów trądziku, a do najpopularniejszych należy trądzik pospolity - zwany również młodzieńczym. Manifestuje się licznymi…
Zmarszczki na czole to jedne z najbardziej widocznych zmarszczek zlokalizowanych w górnej części twarzy. Powstają w wyniku utraty elastyczności skóry i nadmiernej aktywności mięśnia czołowego. Pacjenci zgłaszający się z nimi do dermatologa…
Starzenie skóry jest naturalnym, a zarazem nieuniknionym, procesem biologicznym naszego organizmu. Objawia się zmniejszeniem aktywności komórek i spowolnieniu ich procesów regeneracyjnych, co objawia się na naszej skórze w…
Pojawienie się zmarszczek jest naturalnym zjawiskiem związanym z procesem starzenia się organizmu. Duży wpływ na ich powstawanie mają nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także czynniki zewnętrzne - zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednia pielęgnacja…
Coraz więcej osób niezadowolonych ze stanu i jakości swojej skóry, szuka zabiegów odmładzających, które nie uwzględniają stosowania toksyny botulinowej i wypełniaczy. Oprócz dostępnych medycznych peelingów chemicznych…
Testy płatkowe, zwane również potocznie „testami naskórkowymi” lub „patch testami”, przeprowadza się w celu wykrycia alergii kontaktowej (tzw. alergii opóźnionej) na hapteny – antygeny niepełnowartościowe.…
Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. W wielu przypadkach zostaje rozpoznany w ostatnim stadium choroby, ponieważ pacjencji mylą go z niegroźnymi znamionami barwnikowymi (tzw. pieprzykami). Leczenie późno wykrytych zmian…
Peelingi chemiczne, zwane również potocznie dermopeelingami, to zabiegi polegające na złuszczaniu zrogowaciałego naskórka lub skóry właściwej - w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu i intensywności zabiegu. Każdy zabieg…
Mezoterapia igłowa, zwana również potocznie “biorewitalizacją”, to miejscowy zabieg z zakresu dermatologii estetycznej, który ma celu uzyskanie efektu zrewitalizowanej, a więc odmłodzonej skóry, oraz zatrzymanie pierwszych…
Łyżeczkowanie to jeden z zabiegów dermatologicznych, który wykonywany jest w przypadku usuwania zmian skórnych. Choć brzmi on groźnie i dzięki swojej charakterystycznej nazwie kojarzy on się wielu pacjentom z zabiegiem niezwykle…
Nici liftingujące to najnowsza metoda niechirurgicznej redukcji zmarszczek, która równocześnie zapewnia widoczną poprawę elastyczności i jędrności nie tylko stanu skóry twarzy, ale i całego ciała. W Centrum Dermatologicznym…
Lipoliza iniekcyjna to zabieg niechirurgiczny będący doskonałą alternatywą dla liposukcji, potocznie zwanej odsysaniem tłuszczu. Przeznaczona jest dla osób, które poszukują nieinwazyjnych metod usuwania tłuszczu z okolic podbródka,…
Naświetlanie promieniami UV przynosi pozytywny efekt terapeutyczny w leczeniu chorób skóry o podłożu autoimmunologicznym, alergicznym, łojotokowym i nowotworowym. Idealnie sprawdza się również w terapii chorób skóry…
Szacuje się, że ok. 1-2% całej ludzkiej populacji zmaga się z nadpotliwością. Choć powszechnie błędnie jest ona uznawana za chorobę wieku młodzieńczego, badania pokazują, że dotyczy ona osób w wieku od 20 do 60 lat. Specjaliści szacują, że w ponad…
Rozstępami określamy pasma pomarszczonej, ścieńczałej skóry, które uważane za defekt kosmetyczny nie tylko w przypadku nastolatków oraz kobiet, ale także mężczyzn. Charakteryzują się powstawaniem czerwonawych, sinoczerwonych lub…
Elektrokoagulacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie elektrochirurgii, wykorzystywany do usuwania zmian skórnych. Polecany jest zwłaszcza osobom, u których wykryte zmiany nie kwalifikują się do usunięcia za pomocą…
Rokrocznie zwiększa się liczba osób chorych na grzybicę. Pacjenci trafiający do dermatologa zazwyczaj zmagają się ze zmianami w obrębie skóry głowy i włosów, rąk, stóp oraz paznokci. Grzybica to nie tylko problem dermatologiczny,…
Łuszczyca to przewlekła dermatoza skóry, która wymaga długotrwałego leczenia. Jak w przypadku niemal każdej konwencjonalnej terapii, także leczenia łuszczycy obarczone może być licznymi działaniami niepożądanymi – głownie wynikającymi…
Egzema jest znana także pod innymi nazwami: wyprysk bądź zapalenie skóry. Określa się tak chorobę dermatologiczną, rozpoznawaną na podstawie charakterystycznych objawów, pojawiających się na zewnętrznej warstwie skóry. Należą do…
Blizny to zmiany skórne powstałe w wyniku procesu gojenia po urazie mechanicznym, termicznym czy chemicznym. Mogą powstawać również w wyniku przebytych stanów zapalnych. Dzielimy je ze względu na: Czas powstawania: blizny niedojrzałe…
Rozpoznanie choroby wenerycznej często wiąże się z poczuciem wstydu i niepewnością. W rzeczywistości, im szybciej została postawiona diagnoza – tym mniejsze będą konsekwencje choroby dla naszego zdrowia. Dlatego jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie…
Przebarwienia skórne, zwane również zaburzeniami barwnikowymi, spowodowane są problemami wynikającymi z syntezy i rozmieszczenia w skórze melaniny - brunatnego barwnika skóry produkowanego przez melanocyty. Dzielimy je na: …
Łuszczyca jest chorobą dermatologiczną, którą stwierdza się u wielu osób. Przyjmuje się, że zmaga się z nią przynajmniej 2 proc. populacji ludzi. Jej główną cechą są zmiany grudkowo-łuskowe i znacznie skrócony cykl komórkowy…
Tłuszczak to nowotwór skóry o łagodnym charakterze, który swoim kształtem przypomina guza powstałego z tkanki łącznej. Zazwyczaj znajduje się w tkance podskórnej, ale w niektórych przypadkach może również zająć…
Kriochirurgia to popularna, bardzo bezpieczna i praktycznie bezbolesna metoda leczenia, która polega na miejscowym i kontrolowanym niszczeniu zmian poprzez ich zamrażanie. Od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w walce z rónymi chorobami…
Kaszaki to różnej wielkości guzy, które rosnąc pod skórą uwypuklają ją. Są z reguły twardymi zmianami, które nie są podatne na uciski. Występują u osób w każdym wieku, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.…
Leczenie biologiczne chorób dermatologicznych to jedna z najnowocześniejszych, a co za tym idzie, najbardziej innowacyjnych metod farmakoterapii stosowanych na świecie. Od ponad 30 lat z powodzeniem stosowane jest na świecie, w Polsce zyskało…
Łuszczyca to jedna z najczęstszych schorzeń skóry. Z racji nieuleczalnego i przewlekłego charakteru, bardzo często łuszczyca leczona jest sterydami. Aplikowane miejscowo na skórę, przynoszą początkowo bardzo zadowalające efekty. Jednak…
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła dermatoza zapalna, coraz bardziej powszechna w populacji ludzkiej. Charakterystycznymi objawami jest występowanie świądu skóry, specyficzna morfologia oraz rozmieszczenie zmian skórnych.…
testy alergiczne, testy alergiczne z krwi, testy alergiczne skórne
Nie ulega wątpliwości, że istnieje związek między dietą a naszym zdrowiem. Dlatego coraz więcej uwagi przywiązuje się do roli odżywiania w różnych chorobach. Schorzenia dermatologiczne nie są tutaj wyjątkiem. Jak twierdzą eksperci na łamach The…
Atopowe Zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną – przewlekłą, często zaczynającą się już w wieku niemowlęcym. Cechuje ją nawrotowość objawów i okresy ich wyciszenia, uzależnione od stylu życia, pielęgnacji ciała, klimatu i czynników…
W Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie oferujemy możliwość przeprowadzenia testu genetycznego HLA-Cw6, który pozwala stwierdzić czy w Twoim genomie występuje gen odpowiedzialny za rozwój łuszczycy – inaczej mówiąc,…
Łuszczyca to schorzenie skórne o przewlekłym przebiegu i tendencji do nawrotów. Leczenie łuszczycy jest zatem procesem długotrwałym i wielotorowym – wykazuje bowiem działanie złuszczające, łagodzące, odżywcze i przeciwzapalne. Kiedyś…
Jedną z najczęściej stosowanych terapii chorób o charakterze zapalnym – takich jak łuszczyca – jest stosowanie sterydów. Jednak z racji obciążenia działaniami niepożądanymi, coraz częściej odchodzi się od takiej terapii, zastępując…
Podstawą leczenia większości schorzeń dermatologicznych jest miejscowe stosowanie sterydów. Nie inaczej jest w przypadku łuszczycy. Niestety, dłuższe stosowanie sterydów generuje szereg niepożądanych działań ubocznych. Jest to powód,…
Według Polskiej Unii Onkologii, każdego roku na świecie ok. 500 000 kobiet choruje na raka szyjki macicy, z czego średnio 3 500 w samej Polsce. Statystyki są miażdżące – co druga zdiagnozowana kobieta umiera. Aby zapobiec wysokiemu stopniowi umieralności,…
Witamina A, zwana inaczej retinolem, jest niezbędna dla zachowania zdrowia skóry. Niektóre jej formy w schorzeniach dermatologicznych mogą mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. Są nimi retinoidy, będące pochodnymi witaminy A. Retinoidy a…
Uporczywe swędzenie, szczypanie i świerzbienie skóry na które nic nie przynosi ulgi – z pewnością wielu z nas zetknęło się z tym uczuciem. Jego powody są liczne – ugryzienie owada, alergia, poparzenie przez pokrywę… Jedynym…
Kiedy zmiany łuszczycowe pojawiają się na dłoniach lub stopach, to znak że należy się udać do lekarza tak szybko, jak to tylko możliwe. Mimo, iż stanowią one łącznie zaledwie 2% powierzchni ciała, ich zajęcie może mieć bardzo duży wpływ na liczne obszary…
Chociaż nie istnieją testy, które pozwoliłyby jednoznacznie rozpoznać łuszczycę, lekarz w trakcie diagnostyki może zlecić oznaczenie niektórych parametrów z krwi. Ponieważ łuszczyca należy do chorób z autoagresji i towarzyszy…
Według danych Public Health England(2015) wynika, iż 120 tysięcy ludzi w wieku 15-24 lat zachorowało na choroby weneryczne. Dane te są alarmujące, ponieważ liczba zachorowań wzrosła od poprzedniego roku aż o dziesięć procent. W wieku 45-6 lat najczęściej…
choroby weneryczne, choroby weneryczne badania, choroby weneryczne objawy, choroby weneryczne zdjęcia
Łuszczyca jest powszechnie występującym schorzeniem, którego przyczyny są bardzo skomplikowane. W jej powstawaniu swoją rolę mają zarówno zaburzenia układu immunologicznego, jak i czynniki genetyczne, oraz związane ze środowiskiem. Dlatego…
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w każdej sekundzie blisko 12 osób na całym świecie zaraża się chorobą weneryczną. Mimo iż są to choroby którym z łatwością możemy zapobiegać – skala tego zjawiska nie wydaje się zmniejszać.…
choroby weneryczne, choroby weneryczne zapobieganie, choroby weneryczne szczepienia
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry na tle autoagresji. Jej pierwsze przejawy mogą wystąpić w każdym wieku, a objawy mogą mieć różnorodne nasilenie. Łuszczyca u dzieci i niemowląt występuje jednak rzadko. Tylko 1 na 10 pacjentów…
Skale oceniające natężenie choroby lub objawów są szeroko stosowane w medycynie. Korzystanie z nich ułatwia komunikację między lekarzami, oraz umożliwia badanie skuteczności stosowanych leków i terapii a także porównywanie ich efektów.…
Liczne choroby mające podłoże zapalne wymagają zastosowania leków zmniejszających reakcję układu odpornościowego. Sterydy są lekami działającymi wielokierunkowo – immunosupresyjnie, przeciwzapalnie oraz przeciwmitowycznie. Sterydy mają zastosowanie…
Dermatolodzy podkreślają, że pokrzywka należy do jednych z najczęściej występujących chorób skóry i dotyczy ok. 20% całej populacji. Z obserwacji wynika, że częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Ze względu na swój przewlekły…
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą z autoagresji, której nabardziej widocznym objawem są pogrubiałe obszarami skóry, pokryte szarawą łuską. Takie przynajmniej jest najczęstsze o niej wyobrażenie. Jednak objawy skórne tego schorzenia…
Wiele chorób przenoszonych drogą płciową przebiega skrycie, dlatego przyszła mama może nie wiedzieć przez długi czas że dany drobnoustrój znajduje się w jej organizmie. Do takich zagrożeń należy m.in. wirus HIV, który wywołuje AIDS…
choroby weneryczne a ciąża, choroby weneryczne fakty i mity, choroby weneryczne ochrona
Wirus brodawczaka ludzkiego, znany również jako HPV, ma udowodniony związek z rakiem szyjki macicy. Test HPV pozwala wykryć czy jesteśmy zakażeni wirusem, jeszcze zanim dojdzie do pojawienia się nieprawidłowych komórek w cytologii. Coraz…
wirus brodawczaka ludzkiego, hpv objawy, hpv leczenie, hpv szczepionka
Nie istnieje jedno badanie, które pozwoliłoby na wykluczenie chorób wenerycznych. Zwykle, aby mieć pewność że jesteśmy zdrowi, musimy się poddać kilku testom. Jednak bez obaw – zwykle polegają one na pobraniu próbki krwi, lub…
choroby weneryczne badania, choroby weneryczne wykrywanie, choroby weneryczne objawy, choroby weneryczne leczenie
Pobieranie wycinków skórnych to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych w dermatologii. Gdy jednak dowiadujemy się o konieczności wykonania biopsji, już sam fakt potrafi wywołać w nas znaczny stres. Często zastanawiamy się, czy…
Zaczerwienienie skóry noworodka może być wyrazem licznych schorzeń – zarówno chorób zapalnych skóry, zakażeń, jak i wrodzonych defektów metabolicznych czy niedoboru odporności. Chociaż łuszczyca jest bardzo rzadka…
łuszczyca, łuszczyca niemowlak, łuszczyca wieku dziecięcego, łuszczyca dziecko
Choroby przenoszone drogą płciową to nie tylko HIV. Wirus wywołujący AIDS, mimo iż wzbudza uzasadnione obawy, wcale nie stanowi patogenu najczęściej powodującego choroby weneryczne. W krajach europejskich, w tym również w Polsce, za najpopularniejsze…
choroby weneryczne kiła, choroby weneryczne chlamydia, choroby weneryczne zakażenie
Mimo iż nazwa łupież różowy Gilberta sugeruje schorzenie skóry głowy, nie jest to prawda. Jednak małe, różowe plamki na ciele nie wyglądają estetycznie, a w dodatku mogą się wiązać z uporczywym świądem. Jak wygląda łupież różowy…
Fototerapia polega na wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego, które odbywa się w kontrolowanych warunkach pod nadzorem lekarskim, aby leczyć zmiany skórne występujące w łuszczycy. Uważana jest za bardzo skuteczną metodę. Chociaż…
fototerapia w łuszczycy, naświetlanie łuszczyca, lampy medyczne łuszczyca, fototerapia skóra
Badanie wideodermatoskopem jest obecnie podstawowym narzędziem w diagnostyce podejrzanych barwnikowych zmian skórnych. Za jego pomocą można dostrzec charakterystyczne zmiany dla nowotworu – czerniaka, a także dokładnie dokładnie ocenić…
dermatoskopia co to, dermatoskopia, badanie dermatoskopem, dermatoskopowe badanie znamion
Egzema, czyli wyprysk jest najczęstszym problemem skórnym w tym wieku. Małe krostki pojawiające się na niej mogą być reakcją na maź płodową, lub w wyniku podrażnienia przez stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, ubranka lub środki piorące. Zwykle…
egzema niemowlak, skóra niemowlaka egzema, jak leczyć egzemę u niemowlaka, egzema u dzieci, leczenie egzemy u dzieci
Chociaż Wenera była rzymską boginią miłości – jej imię nie wzbudza w większości z nas romantycznych skojarzeń. Choroby weneryczne, które biorą od niej nazwę stanowią ukryte zagrożenie, o którym, niestety, niewiele się mówi.…
choroby weneryczne objawy, choroby weneryczne rodzaje
Często zmagamy się z widocznymi defektami na naszej skórze, które negatywnie wpływają na naszą samoocenę. Nieestetyczne zmiany mogą się pojawiać w każdym regionie naszego ciała, ale najbardziej niepokoją nas te, które pojawiają się…
wymrażanie znamion a nowotwory, wymrażanie nowotwory skóry, wymrażanie przy chorobach skóry
Martwi Cię przykry zapach Twojego potu? Wcale nie musi on być wynikiem złej higieny. Tak naprawdę to przypadłość dość częsta, i może mieć związek z wieloma czynnikami - dietą, florą bakteryjną naszej skóry, albo przyjmowanymi lekami, oraz chorobami…
zapach spod pach, pachy zapach, brzydki zapach pachy, zapach spod pach co robić
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Jej ciało bardzo się wtedy zmienia, poddawane grze wydzielanych hormonów. Ich wpływ zaznacza się również na naszej skórze. U połowy kobiet w trakcie ciąży występuje trądzik, a problem…
leczenie trądziku a karmienie piersią, trądzik leczenie, matka karmiąca trądzik
Liszaj należy do przewlekłych, zapalnych chorób skóry, która manifestuje się występowaniem na skórze wykwitów zlokalizowanych na grzbietowej powierzchni tułowia, kończynach, płytce paznokciowej a nawet na błonie śluzowej…
Okres wiosennych porządków to czas, kiedy przygotowujemy się na nadejście ciepłych dni. Po wielu miesiącach zimy, nasza skóra również domaga się odpowiednich zabiegów. Chłodny wiatr i ostry mróz były dla niej prawdziwą…
skóra na wiosnę, skóra odżywienie, pielęgnacja skóry na wiosnę, dbanie o skórę na wiosnę
Czy odchudzanie pomaga w leczeniu łuszczycy? Takie pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Chociaż z pozoru może się nam wydawać, że sama waga ciała nie może mieć wpływu na przebieg choroby, obserwacje lekarzy dermatologów coraz częściej…
Łuszczyca jest często występującą przewlekłą chorobą zapalną, której główne objawy dotyczą skóry. Zmaga się z nią około milion osób w Polsce, a w skali całego świata dotyka aż 2% populacji. Łuszczyca ma jednak wyraźny wpływ…
łuszczyca pacjent dermatolog, pacjent z łuszczycą, opieka nad pacjentem z łuszczycą
Brodawki, zwane także kurzajkami, to zmiany skórne, które powstają pod wpływem infekcji wirusem HPV (tzw. wirus brodawczaka ludzkiego). Drobnoustroje, namnażając się, zaburzają podziały komórkowe i przyczyniają się do nieprawidłowego…
brodawki objawy, kurzajki objawy, wirus hpv objawy
Choroby weneryczne przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez bliski, intymny kontakt z osobą będącą już zarażoną. Warto wiedzieć, w jaki sposób można się zarazić chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ łatwiej nam będzie zrozumieć…
jak można zarazić się chorobami wenerycznymi, choroby weneryczne ochrona, choroby weneryczne basen
Alergiczny lub niealergiczny stan zapalny powierzchniowej warstwy skóry, potocznie zwany egzemą lub wypryskiem, to dość powszechnie występująca choroba dermatologiczna, na którą cierpi niemal co 10 osoba. Pamiętajmy o tym, że jeśli jej…
W internecie można znaleźć wiele informacji o dietach i suplementach, które mają mieć działanie lecznicze w łuszczycy. Często ich autorzy zalecają wykluczenie z codziennego jadłospisu licznych produktów – jak gluten, kawa czy pomidory.…
Pielęgnacja cery tłustej i skłonnej do zanieczyszczeń jest zimą szczególne trudna. Twarz narażona jest bowiem na mróz i zimny wiatr, a zarazem suche i gorące powietrze w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach – takie wahania…
trądzik zimą, trądzik w zimie, pielęgnacja cery w zimie, pielęgnacja cery trądzikowej zimą
Atopowe zaplenie skóry (AZS) – zwane również egzemą lub wypryskiem atopowym, jest przewlekłą dermatozą zapalną, której towarzyszy suchość skóry, świąd oraz skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych. Szacuje się,…
W jakim celu przeprowadza się testy genetyczne w łuszczycy? Czy warto się badać, jeśli nie mamy objawów choroby? Zapoznaj się z poniższym tekstem, aby dowiedzieć się, czy warto wykonać badania wykrywające genetyczne predyspozycje łuszczycy. …
Wiedza na temat chorób skórnych jest coraz większa. Jednak nadal, w świadomości społecznej, pozostaje obawa, że wieloma z nich można się zarazić. Szczególnie tymi, które przybierają mało estetyczną formę. Jedną z takich chorób…
Wygląd jest niezmiernie ważny dla naszej pozycji społecznej, nawiązywania relacji interpersonalnych, czy powodzenia w życiu zawodowym. W dzisiejszych czasach bywa nawet traktowany jako wyznacznik sukcesu. Dlatego łuszczyca twarzy jest powiązana ze znacznym…
Dla kobiety, bez względu na wiek, pojawienie się zmian łuszczycowych na piersiach ma ogromny wpływ nie tylko na jej poczucie kobiecości – ale również na jej życie. Nie wyraża się on jedynie jako poczucie wstydu związanego z wyglądem. Dla…
Leczenie łuszczycy polega nie tylko na stosowaniu środków farmakologicznych. W niektórych przypadkach, szybszą poprawę przynosi zastosowanie specjalnych, izolujących zmianę od otoczenia opatrunków okluzyjnych. W takim „zamknięciu”…
Łojotokowe Zapalenie Skóry (ŁZS) zwane również wypryskiem łojotokowym (WŁ) to przewlekła choroba o nawracającym charakterze. Statystyki pokazują, że dotyka ona głównie osoby młode (zwłaszcza mężczyzn), choć może wystąpić w każdej…
Znamionami barwnikowymi nazywamy nieprawidłowości rozwojowe skóry, które przybierają różnorodny koloryt oraz fakturę. Popularnie nazywane są pieprzykami i rozpoznawane są w wyniku badania wideodermoskopowego. Dlaczego warto…
znamię barwnikowe, znamiona barwnikowe, zmiany skórne, dermatoskopia
Wyprysk kontaktowy nie jest jednostką chorobową, ale zbiorczym określeniem na choroby o zróżnicowanej etiologii wykazujących pewne podobieństwa obrazu klinicznego i przebiegu. Nazwa “wyprysk kontaktowy” wskazuje, że objawy powstają…
Choroby skóry o podłożu bakteryjnym i wirusowym należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń. Zakażenia gronkowcowe, paciorkowcowe, wirusy opryszczki, brodawek, półpaścia - to jeden z tych chorób zaliczanych do bolesnych,…
Przyjmuje się, że na głowie osoby dorosłej znajduje się ok. 100 000 tys. włosów, które rosną w tempie ok. 1-2 cm miesięcznie. Dziennie ubywa nam ok. 50 - 100 włosów i jest to jak najbardziej normalny proces. W przypadku, gdy dziennie…
Wypieki na twarzy, obecność krostek przypominających trądzik, zaczerwienienie skóry wyglądające jak oparzenie słoneczne – takie są typowe objawy trądziku różowatego. Zwykle zajmuje policzki, nos, oraz czoło. Zmiany mogą być obrzęknięte…