Testy płatkowe (naskórkowe) - Centrum Dermatologiczne Febumed

Testy płatkowe (naskórkowe)

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie pacjenci mogą wykonać naskórkowy test alergiczny - płatkowy. Jest to szybki, niezwykle wygodny i całkowicie bezbolesny test, który w odróżnieniu od innych dostępnych na rynku nie wymaga pobierania krwi do jego wykonania. Test przeprowadzany jest u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia, dotyczy 36 alergenów. 

Testy płatkowe (naskórkowe) - szybkie i bezpieczne testy alergiczneCo to jest test alergiczny - płatkowy?

Testy naskórne z powodzeniem wykorzystywane są w diagnostyce chorób alergicznych do oceny reakcji skóry na kontakt z alergenem. Naskórkowe testy płatkowe (NTP) to szybka, skuteczna i bardzo bezpieczna metoda pozwalająca lekarzowi na stwierdzenie występowania różnych odmian wyprysku. Podstawą do wykonania testu jest podejrzenie u chorego występowania reakcji alergicznej o bliżej niestwierdzonym podłożu. Aby wykonać test, nie potrzebujesz skierowania.

Jak przeprowadza się test alergiczny - płatkowy?

Test płatkowy przeprowadzany jest w trakcie konsultacji przez lekarza dermatologa. Specjalista nakleja pacjentowi na skórę plaster ze specjalnymi komorami, w których znajdują się alergeny. Pierwszy odczyt testu wykonuje się po 48 godz. od aplikacji, drugi po upływie kolejnej doby.

Przeprowadzony w ten sposób test pozwala na wykrycie najpopularniejszych alergenów, które odpowiadają za wywoływanie reakcji alergicznych. Zaliczamy do nich m.in. konserwanty, substancje zapachowe, metale (nikiel, kobalt), niektóre składniki leków a także substancje barwiące

 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

Przygotowanie do testów płatkowych – naskórkowych

Na 3-4 tygodnie przed przeprowadzeniem testu odstaw maści sterydowe i leki z grupy kortykosteroidów. Mogą one wpłynąć na błędy wynik testu. Nie jesteś pewien, czy leki, które przyjmujesz zaliczają się do tej grupy? Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

Na 7-10 dni przed testem nie przyjmuj leków przeciwalergicznych, szczególnie leków przeciwhistaminowych. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się w tej sprawie z lekarzem.

Na 2-3 dni przed wykonaniem testu odstaw preparaty z wapnem, witaminą C czy rutyną. Mogą one dawać fałszywe wyniki.

Na 1-2 dni przed badaniem usuń owłosienie z pleców - dotyczy to osób z nadmiernym owłosieniem. Testy naklejane są na skórze pleców, dlatego musi być ona gładka i czysta aby zyskały dobrą przyczepność.

W dniu badania nie stosuj produktów pielęgnacyjnych np. balsamów czy kremów. Mogą one utrudniać zakładanie testów.

Po nałożeniu testów, nie myj pleców. Testy mogą nasiąknąć wodą, odlepią się od skóry i nie będzie można ich ponownie założyć.

Podczas testów noś lekką, niekrępującą ruchów odzież, najlepiej w ciemnych kolorach. Nie zakładaj biustonoszy i gorsetów. Ściśle przylegające ubranie naruszyć test, a znajdujące się w nim substancję mogą zabarwić odzież.

W trakcie testów ogranicz swoją aktywność fizyczną. Intensywne pocenie może mieć wpływ na poluzowanie testów, czyli ich odklejenie od skóry.

Wskazania do testów płatkowych

Testy płatkowe to złoty środek w diagnostyce reaktywności skóry na alergeny. Ich wynik dodatni to dowód na istnienie uczulenia na podawany alergen, głównie na związki chemiczne. Przeprowadzane są w celu diagnostyki różnych odmian wyprysku, w tym atopowego zapalenia skóry.

Wskazaniem do przeprowadzenia naskórkowych testów płatkowych są reakcje alergiczne ze strony skóry:

 • Zaczerwienienie i podrażnienie naskórka,
 • Intensywny i trudny do opanowania świąd skóry,
 • Nadmierne rogowacenie naskórka,
 • Rumień niewiadomego pochodzenia,
 • Zaostrzenie zmian skórnych po kontakcie z związkiem chemicznym.

Testy naskórkowe są niezbędnym elementem diagnostyki w kierunku wielu chorób o podłożu alergicznym i dermatologicznym, w tym:

 • Alergicznego kontaktowego zapalenia skóry,
 • Wyprysków np. wyprysku atopowego, rąk, potnicowego czy zawodowego,
 • Łojotokowego zapalenia skóry,
 • Zmian zapalnych wokół owrzodzeń podudzi,
 • Fotodermatoz.

Przeciwskazania do wykonania testów

 • Przyjmowanie antybiotyków i leków przeciwalergicznych (brak odstawienia we wskazanym przez lekarza prowadzącego czasie).
 • Zmiany na skórze pleców o charakterze zapalnym, w tym uszkodzenia skóry np. otwarte rany, trudno gojące się blizny.
 • Aktywne choroby skóry, których ogniska zlokalizowane są na skórze pleców np. pokrzywka, rumień, trądzik ropowiczy.
 • Infekcje bakteryjne i wirusowe, w tym przeziębienia, stany podgorączkowe, utrzymujący się kaszel.
 • Skłonność do ciężkich, uogólnionych reakcji alergicznych (tzw. wstrząs anafilaktyczny).
 • Ciąża.
   

Lista alergenów w stosowanym przez nas w teście płatkowym True Test

PANEL I

1. Siarczan niklu

2. Alkohole sterolowe z lanoliny

3. Siarczan neomycyny

4. Dichromian potasu

5. Mieszanina kain

6. Mieszanina substancji zapachowych

7. Kalafonia

8. Mieszanina parabenów

9. Pusty płatek

10. Balsam peruwiański

11. Dichlorowodorek etylenodiaminy

12. Chlorek kobaltu

PANEL II

13. Żywica p-tertbutylofenolowo- formaldehydowa

14. Żywica epoksydowa

15. Mieszanina pochodnych węglowych

16. Mieszanina czarnej gumy

17. Cl+ Me-izotiazolinon

18. Quaternium-15

19. Metylodibromoglutaronitryl

20. Parafenylodiamina

21. Formaldehyd

22. Mieszanina pochodnych merkaptanowych

23. Tiomersal

24. Mieszanina tiuramów

PANEL III

25. Diazolidynylomocznik

26. Mieszanina chinolin

27. 21-piwalan tiksokortolu

28. Tiosiarczan sodowy złota

29. Imidazolidynylomocznik

30. Budezonid

31. 17-maślan hydrokortyzonu

32. Merkaptobenzotiazol

33. Bacytracyna

34. Partenolid

35. Błękit zawiesinowy 106

36. 2-bromo-2-nitropropano-1,3-dio


Występowanie wyżej wymienionych, badanych alergenów:

1.Siarczan niklu – biżuteria, elementy odzieży (guziki, zamki, klamry, haftki itp.), klamki, nożyczki, monety, przybory kuchenne, sztućce, żywność z puszki.
2. Alkohole sterolowe z lanoliny – kremy, maści i szampony lecznicze, kosmetyki: kremy, samoopalacze, pomadki, podkłady, udry, kremy do golenia; dom – pasty do butów i do mebli.
3. Siarczan neomycyny – antybiotyk, krople i maści do oczu, kremy, aerozole.
4. Dichromian potasu – preparaty antykorozyjne, farby, kleje, barwniki, wybielacze, art. fotograficzne, wyroby ceramiczne, przedmioty skórzane, nici chirurgiczne, preparaty do konserwacji drewna, odczynniki laboratoryjne, materiały budowlane, atrament, protezy dentystyczne.
5. Mieszanina kain – miejscowe środki znieczulające, maści, kremy, aerozole, pasty do zębów, tabletki do ssania, roztwory.
6. Mieszanina substancji zapachowych – perfumy, kosmetyki – dezodoranty, mydła, kremy, wody toaletowe, płyny po goleniu; pasty do zębów, guma do żucia, napoje itp.
7. Kalafonia – tworzywa sztuczne, kosmetyki, mydła, plastry, lakiery, kleje, guma do żucia, woski do depilacji, nici dentystyczne woskowane, pasty do polerowania mebli.
8. Mieszanina parabenów – środki konserwujące, zastosowanie: kosmetyki – pudry, tusze, kremy, mleczka, toniki, dezodoranty, mydła, pasty do zębów; leki – maści, krople do oczu, nosa i uszu; wyroby spożywcze – majonezy, sosy, dżemy, słodycze.
9. Pusty płatek
10. Balsam peruwiański – preparaty lecznicze: czopki, maści doodbytnicze, maści rozgrzewające (Anusol, Depulol, Hemorectal, Neo Aesculan, Pulmex, Restosec, Rectosol), pasty do zębów, płyny do płukania ust, cement dentystyczny; kosmetyki: dezodoranty, płyny do golenia, kremy do opalania; napoje bezalkoholowe, przyprawy, dezodoranty, odświeżacze powietrza, świece zapachowe, papierosy.
11. Dichlorowodorek etylenodiaminy– emulgator, środek konserwujący, rozpuszczalnik, wybielacze, atrament.
12. Chlorek kobaltu – barwnik do szkła, ceramiki, glazury, składniki farb, żywic poliestrowych, atramentu, materiałów budowlanych.
13. Żywica p-tertbutylofenolowo-formaldehydowa – preparaty dentystyczne i dezynfekujące, dezodoranty, kleje, taśmy klejące, włókno szklane, produkty gumowe, sklejka, tworzywa sztuczne.

14. Żywica epoksydowa – farby, kleje, tworzywa sztuczne, materiały wykończeniowe w budownictwie, panele podłogowe i ścienne, laminaty, lakiery, taśmy klejące.
15. Mieszanina pochodnych węglowych – przedmioty wykonane z gumy, fungicydy, pestycydy.
16. Mieszanina czarnej gumy – wyroby z czarnej gumy (opony, buty).
17. Cl+Me-izotiazolinon (Kathon CG) – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; detergenty, preparaty czyszczące, pasty, kleje, emulsje lateksowe.
18. Quaternium-15 – kosmetyki: szampony, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, mydła, żele, podkłady, samoopalacze, tusze do rzęs, cienie do powiek; pasty, kleje, farby lateksowe, środki czystości, papierosy, dym papierosowy.
19. Metylodibromoglutaronitryl – produkty kosmetyczne i środki higieny osobistej takie jak kremy do twarzy, balsamy do twarzy i rąk, filtry przeciwsłoneczne, lotiony dla dzieci, żele pod prysznic, żel ultradźwiękowy, papier toaletowy, szampony i olejki do masażu. Produkty przemysłowe takie jak oleje do cięcia, oleje do wiercenia, kleje i chłodziwa.
20. Parafenylenodiamina – barwniki, farby do włosów, odczynniki fotograficzne, atrament, wyroby gumowe.
21. Formaldehyd – kleje, farby, atrament, środki czyszczące, kosmetyki: mydła, szampony, kosmetyki kolorowe, kremy, materiały budowlane, dym palonego węgla, drewna, papierosów.
22. Mieszanina pochodnych merkaptanowych – przedmioty z gumy naturalnej: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże itp.
23. Tiomersal – szczepionki i surowice, leki stosowane w leczeniu oczu, uszu i nosa, aerozole antyseptyczne.
24. Mieszanina tiuramów – przedmioty z gumy: paski, słuchawki, prezerwatywy, buty, rękawiczki, zabawki, węże, kable elektryczne, pestycydy, fungicydy.
25. Diazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie; szampony dla zwierząt.
26. Mieszanina chinolin – kleje w materiałach opatrunkowych (plastrach), preparaty na receptę i bez recepty takie jak miejscowe antybiotyki i przeciwgrzybicze kremy, płyny, maści, karma dla
zwierząt, krem bakteriostatyczny i fungistatyczny.
27. 21-piwalan tiksokortolu – środki przeciwzapalne / na receptę i bez recepty, zawiesiny do nosa, na nieżyt nosa, pastylki na zapalenie gardła, zawiesina doodbytnicza na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
28. Tiosiarczan sodowy złota – złoto w biżuterii, zawodowa ekspozycja na złoto, materiały stomatologiczne, preparaty wykorzystywane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, pozłacane stenty wewnątrzwieńcowe.
29. Imidazolidynylomocznik – produkty do pielęgnacji ciała, higieny i pielęgnacji włosów, kosmetyki, środki czyszczące, mydła w płynie, preparaty nawilżające.
30. Budezonid – środki przeciwzapalne, kremy, balsamy, maści i pudry, krople do uszu, nosa i oczu, leki wziewne, tablet-ki i zastrzyki, zawiesina doodbytnicza (leczenie zapalenia okrężnicy).
31. 17-maślan hydrokortyzonu – leki o działaniu miejscowym dostępne bez recepty (OTC) i na receptę.
32. Merkaptobenzotiazol – stosowany do produkcji przedmiotów z kauczuku naturalnego, kauczuku butylowego, nitrylu lub neoprenu: produkty przemysłowe i ochronne takie jak buty, buty, kleje, zatyczki, gogle, maty, słuchawki, maski, respiratory, fartuchy, rękawice, węże, rurki, izolacje i folie, produkty biurowe takie jak gumki, gumki do ścierania, maty i rękawiczki użytkowe, sprzęt medyczny taki jak rękawiczki medyczne i użytkowe, maski, prześcieradła, znieczulenie, sprzęt, fartuchy i materiały jednorazowe, sprzęt sportowy i artykuły gospodarstwa domowego takie jak rękawiczki, stroje kąpielowe, zabawki, pianki, buty, maski, rakiety i uchwyty do kijów.
33. Bacytracyna – stosowana jako antybiotyk do leczenia pooperacyjnego i pielęgnacji ran. Jest to często miejscowy środek pierwszego rzutu w przypadku wielu urazów skóry i dermatoz, a także chorób oczu i uszu.
34. Partenolid – występuje naturalnie w tysiącach roślin, w tym w stokrotkach i magnolii.
35. Błękit zawiesinowy 106 – używany jako barwnik do tekstyliów. Występuje w tkaninach w kolorze ciemnoniebieskim, brązowym, czarnym, fioletowym i niektórych zielonych: octan i poliester w tekstyliach i wyściółki, pościel, odzież, nylonowe pończochy, stroje kąpielowe, rajstopy (Spandex i Lycra), welur, pieluchy dziecięce.
36. 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol – używany jako środek konserwujący zapobiegający zmianom chemicznym lub działaniu drobnoustrojów: produkty kosmetyczne i do pielęgnacji ciała, leki do stosowania miejscowego.

 

 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

 

Czytaj również

Cena testu

    DIAGNOSTYKA ALERGOLOGICZNA CENA    

    Konsultacja alergologiczna dla dzieci i dorosłych

220 zł    
    Naskórkowe testy płatkowe (alergologiczne) 445 zł    

Cena testu nie uwzględnia ceny konsultacji medycznej.

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12