Trychologia - skuteczne leczenie problemów skóry głowy i włosów - Centrum Dermatologiczne Febumed

Trychologia - skuteczne leczenie problemów skóry głowy i włosów

Trychologia - skuteczne leczenie problemów skóry głowy i włosówStres, niewłaściwa dieta, choroby, zaburzenia hormonalne a nawet częste mycie włosów nieodpowiednimi szamponami - to wszystko wpływa na stan skóry naszej głowy. Najlepiej widać to po włosach.

Kiedy wskazana jest wizyta u lekarza? Powodem do niepokoju powinno być gwałtowne pogorszenie kondycji skóry głowy oraz włosów, a także brak rezultatów po wprowadzeniu leczenia przyczynowego. 

Chcesz poznać przyczynę problemu? Przyjdź na konsultację do naszych dermatologów specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu chorób włosów i skóry głowy. Podczas wizyty lekarz dokładnie oceni strukturę skóry i włosów, zleci odpowiednie badania a na podstawie ich wyników wdroży leczenie w oparciu o potrzeby twojego organizmu.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

Problemy z włosami - kiedy do dermatologa?

Jeżeli zauważyłeś u siebie lub swoich bliskich problemy ze skórą głowy i włosów - czas na wizytę w gabinecie specjalisty. Wpływ na pogorszenie się ich stanu mogą mieć np. choroby ogólnoustrojowe, stosowane leki lub dieta. Dokładną przyczynę problemu określi lekarz dermatolog na podstawie oceny Twojego stanu zdrowia.

Nie odwlekaj wizyty u specjalisty jeżeli Twoje włosy:

 • nadmiernie wypadają,
 • zmieniła się ich struktura,
 • zaczynasz łysieć.

A skóra Twojej głowy:

 • intensywnie się łuszczy, swędzi i piecze.
 • pojawiają się na niej wypryski i zmiany skórne,
 • a także czerwone plamy w postaci rumienia. 

To tylko kilka objawów problemów ze skórą głowy i włosami, których nie należy lekceważyć. Nieleczone choroby mogą prowadzić do zaostrzenia objawów, a w efekcie do wydłużenia czasu leczenia i gorszych rezultatów terapeutycznych.

 

dr n. med. Aleksandra Wieczorek-Kawka – dermatolog

Absolwentka Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując na Oddziale Dermatologii Dorosłych w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Zajmowała się tam specjalistyczną diagnostyką oraz leczeniem zachowawczym i zabiegowym.

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób włosów, skóry i paznokci. Wykonuje zabiegi z zakresu dermatochirurgii i mezoterapii na skórę głowy. Konsultuje dorosłych i dzieci od 1 dnia życia.

 

Choroby skóry i włosów, które leczymy

Łysienie, łupież, grzybica - to jedne z najczęściej diagnozowanych chorób skóry głowy. W naszych gabinetach dermatologicznych zajmujemy się zarówno leczeniem przewlekłych chorób skalpu, jak i tych będących skutkiem występowania chorób współistniejących.

Choroby skóry głowy i włosów, które diagnozujemy i leczymy:

 • łysienie (androgenowe, polekowe, będące wynikiem chorób współtowarzyszących),
 • atopowe zapalenie skóry,
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • hipertrychoza (nadmierne owłosienie),
 • łuszczyca skóry głowy,
 • łupież skóry głowy,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • grzybica skóry głowy,
 • liszaj płaski,
 • wszawica głowowa.

Najczęstsze przyczyny chorób skóry głowy i włosów

Wiele chorób ogólnoustrojowych może być przyczyną przejściowych kłopotów z włosami, które ustępują po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Takim przykładem są problemy z włosami przy zaburzeniach hormonalnych, cukrzycy czy zapaleniach skórno-mięśniowych. Wielu pacjentów zmagających się z nimi twierdzi, że ich włosy stają się kruche, szorstkie i łamliwe. Potrafią również wypadać, plątać się i być trudne do rozczesania i modelowania. 

Oprócz chorób autoimmunologicznych, na kondycję skóry głowy i włosów wpływ mogą mieć leki, nieprawidłowa dieta (np. dieta redukcyjna), niewłaściwa suplementacja czy zaburzenia psychosomatyczne. Przewlekły stres wpływa na niedokrwienie mieszków włosowych co objawia się w postaci aktywnych stanów zapalnych, które nie tylko skracają fazę ich wzrostu ale również pogarszają ich ogólną kondycję.

Inne przyczyny wypadania włosów:

 • czynniki mechaniczne (np. wyrywanie włosów, niewłaściwe czesanie),
 • czynniki toksyczne (np. zatrucie metalami ciężkimi),
 • choroby zakaźne (np. kiła wtórna),
 • choroby układowe (np. toczeń rumieniowaty),
 • niektóre leki (np. środki przeciwkrzepliwe, leki immunosupresyjne).

Z wypadaniem włosów do dermatologa czy trychologa?

Dermatolog, w przeciwieństwie do trychologa, to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób włosów, skóry i paznokci. Może zlecać badania diagnostyczne, przepisywać leki oraz wystawiać skierowania do poradni specjalistycznych. Słowem, zapewnia kompleksową opiekę nad stanem zdrowia chorego. 

Trycholog nie ma kompetencji medycznych. Może pomóc w ocenie sposobu pielęgnacji Twojej skóry głowy i włosów, zasugerować zmiany oraz zaproponować odpowiednie środki kosmetyczne – dlatego trychologami zazwyczaj są osoby zajmujące się fryzjerstwem lub kosmetologią.

Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu. Umów się na konsultację dermatologiczną. 

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

220 – 250 zł    
    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci 220 – 250 zł    
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12