Łuszczyca skóry nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić np. poprzez dotyk czy przebywając w przestrzeni wspólnej.
W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu łuszczycy. Nasz zespół składa się z doświadczonych lekarzy dermatologów - klinicystów, którzy w swojej codziennej praktyce zajmują się pacjentami z przewlekłymi chorobami skóry. Stawiamy na holistyczne podejście, co oznacza, że nasi specjaliści współpracują z pacjentem indywidualnie, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty jego stanu zdrowia.
Łuszczyca skóry to przewlekła, nawrotowa choroba dermatologiczna o charakterze zapalnym. Początki łuszczycy mogą być różne w zależności od rodzaju choroby. U niektórych osób objawy łuszczycy pojawiają się stopniowo, zaczynając od pojedynczych plam, które powoli się powiększają i rozprzestrzeniają. U innych może wystąpić nagły i gwałtowny wysiew.
Często za początki łuszczycy przyjmuje się czerwone plamy na skórze, zwykle pokryte srebrzystymi, suchymi łuskami. Te plamy mogą przybierać formę drobną i izolowaną, lub większą i bardziej rozległą. Występują na dowolnej części ciała, najczęściej na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, plecach, dłoniach, stopach lub twarzy.
Początki łuszczycy potrafią być łagodne. Nowe zmiany mogą przypominać łupież lub atopowe zapalenie skóry, co może sprawić, że łuszczyca początkowo jest źle zdiagnozowana. Jednak w miarę jej rozwoju, objawy się nasilają, prowadząc do pogrubienia naskórka, a nawet jego pęknięć i krwawień powodując duży dyskomfort i ból.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
Mimo tego, że łuszczyca to przewlekła i nawrotowa choroba skóry, dzięki odpowiedniej profilaktyce i stosowaniu się do wskazówek medycznych, można mieć ją pod kontrolą. Oznacza to, że nie daje ona żadnych objawów - taki stan nazywamy remisją. Aby ją osiągnąć należy stosować się do zaleceń lekarza dermatologa, który dobierze odpowiedni rodzaj leczenia łuszczycy do jej przypadku.
Leczenie łuszczycy uwzględnia:
Nasi doświadczeni lekarze dermatolodzy - klinicyści, przykładają szczególną uwagę do przeprowadzenia wywiadu oraz oceny stanu skóry pacjenta. Dokładnie analizują wszelkie czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój zmian chorobowych. Biorą pod uwagę zarówno aspekty psychosomatyczne, skutki uboczne stosowanych leków, jak i choroby współistniejące.
Badanie HLA-Cw6 jest cennym narzędziem w diagnostyce i leczeniu łuszczycy. Pozwala na lepsze zrozumienie genetycznych predyspozycji pacjenta do rozwoju choroby oraz może wpłynąć na wybór optymalnych strategii terapeutycznych.
Test genetyczny na łuszczycę sprawdza obecność markera HLA-Cw6, który występuje u osób z predyspozycjami genetycznymi do wczesnego początku choroby.
Pomaga ono przyspieszyć rozpoznanie łuszczycy (w tym łuszczycowego zapalenia stawów) oraz ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u bliskich. Badanie na obecność allelu CW6 pomaga także dermatologowi w postawieniu prawidłowej diagnozy i umożliwia szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Pacjenci naszego Centrum mogą skorzystać z naświetlań lampami medycznymi UVB oraz PUVA. Naświetlania UVB mogą być one przeprowadzane na miejscu w naszej placówce (dotyczy naświetlań całego ciała) lub w warunkach domowych (naświetlanie skóry głowy, małych powierzchni ciała i miejsc trudnodostępnych np. pachwin, zmian między palcami).
Z kolei naświetlania PUVA w połączeniu ze środkiem fotouczulającym dedykowane są pacjentom z rozległymi zmianami, odpornymi na miejscowe leczenie łuszczycy. Idealnie nadają się dla osób z łuszczycą krostkową, w której zmiany zlokalizowane są na skórze stóp i dłoni.
Naszym pacjentom dajemy także możliwość podjęcia leczenia biologicznego łuszczycy. Biologiczne leczenie łuszczycy to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod farmakoterapii chorób skóry. Biologiczne leczenie łuszczycy jest z powodzeniem stosowane na całym świecie od ponad 40 lat i z roku na rok staje się coraz popularniejsze w Polsce. Jest to preferowana metoda leczenia łuszczycy dla osób cierpiących na ciężką postać choroby, które nie zyskali satysfakcjonujących rezultatów przy zastosowaniu konwencjonalnych metod leczenia.
Łuszczyca należy do chorób dietozależnych, czyli takich, na którą wpływ mają czynniki związane z żywieniem i aktywnością fizyczną. Nadmierne spożywanie tłuszczów, nadużywanie cukru oraz soli, mały podaż warzyw i owoców a do tego ograniczony wysiłek fizyczny - to wszystko może wpływać na zaostrzanie się stanów zapalnych skóry.
Nasi dermatolodzy doskonale zdają sobie z tego sprawę dlatego podkreślają, iż odpowiednia dieta może przyczynić się do złagodzenia przebiegu klinicznego łuszczycy a w efekcie wpłynąć na większą skuteczność leczenia dermatozy. W swoim leczeniu podkreślają, że istotną rolę w procesie odgrywa zmiana nawyków, dlatego służą pomocą każdemu pacjentowi w stworzeniu piramidy żywieniowej.
Oferujemy konsultacje z doświadczonymi dermatologami, którzy posiadają wiedzę i bogate doświadczenie kliniczne w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry, włosów i paznokci. Nasi specjaliści są na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia zapewniając pacjentom dostęp do najbardziej skutecznych terapii. Udzielamy wsparcia pacjentom w każdym wieku, dostosowując indywidualne plany leczenia do ich potrzeb. Dbamy o komfort i bezpieczeństwo naszych pacjentów, gwarantując profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE | CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 - 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 - 280 zł |