Testy płatkowe - naskórkowe

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie oferujemy dwa rodzaje naskórkowych testów alergicznych płatkowych. Pierwszy to True-Test, który obejmuje 36 alergenów, drugi to test kosmetyczny zawierający 63 alergeny. Oba testy są szybkie, wygodne i całkowicie bezbolesne, a ich wykonanie nie wymaga pobierania krwi. Testy przeprowadzamy u dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia.

Testy płatkowe (naskórkowe) - szybkie i bezpieczne testy alergiczneCo to jest test alergiczny - płatkowy?

Testy naskórne są skuteczną metodą diagnostyczną w chorobach alergicznych i dermatologicznych, umożliwiając ocenę reakcji skóry na kontakt z alergenem. Naskórkowe testy płatkowe (NTP) to szybka, skuteczna i bezpieczna metoda, która pozwala lekarzowi zdiagnozować różne formy wyprysku. Testy wykonuje się w przypadku podejrzenia reakcji alergicznej o nieznanym podłożu. Aby je przeprowadzić, nie potrzebujesz skierowania.

Jak przebiega test alergiczny płatkowy?

Test płatkowy zakładany jest podczas konsultacji z lekarzem dermatologiem, który nakleja na skórę pacjenta plaster zawierający komory z alergenami. Najczęściej test naklejany jest na skórę pleców, ze względu na jej dużą powierzchnię. Pierwszy odczyt testu wykonywany jest po 48 godzinach od aplikacji, a kolejny po upływie następnej doby.

Test naskórkowy, w zależności od wybranego rodzaju, pozwala na wykrycie najczęstszych alergenów odpowiedzialnych za reakcje alergiczne, takich jak konserwanty, substancje zapachowe, metale (nikiel, kobalt), składniki leków czy substancje kosmetyczne. Dzięki temu badaniu możliwa jest precyzyjna identyfikacja alergenów, co pozwala na skuteczną diagnostykę i dobór odpowiedniego leczenia.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Przygotowanie do testów płatkowych – naskórkowych

  • Na 3-4 tygodnie przed testem odstaw maści sterydowe oraz leki kortykosteroidowe – mogą dawać niewarygodne wyniki. Jeśli nie jesteś pewien, czy przyjmowane leki należą do tej grupy, skonsultuj się z lekarzem.
  • Na 7-10 dni przed testem odstaw leki przeciwalergiczne, zwłaszcza przeciwhistaminowe. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
  • Na 2-3 dni przed testem nie przyjmuj preparatów z wapnem, witaminą C i rutyną, ponieważ mogą wpływać na wyniki testu
  • Na 1-2 dni przed testem usuń owłosienie z pleców, jeśli je posiadasz. Skóra pleców musi być gładka i czysta, aby testy dobrze się przylepiły.
  • W dniu badania nie stosuj produktów pielęgnacyjnych np. balsamów czy kremów. Mogą one utrudniać zakładanie testów.
  • Po nałożeniu testów nie myj pleców. Woda może spowodować, że testy się odkleją, a ich ponowne założenie będzie niemożliwe.
  • Podczas testów noś lekką, niekrępującą ruchów odzież w ciemnych kolorach. Unikaj ściśle przylegających ubrań, ponieważ mogą one uszkodzić test, a zawarte w nim substancje ją zabarwić.
  • W trakcie testów ogranicz swoją aktywność fizyczną. Intensywne pocenie może mieć wpływ na poluzowanie testów, czyli ich odklejenie od skóry.

Wskazania do testów płatkowych

Testy płatkowe to złoty środek w diagnostyce reaktywności skóry na alergeny. Ich wynik dodatni to dowód na istnienie uczulenia na podawany alergen, głównie na związki chemiczne. Przeprowadzane są w celu diagnostyki różnych odmian wyprysku, w tym atopowego zapalenia skóry.

Wskazaniem do przeprowadzenia naskórkowych testów płatkowych są reakcje alergiczne ze strony skóry:

  • Zaczerwienienie i podrażnienie naskórka,
  • Intensywny i trudny do opanowania świąd skóry,
  • Nadmierne rogowacenie naskórka,
  • Rumień niewiadomego pochodzenia,
  • Zaostrzenie zmian skórnych po kontakcie z związkiem chemicznym.

Testy naskórkowe są niezbędnym elementem diagnostyki w kierunku wielu chorób o podłożu alergicznym i dermatologicznym, w tym:

  • Alergicznego kontaktowego zapalenia skóry,
  • Wyprysków np. wyprysku atopowego, rąk, potnicowego czy zawodowego,
  • Łojotokowego zapalenia skóry,
  • Zmian zapalnych wokół owrzodzeń podudzi,
  • Fotodermatoz.

Przeciwskazania do wykonania testów

  • Przyjmowanie antybiotyków i leków przeciwalergicznych (brak odstawienia we wskazanym przez lekarza prowadzącego czasie).
  • Zmiany na skórze pleców o charakterze zapalnym, w tym uszkodzenia skóry np. otwarte rany, trudno gojące się blizny.
  • Aktywne choroby skóry, których ogniska zlokalizowane są na skórze pleców np. pokrzywka, rumień, trądzik ropowiczy.
  • Infekcje bakteryjne i wirusowe, w tym przeziębienia, stany podgorączkowe, utrzymujący się kaszel.
  • Skłonność do ciężkich, uogólnionych reakcji alergicznych (tzw. wstrząs anafilaktyczny).
  • Ciąża.
     

Lista alergenów w stosowanym przez nas w teście płatkowym True Test

PANEL I

1. Siarczan niklu

2. Alkohole sterolowe z lanoliny

3. Siarczan neomycyny

4. Dichromian potasu

5. Mieszanina kain

6. Mieszanina substancji zapachowych

7. Kalafonia

8. Mieszanina parabenów

9. Pusty płatek

10. Balsam peruwiański

11. Dichlorowodorek etylenodiaminy

12. Chlorek kobaltu

PANEL II

13. Żywica p-tertbutylofenolowo- formaldehydowa

14. Żywica epoksydowa

15. Mieszanina pochodnych węglowych

16. Mieszanina czarnej gumy

17. Cl+ Me-izotiazolinon

18. Quaternium-15

19. Metylodibromoglutaronitryl

20. Parafenylodiamina

21. Formaldehyd

22. Mieszanina pochodnych merkaptanowych

23. Tiomersal

24. Mieszanina tiuramów

PANEL III

25. Diazolidynylomocznik

26. Mieszanina chinolin

27. 21-piwalan tiksokortolu

28. Tiosiarczan sodowy złota

29. Imidazolidynylomocznik

30. Budezonid

31. 17-maślan hydrokortyzonu

32. Merkaptobenzotiazol

33. Bacytracyna

34. Partenolid

35. Błękit zawiesinowy 106

36. 2-bromo-2-nitropropano-1,3-dio

Występowanie wyżej wymienionych, badanych alergenów

1.Siarczan niklu – biżuteria, elementy odzieży (guziki, zamki, klamry, haftki itp.), klamki, nożyczki, monety, przybory kuchenne, sztućce, żywność z puszki.
2. Alkohole sterolowe z lanoliny – kremy, maści i szampony lecznicze, kosmetyki: kremy, samoopalacze, pomadki, podkłady, udry, kremy do golenia; dom – pasty do butów i do mebli.
3. Siarczan neomycyny – antybiotyk, krople i maści do oczu, kremy, aerozole.
4. Dichromian potasu – preparaty antykorozyjne, farby, kleje, barwniki, wybielacze, art. fotograficzne, wyroby ceramiczne, przedmioty skórzane, nici chirurgiczne, preparaty do konserwacji drewna, odczynniki laboratoryjne, materiały budowlane, atrament, protezy dentystyczne.
5. Mieszanina kain – miejscowe środki znieczulające, maści, kremy, aerozole, pasty do zębów, tabletki do ssania, roztwory.
6. Mieszanina substancji zapachowych – perfumy, kosmetyki – dezodoranty, mydła, kremy, wody toaletowe, płyny po goleniu; pasty do zębów, guma do żucia, napoje itp.
7. Kalafonia – tworzywa sztuczne, kosmetyki, mydła, plastry, lakiery, kleje, guma do żucia, woski do depilacji, nici dentystyczne woskowane, pasty do polerowania mebli.
8. Mieszanina parabenów – środki konserwujące, zastosowanie: kosmetyki – pudry, tusze, kremy, mleczka, toniki, dezodoranty, mydła, pasty do zębów; leki – maści, krople do oczu, nosa i uszu; wyroby spożywcze – majonezy, sosy, dżemy, słodycze.
9. Pusty płatek
10. Balsam peruwiański – preparaty lecznicze: czopki, maści doodbytnicze, maści rozgrzewające (Anusol, Depulol, Hemorectal, Neo Aesculan, Pulmex, Restosec, Rectosol), pasty do zębów, płyny do płukania ust, cement dentystyczny; kosmetyki: dezodoranty, płyny do golenia, kremy do opalania; napoje bezalkoholowe, przyprawy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, świece zapachowe, papierosy.
11. Dichlorowodorek etylenodiaminy– emulgator, środek konserwujący, rozpuszczalnik, wybielacze, atrament.
12. Chlorek kobaltu – barwnik do szkła, ceramiki, glazury, składniki farb, żywic poliestrowych, atramentu, materiałów budowlanych.
13. Żywica p-tertbutylofenolowo-formaldehydowa – preparaty dentystyczne i dezynfekujące, dezodoranty, kleje, taśmy klejące, włókno szklane, produkty gumowe, sklejka, tworzywa sztuczne.

14. Żywica epoksydowa – farby, kleje, tworzywa sztuczne, materiały wykończeniowe w budownictwie, panele podłogowe i ścienne, laminaty, lakiery, taśmy klejące.
15. Mieszanina pochodnych węglowych – przedmioty wykonane z gumy, fungicydy, pestycydy.
16. Mieszanina czarnej gumy – wyroby z czarnej gumy (opony, buty).
17. Cl+Me-izotiazolinon (Kathon CG) – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; detergenty, preparaty czyszczące, pasty, kleje, emulsje lateksowe.
18. Quaternium-15 – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; pasty, kleje, farby lateksowe, środki czystości, papierosy, dym papierosowy.
19. Metylodibromoglutaronitryl – produkty kosmetyczne i środki higieny osobistej takie jak kremy do twarzy, balsamy do twarzy i rąk, filtry przeciwsłoneczne, lotiony dla dzieci, żele pod prysznic, żel ultradźwiękowy, papier toaletowy, szampony i olejki do masażu. Produkty przemysłowe takie jak oleje do cięcia, oleje do wiercenia, kleje i chłodziwa.
20. Parafenylenodiamina – barwniki, farby do włosów, odczynniki fotograficzne, atrament, wyroby gumowe.
21. Formaldehyd – kleje, farby, atrament, środki czyszczące, kosmetyki: mydła, szampony, kosmetyki kolorowe, kremy, materiały budowlane, dym palonego węgla, drewna, papierosów.
22. Mieszanina pochodnych merkaptanowych – przedmioty z gumy naturalnej: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże itp.
23. Tiomersal – szczepionki i surowice, leki stosowane w leczeniu oczu, uszu i nosa, aerozole antyseptyczne.
24. Mieszanina tiuramów – przedmioty z gumy: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże, kable elektryczne, pestycydy, fungicydy.
25. Diazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie; szampony dla zwierząt.
26. Mieszanina chinolin – kleje w materiałach opatrunkowych (plastrach), preparaty na receptę i bez recepty takie jak miejscowe antybiotyki i przeciwgrzybicze kremy, płyny, maści, karma dla
zwierząt, krem bakteriostatyczny i fungistatyczny.
27. 21-piwalan tiksokortolu – środki przeciwzapalne / na receptę i bez recepty, zawiesiny do nosa, na nieżyt nosa, pastylki na zapalenie gardła, zawiesina doodbytnicza na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
28. Tiosiarczan sodowy złota – złoto w biżuterii, zawodowa ekspozycja na złoto, materiały stomatologiczne, preparaty wykorzystywane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, pozłacane stenty wewnątrzwieńcowe.
29. Imidazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie, preparaty nawilżające.
30. Budezonid – środki przeciwzapalne, kremy, balsamy, maści i pudry, krople do uszu, nosa i oczu, leki wziewne, tablet-ki i zastrzyki, zawiesina doodbytnicza (leczenie zapalenia okrężnicy).
31. 17-maślan hydrokortyzonu – leki o działaniu miejscowym dostępne bez recepty (OTC) i na receptę.
32. Merkaptobenzotiazol – stosowany do produkcji przedmiotów z kauczuku naturalnego, kauczuku butylowego, nitrylu lub neoprenu: produkty przemysłowe i ochronne takie jak buty, buty, kleje, zatyczki, gogle, maty, słuchawki, maski, respiratory, fartuchy, rękawice, węże, rurki, izolacje i folie, produkty biurowe takie jak gumki, gumki do ścierania, maty i rękawiczki użytkowe, sprzęt medyczny taki jak rękawiczki medyczne i użytkowe, maski, prześcieradła, znieczulenie, sprzęt, fartuchy i materiały jednorazowe, sprzęt sportowy i artykuły gospodarstwa domowego takie jak rękawiczki, stroje kąpielowe, zabawki, pianki, buty, maski, rakiety i uchwyty do kijów.
33. Bacytracyna – stosowana jako antybiotyk do leczenia pooperacyjnego i pielęgnacji ran. Jest to często miejscowy środek pierwszego rzutu w przypadku wielu urazów skóry i dermatoz, a także chorób oczu i uszu.
34. Partenolid – występuje naturalnie w tysiącach roślin, w tym w stokrotkach i magnolii.
35. Błękit zawiesinowy 106 – używany jako barwnik do tekstyliów. Występuje w tkaninach w kolorze ciemnoniebieskim, brązowym, czarnym, fioletowym i niektórych zielonych: octan i poliester w tekstyliach i wyściółki, pościel, odzież, nylonowe pończochy, stroje kąpielowe, rajstopy (Spandex i Lycra), welur, pieluchy dziecięce.
36. 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol – używany jako środek konserwujący zapobiegający zmianom chemicznym lub działaniu drobnoustrojów: produkty kosmetyczne i do pielęgnacji ciała, leki do stosowania miejscowego.


 

Lista alergenów w stosowanym przez nas w teście płatkowym – seria kosmetyki

Lista alergenów

1. Mirystynian izopropylu 20% waz.

2. Amerchol L 101 50% waz.

3. Trójetanoloamina 2% waz.

4. Monooleinian polioksyetylenosorbitolu 5% waz.

5. Monooleinian sorbitanu (Span 80) 5% waz.

6. 2-tert-butyl-4-metoksyfenol (BHA) 2% waz.

7. 2,6-di-tert-butylo-4-krezol (BHT) 2% waz.

8. Galusan oktylu 0,25% waz.

9. Triklosan (Irgasan DP 300) 2% waz.

10. Kwas sorbowy 2% waz.

11. 4-chloro-3-krezol (PCMC) 1% waz.

12. 4-chloro-3,5-ksylenol (PCMX) 0,5% waz.

13. Tiomersal (Mertiolat) 0,1% waz.

14. Imidazolidynylomocznik (Germal 115) 2% waz.

15. Heksametylenotetraamina (Hexamin) 2% waz.

16. Diglukonian chlorheksydyny 0,5% wod.

17. Mieszanka parabenów 16% waz.

18. Octan fenylortęciowy 0,01% wod.

19. 2-chloroacetamid 0,2% waz.

20. Hexahydro-1,3,5-tris-(2-hydroksyetylo) triazyna 1% wod.

21. Kliochinol 5% waz.

22. Dwuchlorowodorek etylenodwuaminy 1% waz.

23. Abitol 10% waz.

24. Salicylan fenylu 1% waz.

25. 2-hydroksy-4-metoksybenzofenon 10% waz.

26. Seskwioleinian sorbitanu 20% waz.

27. Glikol propylenowy 5% waz.

28. Alkohol stearylowy 30% waz.

29. Alkohol cetylowy 5% waz.

30. Salicylan benzylu 2% waz.

31. 2-bromo-2-nitropropano-l,3-diol (Bronopol) 0,25% waz.

32. Omadyna sodu 0,1% wod.

33. Betaina kokamidopropylowa 1% wod.

34. Benzylowy alkohol 1% waz.

35. Metyloizotiazolinon+Metylochloroizotiazolinon 0,02% wod.

36. Tert-Butylohydrochinon 1% waz.

37. 2(2-hydroksy-5-metylo-fenylo)benzotriazol 1% waz.

38. Galusan propylu 1% waz.

39. Galusan dodecylu 0,25% waz.

40. Quaternium 15 (Dowicil 200) 1% waz.

41. 2-Fenoksyetanol 1% waz.

42. 2,5-diazolidynylomocznik (Germall II) 2% waz.

43. Tokoferol 100%

44. Hydantoina DMDM 2% wod.

45. Metylodibromoglutaronitryl (MDBGN) 0,5% waz.

46. Olejek drzewa herbacianego 5% waz.

47. Butylokarbaminian jodopropynylu 0,1% waz.

48. Dimetyloaminopropyloamina 1% wod.

49. Glukozyd laurylowy 3% waz.

50. Olejek mięty pieprzowej 2,0% waz.

51. Szelak 20,0% alk.

52. Octan tokoferylu 10,0% waz.

53. Nadtlenek terpentyny 0,3% waz.

54. Metyloizotiazolinon 0,02% wod.

55. Mieszanka piżma 3,0% waz.

56. Oleamidopropyl dimetyloaminy 0,1% wod.

57. Glukozyd decylowy 5% waz.

58. Etyloheksylogliceryna 5% waz.

59. Pirosiarczyn sodu 1% waz.

60. Mieszanka galusanów 1% waz.

61. Glukozyd cetearylowy 5% waz.

62. Pantenol 5% waz.

63. Biguanid poliaminopropylowy 2,5% wod.

Występowanie wyżej wymienionych, badanych alergenów

1. Mirystynian izopropylu 20% waz.- występuje w kosmetykach i farmaceutykach.
2. Amerchol L 101 50% waz. - występuje w kosmetykach, lekach miejscowych, jako podłoże w farmaceutykach, w pastach do pielęgnacji mebli i skór, w środkach antykorozyjnych, w papierze, tuszach, tekstyliach, futrach, olejach obrabiarkowych, w woskach.
3. Trójetanoloamina 2% waz.- występuje w mydłach, szamponach, kremach, woskach, olejach obrabiarkowych, w emulsjach zawierających oleje mineralne i roślinne.
4. Monooleinian polioksyetylenosorbitolu 5% waz. - występuje w produktach medycznych użytku wewnętrznego, w kosmetykach, farmaceutykach i produktach spożywczych.
5. Monooleinian sorbitanu (Span 80) 5% waz. - występuje w kosmetykach oraz farmaceutykach: maści, kremy.
6. 2-tert-butyl-4-metoksyfenol (BHA) 2% waz. - wstępuje jako przeciwutleniacz produktów spożywczych (napojów, gum do żucia, lodów, owoców, płatków), w kosmetykach, lekach miejscowych, karmach dla zwierząt, produktach ropopochodnych, paliwie lotniczym, gumach, plastikach, farbach i klejach.
7. 2,6-di-tert-butylo-4-krezol (BHT) 2% waz. - wstępuje jako przeciwutleniacz w żywności (napoje, gumy do żucia, lody, owoce, płatki), kosmetykach, lekach miejscowych, karmie dla zwierząt, produktach ropopochodnych, paliwach odrzutowych, gumach, plastikach, farbach i klejach.
8. Galusan oktylu 0,25% waz. - wstępuje jako przeciwutleniacz w kosmetykach, produktach farmaceutycznych i produktach spożywczych takich jak: margaryna, masło orzechowe.
9. Triklosan (Irgasan DP 300) 2% waz. - konserwant kosmetyków, mydeł, detergentów, szamponów, kosmetyków do kąpieli, dezodorantów, kosmetyków do stóp, jednorazowych produktów papierowych, odświeżaczy do stóp, środków piorących. Występuje jako środek przeciwgrzybiczny w wykładzinach PCV oraz w obróbce tekstyliów.
10. Kwas sorbowy 2% waz. - organiczny rozpuszczalnik w perfumach. Występuje także w kremach i płynach do opalania.
11. 4-chloro-3-krezol (PCMC) 1% waz. - środek grzybobójczy w kremach, miejscowych środkach odkażających, w produktach farmaceutycznych, szamponach proteinowych, kosmetykach dziecięcych i płynach.
12. 4-chloro-3,5-ksylenol (PCMX) 0,5% waz. - konserwant w płynach chłodzących, kremach, miejscowych środkach odkażających, środkach odkażających drogi moczowe. Występuje także w produktach farmaceutycznych, odżywkach do włosów, dezodorantach, mydłach, żelu wykorzystywanym do EKG.
13. Tiomersal (Mertiolat) 0,1% waz. - konserwant szczepionek, antytoksyn, antygenów do testów skórnych, antyseptyków, kropli od oczu, płynów do soczewek kontaktowych i kosmetyków do oczu.
14. Imidazolidynylomocznik (Germal 115) 2% waz. - konserwant balsamów, kremów, odżywek do włosów, dezodorantów i leków miejscowych. Uwalnia formaldehyd.
15. Heksametylenotetraamina (Hexamin) 2% waz. - stosowana w przemyśle tworzyw sztucznych jako substrat do produkcji żywic fenolowo-formaldehydowych, a także jako konserwant o numerze E 239.
16. Diglukonian chlorheksydyny 0,5% wod. - występuje w preparatach antybakteryjnych i antyseptycznych do skóry. Stosowany również w płynach do płukania jamy ustnej czy żelach stomatologicznych.
17. Mieszanka parabenów 16% waz. - mieszanka konserwantów często występujących w kosmetykach, kremach farmaceutycznych, mydłach płynnych, środkach antykoncepcyjnych, balsamach do włosów, tuszach do rzęs, mazidłach, roztworach fluoru, szamponach, kroplach do uszu, oczu i nosa, aerozolach do nosa itd.
18. Octan fenylortęciowy 0,01% wod. - używany jako fungicyd i herbicyd. Jako konserwant w kroplach ocznych zawierających antybiotyki, w kosmetykach do oczu, szamponach itp.
19. 2-chloroacetamid 0,2% waz. - konserwant w kosmetykach i farmaceutykach, szamponach, płynach do kąpieli itp. Również konserwant klejów i płynów chłodzących.
20. Hexahydro-1,3,5-tris-(2-hydroksyetylo) triazyna 1% wod. - środek bakteriobójczy w płynach chłodzących i różnych kosmetykach, aktywuje uwalnianie formaldehydu. Czynny składnik Grotanu BK.
21. Kliochinol 5% waz. - miejscowy środek odkażający, lek amebobójczy oraz dopochwowy środek rzęsistkobójczy. Stosowany do antybakteryjnej impregnacji bandaży bawełnianych.
22. Dwuchlorowodorek etylenodwuaminy 1% waz. - stabilizator w kremach sterydowych i gumach lateksowych. Inhibitor w środkach zapobiegających zamarzaniu i płynach chłodzących. Może być także obecny w pastach do podłóg. Składnik kremów nystatynowych i aminofiliny. Środek utwardzający żywice. Akcelerator wywoływania kolorów w fotografii. Wykorzystywany także w preparatach weterynaryjnych, galwanizacji i żelach elektroforetycznych, barwnikach, fungicydach, insektycydach, woskach syntetycznych płynach do tekstyliów, kroplach do oczu i nosa, jako rozpuszczalnik kazeiny, albuminy, szelaku (EDA).
23. Abitol 10% waz. - alkohol organiczny otrzymywany z żywic drzewnych. Występuje w substancjach klejących, tuszach do rzęs, atramentach i środkach uszczelniających, itp. Jest również plastyfikatorem.
24. Salicylan fenylu 1% waz. - używany jako pochłaniacz promieniowania UV w plastikach, olejkach do opalania i kremach. Także w woskach, klejach, lakierach itp. Jako środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwreumatyczny. W weterynarii używany jako środek zewnętrzny dezynfekujący i jelitowy środek odkażający (Salol).
25. 2-hydroksy-4-metoksybenzofenon 10% waz. - powszechny czynnik absorbujący promieniowanie UV w materiałach dentystycznych i materiałach plastikowych. Środek absorbujący promieniowanie UV w filtrach słonecznych, mleczkach, szamponach, kosmetykach do włosów, pomadkach, balsamach do ust, lakierach do paznokci itp. (Eusolex 4360, Escalol 567, Oxybenzon). Benzofenon-3 jest jedną z częstszych przyczyn fotoalergii (wyprysk fotoalergiczny).
26. Seskwioleinian sorbitanu 20% waz. - emulgator w kosmetykach oraz farmaceutykach (maści, kremy).
27. Glikol propylenowy 5% waz. - stanowi podłoże kosmetyków i produktów farmaceutycznych. Występuje jako rozpuszczalnik kolorów i substancji smakowych w produktach spożywczych oraz środek zapobiegający wzrostowi pleśni. Stosowany w płynach chłodzących oraz jako środek utrzymujący wilgoć.
28. Alkohol stearylowy 30% waz. - środek nawilżający i przeciwpieniący w kosmetykach, preparatach farmaceutycznych (kremy), olejach tekstylnych, wykończeniach.
29. Alkohol cetylowy 5% waz. - wykorzystywany jako emulgator i emolient w kosmetykach i preparatach farmaceutycznych.
30. Salicylan benzylu 2% waz. - organiczny rozpuszczalnik w perfumach. Także w kremach i płynach do opalania. Może powodować odbarwienia skóry twarzy.
31. 2-bromo-2-nitropropano-l,3-diol (Bronopol) 0,25% waz. - konserwant w płynach chłodzących, kremach do rak i twarzy, szamponach, materiałach fryzjerskich, mleczkach kosmetycznych, farbach, wyrobach włókienniczych, nawilżaczach powietrza, produktach farmaceutycznych, detergentach.
32. Omadyna sodu 0,1% wod. - środek bakteriobójczy używany w płynach chłodzących.
33. Betaina kokamidopropylowa 1% wod. - mieszanka etanoloamidów kwasu kokosowego. Składnik kosmetyków do kąpieli i ciała. W płynach chłodzących.
34. Benzylowy alkohol 1% waz. - rozpuszczalnik fotograficzny i perfum. W barwnikach, atramentach, produktach farmaceutycznych itd. Konserwant w zastrzykach, roztworach stosowanych w okulistyce i płynach do stosowania w jamie ustnej.
35. Metyloizotiazolinon+Metylochloroizotiazolinon 0,02% wod. - wykorzystywany jako konserwant w olejach i płynach chłodzących, mydłach, emulsjach lateksowych, przy produkcji papieru, w paliwach odrzutowych, badaniu jakości mleka, radiografii, tuszach drukarskich, chusteczkach odświeżających, detergentach, szamponach, odżywkach do włosów, żelach do ciała i włosów, płynach do kąpieli, kremach i balsamach do skóry, tuszach do rzęs itp.
36. Tert-Butylohydrochinon 1% waz. - przeciwutleniacz w kosmetykach takich jak pomadki.
37. 2(2-hydroksy-5-metylo-fenylo)benzotriazol 1% waz.- środek absorbujący promieniowanie UV wykorzystywany w plastikach, kosmetykach, materiałach dentystycznych, materiałach akrylowych, barwnikach itp.
38. Galusan propylu 1% waz. - przeciwutleniacz w kosmetykach i farmaceutykach, kremach, emulsjach, tłuszczach, olejach i woskach. Także w produktach spożywczych takich jak margaryna, masło orzechowe itp.
39. Galusan dodecylu 0,25% waz. - antyoksydant w kremach i emulsjach kosmetycznych i farmaceutycznych, różnych tłuszczach, olejach. Woskach i produktach spożywczych takich jak margaryna.
40. Quaternium 15 (Dowicil 200) 1% waz. - konserwant uwalniający formaldehyd w kremach do rąk, balsamach, kremach do twarzy, szamponach, farbach lateksowych, lekach miejscowych, lakierach, płynach obrabiarkowych, klejach, tuszach itp.
41. 2-Fenoksyetanol 1% waz. - utrwalacz perfum. Jako środek bakteriobójczy w połączeniu z 1,2-dibromo-2,4-dicyjanobutanem (Euxyl K 400) lub czwartorzędowymi związkami amonowymi. Używany także jako odstraszacz owadów oraz jako miejscowy środek odkażający.
42. 2,5-diazolidynylomocznik (Germall II) 2% waz. - konserwant w kremach, balsamach, szamponach, żelach do włosów itd.
43. Tokoferol 100% - powszechnie stosowany jako przeciwutleniacz w kosmetykach i produktach spożywczych np. może występować w margarynie.
44. Hydantoina DMDM 2% wod. - używany jako konserwant kosmetyków i jako czynnik aktywny przeciw grzybom, drożdżom i bakteriom. Produkty konserwowane hydantoiną to: szampony, produkty do pielęgnacji skóry, odżywki do włosów, pudry w kremie, płukanki do włosów oraz środki czyszczące. Ponadto wykorzystywana w pestycydach, polimerach, fotografii, farbach lateksowych, pastach do woskowania podłóg, klejach papierze do kopiarek, tuszach.
45. Metylodibromoglutaronitryl (MDBGN) 0,5% waz. - konserwant płynów obrabiarkowych, kosmetyków, klejów, emulsji i farb lateksowych, detergentów i pigmentów zawiesinowych. Aktywny składnik preparatów Euksyl K 400 i Tektamer 38.
46. Olejek drzewa herbacianego 5% waz. - stosowany był jako środek antyseptyczny i sprzedawany jako lekarstwo poprawiające kondycję skóry i paznokci. Obecny jest także w produktach domowego użytku: środkach czyszczących, płynach zmiękczających do tkanin, środkach piorących.
47. Butylokarbaminian jodopropynylu 0,1% waz. - używany jako fungicyd i środek bakteriobójczy do drewna, farb ochronnych i płynów chłodzących. Dozwolony także jako konserwant kosmetyków - szamponów, balsamów, kremów, pudrów i kosmetyków dziecięcych.
48. Dimetyloaminopropyloamina 1% wod. - składnik kosmetyków powierzchniowo czynnych np. szamponów. Używany jako utwardzacz żywic epoksydowych, dodatek do paliw, w barwnikach, pestycydach i spoiwach. Wykorzystywany także w produkcji wymienników jonowych.
49. Glukozyd laurylowy 3% waz. - wykorzystywany jako substancja myjąca i oczyszczająca. Dodawany do kosmetyków myjących: żeli pod prysznic, szamponów czy mydeł w płynie.
50. Olejek mięty pieprzowej 2,0% waz. - lakton seskwiterpenowy znajdujący się w złocieniu, innych roślinach z rodziny złożonych i magnoliowatych.
51. Szelak 20,0% alk. - wykorzystywany w renowacji i konserwacji mebli i antyków oraz pracach pozłotniczych.
52. Octan tokoferylu 10,0% waz. - stosowany w produktach dermatologicznych np. w kremach, maściach.
53. Nadtlenek terpentyny 0,3% waz. - stosowany jako rozpuszczalnik farb i lakierów, do wyrobu past do obuwia i podłóg.
54. Metyloizotiazolinon 0,02% wod. - konserwant stosowany powszechnie w kosmetykach, środkach czystości i innych produktach. Wykorzystywany w produkcji papieru, analizach jakości mleka oraz radiografii.
55. Mieszanka piżma 3,0% waz. - substancja zapachowa oraz utrwalacz zapachów w perfumach, produktach kosmetycznych oraz produktach chemii gospodarczej (np. detergenty).
56. Oleamidopropyl dimetyloaminy 0,1% wod. - kationowy emulgator używany w kosmetykach takich jak: balsamy do ciała, kremy, szampony, płukanki do włosów itp.
57. Glukozyd decylowy 5% waz. - zastosowanie znajduje jako emulgator do tworzenia formuł emulsyjnych. Poprawia konsystencję, daje poślizg, wzmacnia pianę i ułatwia spłukiwanie kosmetyku ze skóry i włosów. Ma również właściwości myjące.
58. Etyloheksylogliceryna 5% waz. - substancja ta jest wykorzystywana jako składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry i środek dezodorujący (np. w kremach mających przynosić ulgę w wyprysku). Może być wykorzystywana w kosmetykach jako środek powierzchniowo czynny i konserwant (często wypiera z tej roli parabeny). To syntetyczny związek chemiczny wytwarzany z gliceryny roślinnej.
59. Pirosiarczyn sodu 1% waz. - Stosowany jako środek dezynfekujący , przeciwutleniacz i środek konserwujący. Jest stosowany jako konserwant i przeciwutleniacz w żywności i jest również znany jako E223. Wykorzystywany do produkcji wina i piwa. Jest powszechnie stosowany w piwach domowych i winiarstwie do dezynfekcji sprzętu. Stosowany jako środek czyszczący do membran odwróconej osmozy wody pitnej w systemach odsalania.
60. Mieszanka galusanów 1% waz. - stosowana jako przeciwutleniacz oraz konserwant w kosmetykach, produktach farmaceutycznych i produktach spożywczych.
61. Glukozyd cetearylowy 5% waz. - zastosowanie znajduje jako emulgator do tworzenia formuł emulsyjnych np. preparatów do kąpieli, środków myjących i do pielęgnacji skory, kosmetyków kolorowych do oczu czy farbach do włosów.
62. Pantenol 5% waz. - szeroko stosowany w kosmetykach, sprayach do nosa, kroplach do oczu i płynach do soczewek kontaktowych
63. Biguanid poliaminopropylowy 2,5% wod. - środek dezynfekujący i konserwujący stosowany do dezynfekcji skóry i roztworów czyszczących do soczewek kontaktowych. Jest także składnikiem wielu dezodorantów w aerozolu.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cena testu

DIAGNOSTYKA ALERGOLOGICZNA CENA

Konsultacja alergologiczna dla dorosłych i dzieci

250 - 270 zł
Naskórkowe testy płatkowe - True Test (36 alergenów) 445 zł
Naskórkowe testy płatkowe - seria diagnostyczna KOSMETYKI (63 alergeny) 490 zł

Cena testu nie uwzględnia ceny konsultacji medycznej.

UMÓW SIĘ! >>