Atopowe zapalenie skóry (AZS) i egzema - leczenie - Centrum Dermatologiczne Febumed

Atopowe zapalenie skóry (AZS) i egzema - leczenie

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która przebiega naprzemiennie – jej objawy nasilają się lub ustępują. AZS bardzo często pierwsze objawy daje już w wieku niemowlęcym, między 3 a 6 rokiem życia. U części dzieci (ok. 40 %) objawy tej choroby znikają z wiekiem, jednak większości towarzyszy przez całe życie. Atopowe zapalenie skóry (AZS) i egzema - leczenie

Badania wskazują, że atopowe zapalenie skóry jest zależne od predyspozycji zapisanej w genach, ale czynnikami wyzwalającymi mogą być również: 
•    alergeny (składniki pokarmów, roztocza, sierść, pyłki),
•    substancje drażniące (detergenty, dym tytoniowy, składniki kosmetyków),
•    zanieczyszczone powietrze,
•    stres.

Jak rozpoznać AZS u dziecka?

Zmiany najczęściej pojawiają się w zgięciach łokci i kolan, na twarzy, na szyi ale w niektórych przypadkach mogą obejmować całe ciało. Skóra malucha jest zaczerwieniona, sucha, łuszczy się i swędzi. Często ulega też bakteryjnym zakażeniom. Choroba ta jest bardzo przykra i uciążliwa dla dziecka - doświadcza ono bolesnego świądu, nie może opanować drapania, ma problemy ze snem, może być drażliwe i apatyczne. 

Niestety atopowemu zapaleniu skóry często współtowarzyszą również inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar oraz zapalenie spojówek. Również z tego powodu nie należy odwlekać wizyty u lekarza.

Czynniki sprzyjające występowaniu AZS

Przyjmuje się, że skłonność do występowania atopowego zapalenia skóry może być uwarunkowana genetycznie. Związane jest to z nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu na małe dawki antygenów, w wyniku czego skóra traci swoje właściwości ochronne. W kontakcie z alergenami, czynnikami szkodliwymi czy drobnoustrojami następują wypryski atopowe, a silny świąd i związane z tym drapanie jeszcze bardziej narusza strukturę skóry i wpływa na powstawanie zakażeń oraz nasilenie objawów. Skóra jest skłonna do wysuszeń, przez co narażona na częste pęknięcia.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry u dzieci oraz osób dorosłych, zaliczamy m.in.

  • zaburzenia odporności wrodzonej i nabytej,
  • defekt bariery naskórkowej,
  • obniżenie zawartości lipidów naskórkowych,
  • zwiększona przezskórna utrata wody,
  • suchość naskórka,
  • świąd i drapanie,
  • przewlekłe stosowanie miejscowych glikortykosteroidów.

Innymi czynnikami wpływającymi na występowanie AZS, oprócz uwarunkowań genetycznych są: klimat (zanieczyszczone powietrze), płeć (kobiety i dziewczynki częściej chorują na AZS), czynniki psychogenne (stres nasila świąd), substancje drażniące (detergenty, dym tytoniowy, składniki kosmetyków), alergeny (składniki pokarmów, roztocza, sierść, pyłki kwiatów).

Leczenie Atopowego Zapalenia Skóry

Lekarze Centrum Dermatologicznego FebuMed mają duże doświadczenie w leczeniu atopowego zapalenia skóry – zarówno u dorosłych, jak i u najmłodszych pacjentów.  W postawieniu diagnozy pomaga w pierwszej kolejności dokładna analiza kondycji skóry oraz szczegółowy wywiad. Ważne jest, by stwierdzić: 

•    kiedy wystąpiły pierwsze zmiany
•    czy mają charakter jednorazowy czy nawrotowy
•    czy w rodzinie ktoś chorował na AZS
•    czy w najbliższym otoczeniu występują alergeny, które mogą zaostrzać objawy
•    czy w chwili obecnej stosowane jest leczenie itp. 

Na tym etapie zlecane są czasem badania laboratoryjne krwi, a u dzieci powyżej 6 roku życia oraz u dorosłych można wykonać atopowe testy płatkowe, które uzupełniają diagnostykę atopowego zapaleniaskóry o alergeny, które należy wykluczyć z otoczenia.
leczenie AZS EGZEMY bez sterydów warszawa

Celem kuracji zalecanej przez lekarzy jest zminimalizowanie wyprysku alergicznego i wyciszenie choroby przy wykorzystaniu bezpiecznych, bez sterydowych metod leczenia. Takich, które nie obciążają dodatkowo organizmu, a są skuteczne – pomagają odzyskać kontrolę nad zmianami skórnymi. 

W ramach konsultacji nasi specjaliściz Centrum Dermatologicznego FebuMed w Warszawie przekażą także wskazówki, jak pielęgnować skórę atopową oraz jak się odżywiać, aby ograniczyć rozwój choroby. Istnieje możliwość ułożenia przez dietetyka zbilansowanej, indywidualnej diety pod katem wskazań medycznych. 

Terapię skutecznie uzupełniać może naświetlanie lampami UVB 311 nm, które pozwala wydłużyć czas remisji choroby. Fototerapia w przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo często ma korzystne efekty terapeutyczne. Jako leczenie wspierające lekarze zarekomendować mogą również środki przeciwhistaminowe, opatrunki, kąpiele oraz specjalistyczna odzież i bandaże. 

W przypadku niepokojących objawów warto skontaktować się lekarzem specjalistą – dermatologiem. Nasi lekarze specjaliści doświadczenie w pracy z dziećmi – dobierają właściwe leczenie we współpracy z rodzicami, a równocześnie potrafią nawiązać relację z najmłodszymi pacjentami i zdobyć ich zaufanie.

Czytaj również

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

150 zł    
    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci (poniżej 10 r. ż.) 180 zł    

 

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy konsultacji w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE