USG tarczycy i przytarczyc w Warszawie

USG tarczycy i przytarczyc to szybkie, nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne badanie ultrasonograficzne pozwalające na dokładną ocenę zmian w strukturze tkanki tarczycowej – poznanie ich wielkości, kształtu, rozległości i charakteru. Umożliwia również zobrazowanie stanu węzłów chłonnych, w tym określenie stopnia ich powiększenia.

USG tarczycy i przytarczyc w Warszawie - ocena guzków, torbieli i innych zmian w tarczycyBadanie USG tarczycy i przytarczyc stanowi podstawę diagnostyki wszystkich chorób o podłożu endokrynologicznym. Ułatwia również precyzyjne wykonywanie biopsji tarczycy, która wykonywana jest w przypadku wykrycia zmian o podwyższonym ryzyku. 

Badanie obrazowe może być wykonywane u dorosłych i dzieci w ramach diagnostyki lub profilaktyki chorób tarczycy. Powinny je regularnie wykonywać osoby po przebytych nowotworach tarczycy, w tym usunięciu guzów tarczycowych. USG tarczycy i przytarczyc pozwala zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi, na monitorowanie postępowania choroby (w tym wykrywania ewentualnych nawrotów) i oceny efektów prowadzonego leczenia.

Wskazania do badania USG tarczycy i przytarczyc

Badanie ultrasonograficzne tarczycy i przytarczyc przeprowadzane jest jako element diagnostyki chorób endokrynologicznych, jak również w celach profilaktycznego monitorowania rozwoju choroby. Ułatwia ocenę:

  • zmian wyczuwalnych w badaniu lekarskim (np. guzki, powiększone gruczoły),
  • nieprawidłowości w strukturze gruczołów tarczycowych wykrytych w ramach innych badań (np. rezonans magnetyczny),
  • funkcjonowania gruczołu na podstawie wyników badań hormonalnych,
  • stopnia wielkości węzłów chłonnych,
  • guzków tarczycowych przed leczeniem onkologicznym.

Polecane jest do wykonywania wszystkim osobom, u których:

  • istnieje podejrzenie występowania zaburzeń hormonalnych,
  • należy monitorować rozwój chorób zapalnych tarczycy, 
  • obserwujemy tempo wzrostu zdiagnozowanych wcześniej guzków,
  • odnotowano obecność guzków i innych zmian zlokalizowanych np. na szyi,
  • występuje powiększone wole tarczycy.

Przygotowanie do badania USG tarczycy i przytarczyc

USG tarczycy i przytarczyc wykonywane jest w gabinecie diagnostycznym przy pomocy urządzenia ultrasonograficznego pozwalającego na zobrazowanie wszystkich, nawet najmniejszych, zmian w strukturze tarczycy. 
W naszym Centrum Dermatologicznym FEBUMED przeprowadza je doświadczony lekarz endokrynolog dr n. med. Dorota Gapys, która specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób endokrynologicznych. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. 

Do badania USG tarczycy i przytarczyc nie potrzeba specjalnego przygotowania, w tym skierowania od lekarza prowadzącego. W dniu badania zaleca się założenie lekkiego, niekrępującego ruchu ubioru a bezpośrednio przed badaniem o zdjęcie z szyi biżuterii ozdobnej.
 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik

KONSULTACJE I BADANIA CENA

Konsultacja endokrynologiczna dla osób dorosłych

270 zł
Badanie USG tarczycy i przytarczyc 240 zł
Konsultacja endokrynologiczna wraz z badaniem USG tarczycy i przytarczyc 510 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12