Alergolog - testy alergiczne, odczulanie - Centrum Dermatologiczne Febumed

Alergolog - testy alergiczne, odczulanie

Alergolog w Warszawie - konsultacje alergologiczne, testy alergologiczne, odczulanieW Centrum  FEBUMED zajmujemy się diagnostyką, leczeniem i kompleksową opieką nad dziećmi i dorosłymi zmagającymi się ze wszystkimi rodzajami alergii – wziewną, skórną, pokarmową. 

 

I ETAP: Nasi specjaliści rozpoczynają konsultację od szczegółowego wywiadu z pacjentem

 

Zapisz wszystkie swoje objawy i dolegliwości. Spisz nazwy leków, które regularnie stosujesz. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną i wyniki poprzednich badań alergologicznych i spirometrycznych -  zabierz je ze sobą. 

Przed wizytą zastanów się, czy ktoś z Twojej rodziny był na coś uczulony, chorował na astmę albo cierpiał z powodu innego rodzaju dolegliwości alergicznych. Alergia ma podłoże genetyczne i często występuje rodzinnie - informacja na ten temat będzie więc dla alergologa cenną wskazówką ułatwiającą dalszą diagnostykę.

 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

Poznaj naszych alergologów:

dr n. med. Beata Adamczyk - alergolog w Centrum Medycznym FEBUMED dr n. med. Beaty Adamczyk posiada ponad 25-letnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób o podłożu alergicznym u dorosłych, młodzieży i dzieci od 1 roku życia.

 

dr n. med. Małgorzata Faber - alergolog, pulmonolog w Centrum Medycznym FEBUMED dr n. med. Małgorzata Faber to alergolog i pulmonolog z przeszło 20-letnim doświadczeniem w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób alergicznych i pulmonologicznych. Konsultuje dorosłych, młodzież i dzieci od 7 roku życia. 

 

lek. Małgorzata Makowska - alergolog, pediatra w Centrum Medycznym FEBUMED lek. Małgorzata Makowska alergolog i pediatra specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego oraz alergii u dzieci i dorosłych m.in. astmy alergicznej czy pokrzywki i rumienia alergicznego. Konsultuje dorosłych, młodzież i dzieci od 1 dnia życia.

 

II ETAP: Alergolodzy zlecają odpowiednie badania pozwalające znaleźć przyczyny alergii

 

Badania z krwi

Laboratoryjne badania z krwi (BK) pozwalają na oznaczenie przeciwciał IgE, które ogrywają główną rolę w alergiach IgE-zależnych. Polegają na pobraniu krwi i jej analizie w kierunku reakcji uczuleniowej na wybrane alergeny wziewne całoroczne i sezonowe, a także na alergeny pokarmowe. 

 

Przykładowe badania z krwi wykonywane w Centrum Dermatologicznym FEBUMED:

 

  • Panel alergenów wziewnych – 21 alergenów metodą EUROLINE pyłki: tomka wonna, kubkówka pospolita, tymotka łąkowa, żyto; olcha, brzoza brodawkowa, leszczyna, dąb; ambrozja bylicolistna, bylica, babka lancetowata; D.pteronyssinus, D.farinae; naskórki: psa, kota, łupież konia; Penicillium notatum, Cladosporium herbarum, Aspergilllus fumigatus, Alternaria alternata, CCD. 

  • Panel alergenów pokarmowych - 21 alergenów metodą EUROLINE: białko jaja kurzego, żółtko jaj kurzego, mleko, drożdże piekarskie, mąka pszenna, mąka żytnia, ryż, soja, orzech ziemny, orzech laskowy, migdał, jabłko, kiwi, morela, pomidor, marchew, ziemniak, seler, dorsz, krab, CCD.

  • Panel alergenów pediatrycznych - 28 alergenów metodą EUROLINE: pyłki: brzozy brodawkowatej, bylicy;  D.pteronyssinus, D.farinae; naskórki: psa, kota, konia; Cladosporum herbarium, Aspergilllus fumigatus, Alternaria alernata,  białko jaja kurzego, żółtko jaja kurzego, mleko, dorsz, alfa-laktoalbumina, beta-laktoglobulina, kazeina, albumina surowicy wołu, mąka pszenna, ryż, soja, orzech ziemny, orzech laskowy, marchew, ziemniak, jabłko, CCD. 

 

Badania z krwi EUROLINE przeprowadzane są z powodzeniem u dzieci, dorosłych i starszych osób. Do ich wykonania nie jest wymagane specjalne przygotowanie - pacjent nie musi być na czczo, a także nie musi odstawiać stosowanych leków sterydowych i antyhistaminowych. Czas oczekiwania na wyniki wynosi 6 dni roboczych.

 

Skórne testy punktowe (STP)

Skórne testy punktowe (STP) wykonuje się w celu wykrycia (lub potwierdzenia) uczulenia na alergeny wziewne, tj. pyłki chwastów, drzew traw, a także pleśni, kurzu domowego oraz tych pochodzenia zwierzęcego - głównie kota i psa oraz pokarmowe (najczęstsze alergeny). Wynik testów otrzymujemy już po 20 minutach od jego aplikacji.

Przeciwskazaniem do wykonania testów STP jest zażywanie leków antyhistaminowych , które należy odstawić 7 dni  przed przeprowadzeniem testu, jak również niesterydowych leków przeciwzapalnych, preparatów z wapnem, witaminę C na 48h przed testem.

Testy skórne punktowe (STP) przeprowadza się zazwyczaj na wewnętrznej części przedramienia (w rzadkich przypadkach na plecach) nakładając kropelkę alergenu na wybrane miejsce, a następnie przekłuwając ją małą igiełką zwaną lancetem.  Dodatni wynik w postaci bąbla potwierdza uczulenie na określony alergen.

Testy skórne punktowe (STP) wykonuje się standardowo u dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia lub wcześniej, jednak warunkiem jest współpraca dziecka z lekarzem. 

 

Przykładowe testy skórne wykonywane w Centrum Dermatologicznym FEBUMED:

 

  • Panel alergenów wziewnych – pyłki: tomka wonna, kubkówka pospolita, tymotka łąkowa, żyto; olcha, brzoza brodawkowa, leszczyna, dąb; ambrozja bylicolistna, bylica, babka lancetowata; D.pteronyssinus, D.farinae; naskórki: psa, kota, łupież konia; Penicillium notatum, Cladosporium herbarum, Aspergilllus fumigatus, Alternaria alternata, CCD. 
     
  • Panel alergenów pokarmowych - białko jaja kurzego, żółtko jaj kurzego, mleko, drożdże piekarskie, mąka pszenna, mąka żytnia, ryż, soja, orzech ziemny, orzech laskowy, migdał, jabłko, kiwi, morela, pomidor, marchew, ziemniak, seler, dorsz, krab, CCD.

 

dr n. med. Beata Adamczyk - alergolog w Centrum Dermatologii FebuMed

Istnieje możliwość zrealizowania badania na podstawie skierowania od lekarza z innej placówki, a także wystawienia faktury w celu zwrotów kosztów w przypadku posiadania abonamentu medycznego w innej placówce. W takim przypadku prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 22 841 01 12.

 

Naskórkowe testy płatkowe (NTP)

Wskazaniem do wykonania naskórkowych testów płatkowych (NTP) jest podejrzenie alergicznego wyprysku kontaktowego - zaczerwienienia po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Alergolog zleca testy NTP w celu oceny reaktywności skóry na związki chemiczne, z którymi pacjent ma kontakt na co dzień.

Przeprowadzany przez naszych alergologów naskórkowy test płatkowy TRUE TEST zawiera 36 alergenów wykrywanych w substancjach czynnych znajdujących się m.in. kosmetykach (kremach, maściach, szamponach), antybiotykach, materiałach budowlanych czy odzieży.

Naskórkowe testy płatkowe TRUE TEST wykonywane są u dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Przed przeprowadzeniem testu należy odstawić na 7 dni  przyjmowane leki antyhistaminowe oraz leki sterydowe stosowane w miejscu nałożenia testu. 

Alergeny nakłada się na skórę pleców, lub w niektórych przypadkach ramion, w postaci samoprzylepnych plastrów zawierających oznaczenia substancji czynnych. Pierwszy odczyt testów NTP wykonuje się po 48 godzinach od nałożenia testu, drugi w kolejnej dobie, przykładowo:

 

Poniedziałek (założenie testu) -> Środa (I odczyt testu) -> Czwartek (II odczyt testu)

 

Jeżeli na skórze pacjenta, w miejscu nałożenia testu z komorami wypełnionymi alergenami, wystąpi wyprysk w postaci bąbla, wynik uważa się za pozytywny. Oznacza to, że dana substancja czynna może działać na nas drażniąco.

 

Na 7-10 dni przed naklejeniem testów należy odstawić leki antyhistaminowe, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz 2-3 dni wcześniej preparaty z wapnem i witaminą C. Więcej informacji dotyczących przygotowania do testów znajduje się w artykule “Testy płatkowe alergiczne – jak się do nich przygotować?”.

III ETAP: Alergolog wdraża odpowiedni schemat leczenia

 

Zależnie od rodzaju alergii, alergolog może zaproponować leczenie oparte na:

 

  • Farmakoterapii w postaci leków doustnych, wziewnych, donosowych, stosowanych na skórę czy do worka spojówkowego.

  • Diecie eliminacyjnej (połączonej często z farmakoterapią), stosowaną zwłaszcza w leczeniu alergii pokarmowej (m.in. alergii na gluten, na białko mleka krowiego).

  • Immunoterapii alergenowej (potocznie zwanej odczulaniem) stosowanej w postaci doustnych szczepionek podjęzykowych lub iniekcji podskórnych. Odczulanie przeprowadza się zarówno w przypadku alergii całorocznej (np.  na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśń), jak i sezonowej (gdy występuje alergia na pyłki traw, drzew, chwastów).

 

Zapisz się na konsultacje:

dr n. med. Beata Adamczyk - alergolog w Centrum Dermatologii FebuMed Umów się na konsultację do naszego alergologa dr n. med. Beaty Adamczyk, która posiada ponad 25-letnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób o podłożu alergicznym u dorosłych, dzieci i młodzieży.

 

dr n. med. Małgorzata Faber - alergolog, pulmonolog w Centrum Dermatologii FebuMed dr n. med. Małgorzata Faber to alergolog i pulmonolog z przeszło 20-letnim doświadczeniem w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób alergicznych i pulmonologicznych. Konsultuje dorosłych, młodzież i dzieci od 7 roku życia. 

 

 

lek. Małgorzata Makowska - alergolog, pediatra w Centrum Medycznym FEBUMED lek. Małgorzata Makowska alergolog i pediatra specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego oraz alergii u dzieci i dorosłych m.in. astmy alergicznej czy pokrzywki i rumienia alergicznego. Konsultuje dorosłych, młodzież i dzieci od 1 dnia życia.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

 

Cennik konsultacji, testów alergologicznych i odczulania

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja alergologiczna dla dorosłych

220 – 250 zł    

    Konsultacja alergoloogiczna dla dzieci

220 – 250 zł    

 

    SKÓRNE TESTY PUNKTOWE CENA    

    Jeden alergen

11 zł    

    Panel wziewny (19 alergenów)

210 zł    

    Panel pokarmowy (26 alergenów)

285 zł    

    Naskórkowe testy płatkowe (36 alergenów)

445zł    

 

    TESTY ALERGICZNE – BADANIA Z KRWI CENA

    Panel pokarmowy (21 alergenów)

220 zł    

    Panel wziewny (21 alergenów)

220 zł    

    Panel mieszany (28 alergenów)

230 zł    

 

    SPIROMETRIA, ODCZULANIE CENA

    Odczulanie

80 zł    

    Spirometria

65 zł    

    Spirometria z próbą rozkurczową

100 zł    

Czytaj również

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12