Atopowe zapalenie skóry (AZS) i egzema - leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) i egzema - leczenieAtopowe zapalenie skóry, zwane również egzemą i wypryskiem atopowym, to przewlekła i nawrotowa choroba dermatologiczna o naprzemiennym przebiegu. Charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzeń, kiedy jej objawy całkowicie ustępują lub wręcz przeciwnie – bardzo się nasilają. Na skórze pojawiają się zapalne zmiany skórne, którym towarzyszy intensywny, trudny do opanowania świąd.  

Bywa często mylona z łojotokowym zapaleniem skóry ze względu na podobną morfologię i histopatologię zmian. Ma to bezpośredni wpływ na wydłużenie czasu leczenia i gorszy efekt terapeutycznych. Właściwe rozpoznanie AZS przysparza wielu trudności diagnostycznych. Przebieg choroby różni się bowiem w zależności od wieku pacjenta – jest inny w okresie niemowlęcym, dziecięcym, młodzieńczym i dorosłym.

 

Tylko doświadczony lekarz dermatolog jest w stanie zróżnicować atopowe zapalenie skóry z innymi chorobami np. łojotokowym zapaleniem skóry, opryszczkowatym zapaleniem skóry, pieluszkowym zapaleniem skóry, kontaktowym zapaleniem skóry a nawet z łuszczycą.

 

Współpracujemy z lekarzami dermatologami klinicystami praktykującymi w czołowych jednostkach medycznych – przyszpitalnych oddziałach dermatologicznych, poradniach i instytutach. Nasi dermatolodzy to doświadczeni klinicyści mający wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu, leczeniu i profilaktyce atopowego zapalenia skóry i chorób współistniejących. W swojej codziennej praktyce spotykają się z wieloma przypadkami AZS czy ŁZS , dzięki czemu są w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę i wdrożyć szybko odpowiednie leczenie.

W naszym Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie konsultujemy dorosłych i dzieci już od 1 dnia życia. Podczas wizyty kładziemy nacisk na komfort, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pacjentów. Konsultacje u nas przebiegają bez stresu, co jest szczególnie istotne w przypadku najmniejszych pacjentów i ich rodziców.

Atopowe zapalenie skóry a łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry to choroby zapalne o przewlekłym przebiegu. Bywają ze sobą często mylone ze względu na zbliżony obraz kliniczny. Choć przyjmuje się, że występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci – to właśnie one są częściej obarczone ryzykiem zachorowania. 

Jedynie doświadczony dermatolog potrafi bezbłędnie rozróżnić łojotokowe zapalenie skóry od atopowego zapalania skóry. Wyróżniamy kilka charakterystycznych cech, które ułatwiają rozpoznanie poszczególnej choroby:

  • czas pojawiania się zmian (np. pierwsze tygodnie życia),
  • morfologia zmian (ich kształt, kolor, rozmiar),
  • lokalizacja zmian (owłosiona skóra głowy, policzki, fałdy skórne),
  • występowanie świądu lub jego brak.

Przydatne będą również informacje na temat ogólnego stanu zdrowia chorego, chorób współistniejących i ostatni przebytych zapaleniach, nadkażeniach grzybiczych czy bakteryjnych. 

Atopowe zapalenie skóry – początki, objawy

Przyjmuje się, że AZS to choroba wieku dziecięcego. Pierwsze objawy daje już w wieku niemowlęcym, między 3 a 6 rokiem życia. U części dzieci (ok. 40 %) objawy atopowego zapalenia skóry znikają wraz z wiekiem, jednak większości towarzyszą one przez całe życie.

Badania pokazują, że choć atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu dziedzicznym, możemy wyróżnić szereg czynników wyzwalających i zaostrzających zmiany skórne:

  • alergeny (składniki pokarmów, roztocza, sierść, pyłki),
  • substancje drażniące (detergenty, dym tytoniowy, składniki kosmetyków),
  • zanieczyszczone powietrze,
  • stres.

W atopowym zapaleniu skóry zmiany najczęściej występują w zgięciach łokci i kolan, a także na twarzy i szyi. W ciężkich przypadkach wykwity mogą obejmować całe ciało. Skóra malucha jest zaczerwieniona, sucha a do tego nadmiernie się łuszczy i swędzi. Często ulega też bakteryjnym zakażeniom. 

Atopowe zapalenie skóry to przykra i uciążliwa choroba dla dziecka. Codziennie zmaga się ono z bolesnym, trudnym do opanowania świądem. W wyniku jego może mieć problemy z snem przez co staje się bardziej drażliwe i apatyczne.
Niestety, atopowemu zapaleniu skóry często współtowarzyszą również inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar oraz zapalenie spojówek. To powód, dla którego nie należy odwlekać wizyty u lekarza dermatologa.

 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

Czynniki sprzyjające występowaniu AZS

Dermatolodzy podkreślają, że skłonność do występowania atopowego zapalenia skóry jest uwarunkowana genetycznie. Związane jest to z nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu na małe dawki antygenów, w wyniku czego skóra traci swoje właściwości ochronne. 

W kontakcie z alergenami, czynnikami szkodliwymi czy drobnoustrojami, powstają wypryski atopowe. Silny świąd i związane z tym drapanie jeszcze bardziej narusza strukturę skóry i wpływa na powstawanie zakażeń oraz nasilenie objawów. Skóra atopowa jest często szorstka i przesuszona, przez co narażona na częste pęknięcia.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry u dzieci oraz osób dorosłych, zaliczamy m.in.

  • zaburzenia odporności wrodzonej i nabytej,
  • defekt bariery naskórkowej,
  • obniżenie zawartości lipidów naskórkowych,
  • zwiększona przezskórna utrata wody,
  • suchość naskórka,
  • świąd i drapanie,
  • przewlekłe stosowanie miejscowych glikortykosteroidów.

Innymi czynnikami wpływającymi na występowanie AZS są: klimat (zanieczyszczone powietrze), płeć (kobiety i dziewczynki częściej chorują na AZS), czynniki psychogenne (stres nasila świąd), substancje drażniące (detergenty, dym tytoniowy, składniki kosmetyków), alergeny (składniki pokarmów, roztocza, sierść, pyłki kwiatów).

Leczenie Atopowego Zapalenia Skóry

Dermatolodzy i alergolodzy z Centrum Dermatologicznego FEBUMED mają duże doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu atopowego zapalenia skóry – zarówno u dorosłych, jak i dzieci.  Diagnozę poprzedza szczegółowy wywiad, dokładna ocena stanu skóry oraz wyniki badań laboratoryjnych, które są przydatne w ocenie przebiegu choroby i skuteczności dotychczasowej terapii.

Badania diagnostyczne mogą być rozszerzone dodatkowo o testy płatkowe, lub badania z krwi, dla uzyskania informacji na temat czynników alergicznych mogących zaostrzyć objawy atopowego zapalenia skóry.

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na zminimalizowaniu objawów towarzyszących wypryskowi alergicznemu i wyciszenie choroby przy wykorzystaniu bezpiecznych, w tym bez sterydowych metod leczenia. Takich, które nie obciążają dodatkowo organizmu, a są skuteczne – pomagają odzyskać kontrolę nad zmianami skórnymi. 

W ramach konsultacji medycznych w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie nasi dermatolodzy i alergolodzy udzielą także wskazówek na temat pielęgnacji skóry atopowej oraz zdrowego odżywiania tak, aby ograniczyć rozwój choroby. 
Terapię atopowego zapalenia skóry można wzbogacić o naświetlania lampami UVB 311 nm, które pozwalają na wydłużenie czasy remisji choroby. Fototerapia w przypadku atopowego zapalenia skóry ma korzystne efekty terapeutyczne. 

Jako leczenie wspierające, lekarze zalecić mogą również środki przeciwhistaminowe, kąpiele oraz specjalistyczna odzież, bandaże i opatrunki.

W przypadku niepokojących objawów warto skontaktować się lekarzem specjalistą. Nasi dermatolodzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi – dobierają właściwe leczenie we współpracy z rodzicami, a równocześnie potrafią nawiązać relację z najmłodszymi pacjentami i zdobyć ich zaufanie.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł   

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci 

250 zł   

 

Czytaj również

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12