Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry? - Centrum Dermatologiczne Febumed

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Wiedza na temat chorób skórnych jest coraz większa. Jednak nadal, w świadomości społecznej, pozostaje obawa, że wieloma z nich można się zarazić.

Szczególnie tymi, które przybierają mało estetyczną formę. Jedną z takich chorób jest Atopowe Zapalenie Skóry. Atopowe zapalenie skóry (AZS) - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która objawia się w postaci wykwitów o zmiennej strukturze. Może występować na całym ciele, jednak najczęściej ogniska chorobowe zlokalizowane są w miejscach zgięć czyli np. na kolanach czy łokciach.

Wykwity mogą pojawić się także na plecach, dłoniach, nogach czy klatce piersiowej. Za jej powstawanie uważa się czynniki genetyczne w postaci skłonności do alergii. AZS może powodować także astma czy katar sienny.

AZS jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Oznacza to, że wyleczenie jej jest niemożliwe. Obecnie medycyna pozwala na uśpienie choroby, jednak może ona powrócić w każdej chwili.

Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić, gdyż jej powstanie leży w kwestii genetyki. Na AZS znacznie częściej chorują osoby, u których w rodzinie pojawiły się już takie przypadki. AZS w większości przypadków dotyczy dzieci, jednak może i wystąpić u dorosłych. Tłem choroby są czynniki alergiczne.

U najmłodszych zazwyczaj AZS spowodowany jest alergiami pokarmowymi, natomiast u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nasilać je mogą alergeny zewnętrzne, np. kurz czy pyłki roślin. Charakterystyczny dla niej jest silny świąd oraz zmiany skórne, które mogą przybrać formę sączących się ran.

Leczenie Atopowego Zapalenia Skóry w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

Leczenie AZS jest bardzo trudne, długie i żmudne. Obejmuje zwykle preparaty kortykosteroidowe, których działanie ma na celu zmniejszenia świądu oraz zaleczenie ran.

Występują one głównie w formie maści, tak więc wymagają aplikacji na poszczególne miejsca zmienione chorobowo.

Obecnie coraz częściej sięga się po nowe leki: inhibitory kalcyneuryny. Hamują one rozwój komórek odpowiedzialnych za powstawanie procesów zapalnych. Mają one łagodniejsze działanie niż standardowe maści.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

220-250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

220-250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12