USG tarczycy i przytarczyc - Centrum Dermatologiczne Febumed

USG tarczycy i przytarczyc

USG tarczycy i przytarczyc w Warszawie - ocena guzków, torbieli i innych zmian w tarczycyUSG tarczycy i przytarczyc to szybkie, nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne badanie ultrasonograficzne pozwalające na dokładną ocenę zmian w strukturze tkanki tarczycowej – poznanie ich wielkości, kształtu, rozległości i charakteru. Umożliwia również zobrazowanie stanu węzłów chłonnych, w tym określenie stopnia ich powiększenia.

Badanie USG tarczycy i przytarczyc stanowi podstawę diagnostyki wszystkich chorób o podłożu endokrynologicznym. Ułatwia również precyzyjne wykonywanie biopsji tarczycy, która wykonywana jest w przypadku wykrycia zmian o podwyższonym ryzyku. 

Badanie obrazowe może być wykonywane u dorosłych i dzieci w ramach diagnostyki lub profilaktyki chorób tarczycy. Powinny je regularnie wykonywać osoby po przebytych nowotworach tarczycy, w tym usunięciu guzów tarczycowych. USG tarczycy i przytarczyc pozwala zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi, na monitorowanie postępowania choroby (w tym wykrywania ewentualnych nawrotów) i oceny efektów prowadzonego leczenia.

Wskazania do badania USG tarczycy i przytarczyc

Badanie ultrasonograficzne tarczycy i przytarczyc przeprowadzane jest jako element diagnostyki chorób endokrynologicznych, jak również w celach profilaktycznego monitorowania rozwoju choroby. Ułatwia ocenę:

  • zmian wyczuwalnych w badaniu lekarskim (np. guzki, powiększone gruczoły),
  • nieprawidłowości w strukturze gruczołów tarczycowych wykrytych w ramach innych badań (np. rezonans magnetyczny),
  • funkcjonowania gruczołu na podstawie wyników badań hormonalnych,
  • stopnia wielkości węzłów chłonnych,
  • guzków tarczycowych przed leczeniem onkologicznym.

Polecane jest do wykonywania wszystkim osobom, u których:

  • istnieje podejrzenie występowania zaburzeń hormonalnych,
  • należy monitorować rozwój chorób zapalnych tarczycy, 
  • obserwujemy tempo wzrostu zdiagnozowanych wcześniej guzków,
  • odnotowano obecność guzków i innych zmian zlokalizowanych np. na szyi,
  • występuje powiększone wole tarczycy.

Przygotowanie do badania USG tarczycy i przytarczyc

USG tarczycy i przytarczyc wykonywane jest w gabinecie diagnostycznym przy pomocy urządzenia ultrasonograficznego pozwalającego na zobrazowanie wszystkich, nawet najmniejszych, zmian w strukturze tarczycy. 
W naszym Centrum Dermatologicznym FEBUMED przeprowadza je doświadczony lekarz endokrynolog dr n. med. Dorota Gapys, która specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób endokrynologicznych. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. 

Do badania USG tarczycy i przytarczyc nie potrzeba specjalnego przygotowania, w tym skierowania od lekarza prowadzącego. W dniu badania zaleca się założenie lekkiego, niekrępującego ruchu ubioru a bezpośrednio przed badaniem o zdjęcie z szyi biżuterii ozdobnej.
 

Zadzwoń 22 841 01 12 (pn-pt 7:30-20, sb 8:00-14:00)

lub

UMÓW SIĘ ONLINE – CAŁĄ DOBĘ

Cennik

    KONSULTACJE I BADANIA CENA    

    Konsultacja endokrynologiczna dla osób dorosłych

200 zł    
    Badanie USG tarczycy i przytarczyc 180 zł    
    Konsultacja endokrynologiczna wraz z badaniem USG tarczycy i przytarczyc 380 zł