Blefaroplastyka

Blefaroplastyka, zwana również liftingiem powiek, to zabieg pozwalający na znaczne zredukowanie (lub całkowite wyeliminowanie) nagromadzonej skóry lub tkanki tłuszczowej okolic powieki górnej i dolnej. Gwarantuje utrzymujący się na wiele lat efekt spektakularnego odmłodzenia okolicy oczu, ale również przekłada się na poszerzenie pola widzenia niezależnie od wieku pacjenta.

Plastyka powiek potrafi odmłodzić twarz nawet o 10-15 lat. Cechuje ją wysoki stopień bezpieczeństwa oraz krótki okres rekonwalescencji - już tydzień do dwóch po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Pierwsze pełne efekty widoczne są ok. 6 tygodni od operacji. 

Zabieg jest bezbolesny - przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Cięcia wykonywane są w naturalnych bruzdach skóry przez co co szycia są niezauważalne. Podobnie jak blizny pozabiegowe znajdujące się w naturalnych załamaniach powieki górnej, które są praktycznie niewidoczne. 

W naszym Centrum Dermatologicznym FEBUMED zabieg wykonywany jest przez specjalistę chirurga plastyka oraz specjalistę chirurga ogólnego w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.

 

Poznaj naszego chirurga wykonującego zabiegi:

dr n. med. Piotr Florczuk-Dąbek - chirurg w Centrum Dermatologiczne FEBUMED

 

dr n. med. Piotr Florczuk-Dąbek

Zastępca ordynatora w Oddziale Klinicznym Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń Wojskowego Instytutu Medycznego. Specjalista chirurgii ogólnej w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej. Absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szkolenie specjalizacyjne z chirurgii ogólnej odbył w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego w latach 2012-2018. W roku 2019 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Jego zainteresowania zawodowe w ramach Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej dotyczą chirurgii rekonstrukcyjnej oraz leczenia ciężkich i ekstremalnych oparzeń również z wykorzystaniem matryc tkankowych.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Przyczyny opadania powiek

Opadanie powiek może mieć różne przyczyny - ptoza, zespół Hornera, miastenia, oftalmoplegia, uszkodzenie nerwu okoruchowego, porażenie mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych a nawet uwarunkowania genetyczne. Jedną z najczęstszych jest jednak osłabienie mięśni odpowiadających za kontrolowanie ruchów powiek będące wynikiem procesu starzenia organizmu. Jego skutkiem jest zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny - głównych białek budujących skórę wpływających na jej elastyczność, jędrność i napięcie. 

Wraz z wiekiem coraz częściej dostrzegamy zmarszczki mimiczne, bruzdy na czole, fałdy nosowo-wargowe czy zwiotczałą skórę w obrębie oczu. To właśnie jej nadmiar jest częstym problemem estetycznym dotyczącym osób po 35 roku życia, choć w niektórych przypadkach może pojawić się również u młodszych. Przyjmuje się, że opadające powieki występują obustronnie (również asymetrycznie) przez co wpływają na zmniejszenie pola widzenia, prowadzą do rozwoju astenopii - zmęczenia oczu oraz mogą być jedną z przyczyn występowania migren. Można temu zaradzić wykonując zabieg blefaroplastyki - chirurgicznej korekcji powiek.

Wskazania do zabiegu

Zabieg plastyki powiek górnych lub dolnych polecany jest każdej osobie, która chce odmłodzić okolice oczu jednocześnie zyskując pogodniejszy wyraz twarzy. Głównym wskazaniem do jego wykonania jest chęć wyeliminowania defektów o charakterze estetycznym związanych ze zwiotczeniem skóry powiek górnych. Nadmiar luźnej skóry może nie tylko przysłaniać źrenicę i ograniczać nasze pole widzenia ale również sprawić, że nasza twarz nabiera smutnego i pochmurnego wyrazu.

Blefaroplastyka doskonale sprawdzi się również w redukcji przepukliny tkanki tłuszczowej w obrębie powieki dolnej. Nagromadzoną w tym miejscu tkankę popularnie nazywamy “workami pod oczami”. Kojarzymy ją głównie z obrzękami limfatycznymi. które powodują, że wyglądamy przez cały czas na przemęczonych i niewyspanych. Dzięki zabiegowi korekcji powiek możemy w trwały sposób poprawić swój wygląd i komfort psychiczny.

Efekty zabiegu

Według ISAPS (Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgów Plastyków) blefaroplastyka to trzeci - po liposukcji i powiększeniu piersi - najczęściej wykonywany zabieg na świecie. Rokrocznie wykonuje się ponad 1,446,890 zabiegów ze średnią tendencją wzrostu o +18%.

Nie bez przyczyny! Korekcja powiek górnych i dolnych to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów chirurgicznych prowadzących do usunięcia widocznych oznak starzenia, a w efekcie do odmłodzenia twarzy poprzez zyskanie nowego, świeżego spojrzenia. Blefaroplastyka poprawia również jakość naszego widzenia przez przywrócenie napięcia skóry oraz poszerzenie pola widzenia.

Zalety blefaroplastyki:

 • Odzyskanie utraconej świeżości spojrzenia (tzw. lifting oczu),
 • Trwała poprawa wyglądu okolic oczu,
 • Odmłodzenie twarzy bez zmiany naturalnych rysów,
 • Pozbycie się uczucia ciężkich i opuchniętych powiek,
 • Usunięcie tzw. worków pod oczami (przepuklina tkanki tłuszczowej),
 • Poprawa widzenia (szerszy kąt pola widzenia).

Rekonwalescencja po zabiegu

Blefaroplastyka to zabieg, który umożliwia powrót do pracy i aktywnego życia średnio po upływie 7-14 dni od jego wykonania. Pełna rekonwalescencja zajmuje zazwyczaj ok. 1 miesiąca. W tym czasie nie jest zalecane uprawnianie sportu oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych, a także korzystania z sauny, gorących kąpieli i basenów.

Po zabiegu w okolicy oczu mogą pojawić się zasinienia (krwiaki śródskórne) oraz obrzęki skóry powiek. Wskazane jest stosowanie 3-4 razy dziennie zimnych kompresów celem ich zmniejszenia lub preparatów miejscowych zawierających składniki aktywne odpowiedzialne za zminimalizowanie obrzęków np. produkty z arniką. Profilaktycznie można stosować leki uszczelniające naczynia krwionośne np. Rutinoscorbin - chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Miejsce zabiegowe należy regularnie oczyszczać - według zaleceń lekarza.

W ciągu 7 dni od zabiegu nie zaleca się:

 • Spożywania alkoholu,
 • Stosowania soczewek kontaktowych (może wystąpić odczynowe zapalenie spojówek),
 • Wykonywania zabiegów kosmetycznych w obrębie okolic oczu (np. przedłużenia rzęs),
 • Stosowanie makijażu powiek i okolic oka,
 • Przebywania na słońcu i miejscach o zwiększonym zapyleniu.
   

Przeciwwskazania do zabiegu

Plastyka powiek to zabieg chirurgiczny wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga od pacjenta hospitalizacji oraz nie wiąże się z długim okresem rekonwalescencyjnym. Chociaż uważany jest za zabieg dla każdego typu skóry, istnieje grupa przeciwwskazań do jego wykonania. 

Zaliczamy do nich:

 • nawracające infekcje powiek,
 • czynne stany zapalne okolic oczu (np. zapalenie spojówek),
 • stany zapalne i infekcje skóry twarzy (np. opryszczka),
 • czynne infekcje wirusowe i bakteryjne (w tym stosowanie antybiotykoterapii),
 • aktywna choroba nowotworowa,
 • predyspozycje do powstawania bliznowców,
 • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • czynne choroby autoimmunologiczne lub endokrynologiczne,
 • ciąża i karmienie piersią.

Blefaroplastyka - w skrócie

Dla kogo: dla kobiet i mężczyzn,
Rodzaj zabiegu: zabieg chirurgiczny anti-aging,
Cel: przywrócenie oczom młodego wyglądu,
Czas trwania zabiegu: 1 godzina,
Znieczulenie: miejscowe,
Okres rekonwalescencji: 1-2 tygodnie,
Pierwsze efekty: od 6 tygodnia.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik konsultacji i zabiegów

KONSULTACJE CENA

Konsultacja chirurgiczna dr n. med. Piotr Florczuk-Dąbek

270 zł

Plastyka powiek górnych

5 900 zł

Plastyka powiek dolnych 7 900 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12