Zauważyłeś na swojej skórze dziwne odbarwione plamy o bardzo nieregularnym kształcie? Mogą być one rozmieszczone na klatce piersiowej, plecach a nawet skórze twarzy. Zmiany nie są zaczerwienione, nie pieką i nie swędzą - towarzyszy im za to intensywne złuszczanie. Zastanawiasz się co to może być? Podpowiadamy, łupież pstry.
W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie specjalizujemy się w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń skóry, w tym łupieżu pstrego. Jest to choroba grzybicza, która objawia się występowaniem odbarwionych lub ciemnych plam na skórze – najczęściej na plecach, klatce piersiowej oraz ramionach. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda łupież pstry, podpowiadamy. Plamy łupieżu mają nieregularny kształt i mogą zlewać się ze sobą, tworząc większe obszary zmian.
Na naszej stronie znajdziesz również grafiki zapisane jako łupież pstry – zdjęcia, które pomogą w rozpoznaniu pierwszych objawów choroby. Leczenie w naszym centrum obejmuje nowoczesne terapie, które skutecznie zredukują problem łupieżu przywracając skórze zdrowy wygląd. Zachęcamy do konsultacji z naszymi dermatologami, którzy dobiorą odpowiednie metody leczenia i udzielą szczegółowych porad dotyczących pielęgnacji skóry.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
Łupież pstry to jedna z najpopularniejszych chorób skóry, która diagnozowana jest u osób dorosłych. Zaliczana jest do grupy powierzchownych grzybiczych zakażeń - za jej rozwój odpowiadają grzyby drożdżopodobne z gatunku Malassezia (Malassezia furfur).
Łupież pstry to choroba zakaźna. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z rzeczami osoby chorej np. podczas korzystania ze wspólnego ręcznika czy grzebienia. Warto pamiętać, że zarazić się łupieżem pstrym można wszędzie dlatego najlepszym środkiem ochronnym jest zachowanie odpowiedniej higieny.
Do głównych objawów łupieżu pstrego zaliczamy występujące na skórze wyraźnie odgraniczone plamy o żółtym lub brązowym zabarwieniu. Najczęściej zlokalizowane są one w okolicach karku, klatki piersiowej i pleców - rzadziej na twarzy czy skórze głowy.
Plamy mają tendencje do odbarwiania, a w zaawansowanym stadium choroby do zlewania się. Dlatego osobom z łupieżem pstrym, w trakcie leczenia, zaleca się korzystanie z wysokich filtrów ochronnych aby nie doszło do przebarwień skóry.
Dermatolodzy podkreślają, że w miarę rozwoju choroby może dojść do zrogowacenia naskórka. Zmiany skórne zostają wtedy pokryte srebrzystą, osypującą się łuską a pozostałości po niej przypominają zeskrobiny ze świecy.
Co istotne, w odróżnieniu od innych chorób dermatologicznych łupieżowi pstremu nie towarzyszy świąd czy uczucie pieczenia tak charakterystyczne dla np. łuszczycy czy wyprysku alergicznego. Znacznie to ułatwia dalszą diagnostykę.
Jak informują lekarze dermatolodzy, łupież pstry to choroba nawrotowa. Dlatego oprócz leczenia objawowego wskazane jest leczenie przyczynowe, w tym zachowanie istotnego postępowania higienicznego.
Leczenie łupieżu pstrego skupia się głównie na stosowaniu preparatów zewnętrznych, czyli nanoszonych bezpośrednio na zmiany skórne. W zależności od miejsca lokalizacji zmian mogą być to:
Środkiem pierwszego wyboru bywa najczęściej ketokonazol, który należy do leków przeciwgicizych. Stosowany jest on zarówno w postaci doustnej (w leczeniu grzybic układowych), jak również grzybic powierzchownych skórych. Podobnie jak elkonazol zaliczany do grupy preparatów o działaniu grzybobójczym. Nanoszony miejscowo na zmiany skórne łatwo wnika do powierzchni naskórka i powierzchownych warstw skóry właściwej dając bardzo dobre rezultaty terapeutyczne.
W walce z łupieżem pstrym skuteczne bywają również produkty oparte na jasnym ichtiolu czy octopiroxie - te ostatnie znajdziemy m.in. w szamponach do mycia owłosionej skóry głowy. Stosowane regularnie pomagają wyeliminować objawy łupieżu, a także przeciwdziałają intensywnemu rozwojowi choroby.
Za rozwój łupieżu pstrego odpowiadają grzyby z gatunku Malassezia, które występują na powierzchni skóry. Badacze nie potrafią wyjaśnić dlaczego u niektórych pacjentów ten grzyb wywołuje tak silne objawy kliniczne w postaci charakterystycznych zmian skórnych. Wyróżniają jednak kilka ważnych czynników, które predysponują do rozwoju choroby:
Łupież pstry to choroba zakaźna, która dotyczy głównie osób dorosłych. Niech was nie zmyli fakt, że jest ona typowa dla mieszkańców tropików - w Polsce również można się nią zarazić np. w gabinecie kosmetycznym czy na basenie. Do zakażenia dochodzi z reguły w wyniku korzystania ze wspólnych rzeczy osoby chorej np. grzebienia, ręcznika a nawet wymiany ubrań. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny.
Łupież pstry to zakaźna choroba skóry o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Charakterystyczne dla niej odbarwienia skórne w postaci wyraźnie odgraniczonych plamek mogą być zlokalizowane w różnych miejscach na ciele:
źródło: Wikimedia
Badania pokazują, że kobiety w ciąży należą do grupy podwyższonego ryzyka osób podatnych na zakażenie łupieżem pstrym. Wpływ na to może mieć zaburzenie funkcjonowania układu odpornościowego oraz gospodarki hormonalnej.
Leczenie łupieżu pstrego w czasie ciąży powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologa. Ze względu na składniki aktywne, które występują w preparatach pielęgnacyjnych, wiele z nich nie jest polecanych dla kobiet w ciąży lub karmiących.
Lekarz dermatolog dobierze odpowiednią metodę leczenia (najczęściej preparaty do stosowania miejscowego) w odpowiedzi na konkretne potrzeby skóry. Nie zaleca się samodzielnego stosowania produktów pielęgnacyjnych na łupież pstry u kobiet w ciąży.
Domowym sposobem na leczenie łupieżu pstrego są środki pielęgnacyjne i do higieny skóry oparte na bazie octopiroxu i jasnego ichtiolu. Preparaty te znajdziemy w większości aptek i sklepów drogeryjnych oferujących dermokosmetyki dla skóry wrażliwej.
Octopirox to ceniony w kosmetyce i dermatologii składnik aktywny, który słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych. Pomaga zredukować łuszczenie naskórka oraz przywrócić równowagę jego mikroflory. Co ważne, stosowany systematycznie zapobiega nawrotom łupieżu pstrego a także wspomaga ustępowanie zmian grudkowo-krostkowych, które jemu towarzyszą.
Wśród preparatów z octopiroxem, które polecane są dla osób z łupieżem pstrym, znajdziecie:
Oprócz octopiroxu, dobrym domowym sposobem leczenia łupieżu pstrego są produkty z ichtiolem - szczególnie jasnym ichtiolem. Jest on składnikiem aktywnym wielu szamponów i kremów dermatologicznych, które stosowane są do codziennej pielęgnacji podrażnionej skóry ciała.
Jasny ichtiol wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W odróżnieniu od klasycznego ichtiolu nie posiada jego charakterystycznego, intensywnego zapachu i nie pozostawia na skórze ciemnej barwy. Nie brudzi więc ubrań czy pościeli. A stosowany np. w szamponach, łatwo się zmywa z włosów i ich nie przetłuszcza.
Pamiętaj, leczenie łupieżu pstrego powinno zawsze odbywać się pod obserwacją doświadczonego lekarza dermatologa, który dobierze sposób leczenia do stanu i potrzeb Twojej skóry.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |