Trychologia - skuteczne leczenie problemów skóry głowy i włosów

Trychologia - skuteczne leczenie problemów skóry głowy i włosów

Stres, niewłaściwa dieta, choroby, zaburzenia hormonalne a nawet częste mycie włosów nieodpowiednimi szamponami - to wszystko wpływa na stan skóry naszej głowy. Najbardziej widać to po włosach.

Kiedy wskazana jest wizyta u lekarza? Powodem do niepokoju powinno być gwałtowne pogorszenie kondycji skóry głowy lub włosów 

Chcesz poznać przyczynę problemu? Przyjdź na konsultację do naszych dermatologów specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu chorób włosów i skóry głowy. Podczas wizyty lekarz dokładnie oceni strukturę skóry i włosów, zleci odpowiednie badania a na podstawie ich wyników wdroży leczenie w oparciu o potrzeby twojego organizmu.

Do celów diagnostycznych wykorzystujemy nowoczesne dermatoskopy cyfrowe – w tym wysokiej klasy, certyfikowane urządzenie FotoFinder umożliwiające oglądanie struktury włosa przy 140-krotnym powiększeniu. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić stan skóry głowy i włosów – w tym ujście mieszków włosowych czy łodygi włosów. 

Badanie trichoskopowe jest szybkie, bezbolesne i nie wpływa na pogorszenie kondycji włosów. Jego wyniki mogą być zapisane na nośniku cyfrowym co ułatwia monitorowanie przebiegu leczenia w czasie.
 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Problemy z włosami - kiedy do dermatologa?

Jeżeli zauważyłeś u siebie lub swoich bliskich problemy ze skórą głowy i włosów - czas na wizytę w gabinecie specjalisty. Wpływ na pogorszenie się ich stanu mogą mieć np. choroby ogólnoustrojowe, stosowane leki lub dieta. Dokładną przyczynę problemu określi lekarz dermatolog na podstawie oceny Twojego stanu zdrowia i wywiadu medycznego.

Nie odwlekaj wizyty u specjalisty jeżeli Twoje włosy:

 • nadmiernie wypadają,
 • zmieniła się ich struktura,
 • są wyjątkowo słabe i łamliwe.

lub jeśli skóra Twojej głowy:

 • intensywnie się łuszczy, swędzi i piecze.
 • pojawiają się na niej wypryski i zmiany skórne,
 • zauważasz na niej czerwone plamy w postaci rumienia. 

To tylko kilka objawów problemów ze skórą głowy i włosami, których nie należy lekceważyć. Nieleczone choroby mogą prowadzić do zaostrzenia objawów, a w efekcie do wydłużenia czasu leczenia i gorszych rezultatów terapeutycznych.
 

Poznaj naszych dermatologów – trychologów:

dr n. med. Aleksandra Wieczorek-Kawka – dermatolog

Absolwentka Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując na Oddziale Dermatologii Dorosłych w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Zajmowała się tam specjalistyczną diagnostyką oraz leczeniem zachowawczym i zabiegowym.

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób włosów, skóry i paznokci. Wykonuje zabiegi z zakresu dermatochirurgii i mezoterapii na skórę głowy. Konsultuje dorosłych i dzieci od 1 dnia życia.

 

dr Konrad Szymański – dermatolog, wenerolog

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Ukończył studia podyplomowe z biotechnologii – biologii molekularnej na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Przeszedł specjalistyczne szkolenie w Klinice Dermatologii i Wenerologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Aktualnie związany jest z Kliniką Dermatologii i Wenerologii UCK WUM SKDJ.

Jest doświadczonym dermatologiem i trychologiem, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu schorzeń skóry głowy i włosów. Jego obszar ekspertyzy obejmuje różnorodne problemy trychologiczne, takie jak utrata włosów, łysienie, łojotok czy choroby skóry głowy.

 

Leczenie wypadania włosów – rekomendowane zabiegi na poprawę włósów

Mezoterapia Dr Cyj to innowacyjny zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnie opracowanym preparatem na bazie mieszaniny 7 opatentowanych peptydów i kwasu hialuronowego. Rekomendowany jest osobom z osłabionymi, przerzedzonymi włosami skłonnymi do nadmiernego wypadania. Zaletą mezoterapii Dr Cyj jest stymulacja wzrostu włosów, poprawa ich gęstości oraz wzmocnienie cebulek włosowych. Efekty są widoczne już po kilku zabiegach – włosy stają się mocniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) to zabieg polecany osobom z problemami łysienia oraz ogólnego osłabienia struktury włosów związanego np. z predyspozycjami genetycznymi, wiekiem lub przebytymi chorobami. Polega na podawaniu płytko, bezpośrednio w skórę głowy, oosocza bogatopłytkowego. Efekty mezoterapii PRP obejmują zwiększenie gęstości i grubości włosów, poprawę ich struktury oraz zahamowanie procesu wypadania.
 

Badanie FotoFinder - zaawansowana diagnostyka skóry głowy i włosów

FotoFinder to nowoczesne urządzenie medyczne umożliwiające wykonanie zaawansowanej dermatoskopii cyfrowej skóry głowy i włosów aż w 140-krotnym powiększeniu. To nieinwazyjne badanie trichoskopowe nie tylko nie uszkadza struktury włosów ale jest również całkowicie bezbolesne. Nie wymaga specjalnego przygotowania – golenia czy usuwania włosów i może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku.

Badanie wideodermatoskopem FotoFinder pozwala na szczegółową ocenę owłosionej skóry głowy w czasie rzeczywistym, w tym łodygi włosów oraz struktur na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej.

Umożliwia również określenie parametrów diagnostycznych np. wskaźnika ilości włosów, ich gęstości czy grubości. Pomaga wykonać precyzyjne zdjęcia w wysokim powiększeniu, co ułatwia ocenę kondycji skóry głowy i włosów oraz monitorowanie postępów leczenia.

Trichoskopia jest badaniem polecanym wszystkim osobom zmagającym się z chorobami włosów i owłosionej skóry głowy np. łysieniem, łupieżem, łuszczycą i infekcjami pochodzenia grzybiczego. 
 

Choroby skóry i włosów, które leczymy

Łysienie, łupież, grzybica - to jedne z najczęściej diagnozowanych chorób skóry głowy. W naszych gabinetach dermatologicznych zajmujemy się zarówno leczeniem przewlekłych chorób skalpu, jak i tych będących skutkiem występowania chorób współistniejących.

Choroby skóry głowy i włosów, które diagnozujemy i leczymy:

 • łysienie (androgenowe, polekowe, będące wynikiem chorób współtowarzyszących),
 • atopowe zapalenie skóry,
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • hipertrychoza (nadmierne owłosienie),
 • łuszczyca skóry głowy,
 • łupież skóry głowy,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • grzybica skóry głowy,
 • liszaj płaski,
 • wszawica głowowa.

Najczęstsze przyczyny chorób skóry głowy i włosów

Wiele chorób ogólnoustrojowych może być przyczyną przejściowych kłopotów z włosami, które ustępują po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Takim przykładem są problemy z włosami przy zaburzeniach hormonalnych, cukrzycy czy zapaleniach skórno-mięśniowych. Wielu pacjentów zmagających się z nimi twierdzi, że ich włosy stają się kruche, szorstkie i łamliwe. Mogą również wypadać, plątać się i być trudne do rozczesania i modelowania. 

Oprócz chorób autoimmunologicznych, na kondycję skóry głowy i włosów wpływ mogą mieć leki, nieprawidłowa dieta (np. dieta redukcyjna), niewłaściwa suplementacja czy zaburzenia psychosomatyczne. Przewlekły stres wpływa na niedokrwienie mieszków włosowych co objawia się w postaci aktywnych stanów zapalnych, które nie tylko skracają fazę ich wzrostu ale również pogarszają ich ogólną kondycję.

Inne przyczyny wypadania włosów:

 • czynniki mechaniczne (np. wyrywanie włosów, niewłaściwe czesanie),
 • czynniki toksyczne (np. zatrucie metalami ciężkimi),
 • choroby zakaźne (np. kiła wtórna),
 • choroby układowe (np. toczeń rumieniowaty),
 • niektóre leki (np. środki przeciwkrzepliwe, leki immunosupresyjne).
   

Z wypadaniem włosów do dermatologa czy trychologa?

Dermatolog, w przeciwieństwie do trychologa, jest lekarzem. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zarówno włosów, jak i skóry głowy i paznokci.. Może zlecać badania diagnostyczne, przepisywać leki oraz wystawiać skierowania do poradni specjalistycznych. Słowem, zapewnia kompleksową opiekę nad stanem zdrowia chorego. 

Trycholog nie ma kompetencji medycznych. Może pomóc w ocenie sposobu pielęgnacji Twojej skóry głowy i włosów, zasugerować zmiany oraz zaproponować odpowiednie środki kosmetyczne – dlatego trychologami zazwyczaj są osoby zajmujące się fryzjerstwem lub kosmetologią.

Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu. Umów się na konsultację dermatologiczną lub trychologiczną do specjalisty dermatologa. 
 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik konsultacji 

KONSULTACJE TRICHOLOGICZNE

CENA

Konsultacja trichologiczna dla dorosłych

260 - 280 zł

Konsultacja trichologiczna dla dzieci

260 - 280 zł

BADANIA I ZABIEGI NA WYPADANIE WŁOSÓW

CENA

Badanie trichoskopowe (wideotrichoskopia)

300 zł

Mezoterapia skóry głowy – Dr Cyj Hair Filler

od 890 zł

Mezoterapia skóry głowy – osocze bogatopłytkowe

od 890 zł

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12