Leczenie trądziku - Centrum Dermatologiczne Febumed

Leczenie trądziku

Praktyka dermatologiczna pokazuje, że nie ma cery idealnej. Z problemami skórnymi zmagają się na co dzień zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości, która dotyka osoby w praktycznie każdym wieku jest trądzik. Trądzik jest dokuczliwym, przewlekłym schorzeniem dermatologicznym, które dotyczy nie tylko nastolatków, ale także osób dorosłych, powyżej 20 roku życia.

Trądzik jest dokuczliwym, przewlekłym schorzeniem dermatologicznym, które dotyczy nie tylko nastolatków, ale także osób dorosłych powyżej 20 roku życia. W tej grupie dużo częściej zmagają się z nim kobiety, skarżące się na cięższy przebieg choroby i większe nasilenie zmian: grudek, krostek i stanów zapalnych na policzkach, żuchwie i szyi.

Nie istnieje jeden, uniwersalny lek na trądzik - leczenie trądziku uzależnione jest od jego postaci i stopnia nasilenia zmian chorobowych, dlatego musi być zawsze indywidualnie dobrane przez lekarza.

Trądzik można wyleczyć - podstawą jest współpraca z doświadczonym dermatologiem, systematyczne stosowanie zaleconych leków, odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta i świadomość, że na efekty należy poczekać. Należy dodać, że wymagane jest również leczenie podtrzymujące w okresie kiedy zmiany znikną.

Celem kuracji przeciwtrądzikowej jest zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu naskórka, zahamowanie rozwoju bakterii, zmniejszenie łojotoku oraz zapobieganie następstwom niewłaściwej pielęgnacji skóry, czyli przeciwdziałanie procesowi bliznowacenia. Leczenie trądziku uzależnione jest od jego postaci, ciężkości oraz lokalizacji wykwitów.

Wyróżnia się trzy formy leczenia trądziku:

 

 • Leczenie miejscowe trądziku

Wykorzystywane w leczeniu łagodnych i umiarkowanych postaci trądziku. Najczęściej stosuje się miejscowo antybiotyki (klindamycyna, erytromycyna) oraz retinoidy (tretynoina, izotretynoina). W celach pielęgnacyjnych używa się preparaty z różnych grup farmakologicznych np. kremy czy żele mające w składzie różne stężenia substancji czynnych.

 

 • Leczenie ogólne trądziku

Wskazane w leczeniu średnio-ciężkich oraz ciężkich postaci trądziku. Podstawą terapii są antybiotyki systemowe, erytromycyny, tetracykliny oraz pochodne limecykliny, które podaje się w konkretnych cyklach. Złotym standardem leczenia jest izotretynoina mająca szeroki zakres działania (m.in. hamuje odczyny zapalne), stosowana razem z kuracją hormonalną mającą działanie addatywne - antykoncepcyjne oraz przeciwłojotokowe.

 

 • Leczenie zabiegowe trądziku

U osób z trądzikiem doskonale sprawdza się fototerapia, czyli naświetlanie skóry chorobowo zmienionej lampami UV, oraz peelingi chemiczne – kwasem migdałowym, trójchlorooctowym (TCA) i glikolowym.
 

Centrum Dermatologiczne FebuMed w Warszawie specjalizujemy się w leczeniu przewlekłych chorób skóry, także trądziku we wszystkich odmianach:

 • trądzik zapalny,
 • trądzik niezapalny,
 • trądzik młodzieńczy,
 • trądzik różowaty,
 • trądzik zaskórnikowy,
 • trądzik grudkowy,
 • trądzik krostkowy,
 • trądzik ropowiczy,
 • trądzik bliznowcowy,
 • trądzik piorunujący,
 • trądzik z wydrapania.

Leczenie zmian potrądzikowych

W trakcie konsultacji skupiamy się na znalezieniu przyczyny choroby i w oparciu o nią - wdrożeniu odpowiedniego leczenia i zasad pielęgnacji skóry. Wiemy, jak silnie to co jemy wpływa na nasze zdrowie, dlatego proponujemy swoim pacjentom także wsparcie dietetyka, który może przygotować indywidualnie ułożoną dietę pod kątem wskazań medycznych. Po zakończonym leczeniu, wdrażamy pielęgnację i leczenie podtrzymujące oraz możemy skupić się na zniwelowaniu ewentualnych blizn i przebarwień potrądzikowych.

Czytaj również

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

150 – 180 zł    
    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci (poniżej 12 r. ż.) 180 – 200 zł    

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy konsultacji w Centrum Dermatologicznym FebuMed (Warszawa).

UMÓW WIZYTĘ ONLINE