Szczepionka Gardasil 9 - co to jest? - Centrum Dermatologiczne Febumed

Szczepionka Gardasil 9 - co to jest?

Gardasil 9 to szczepionka przeznaczona dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 9 roku życia w celu uodpornienia organizmu przeciw chorobom wywołanym przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58. Zaliczamy do nich zarówno brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste) występujące u kobiet i mężczyzn, jak i zmiany przednowotworowe oraz nowotwory żeńskich narządów płciowych (rak szyjki macicy, rak sromu, rak pochwy) czy rak odbytu. 

Chroń siebie i swoje dzieci.

Umów się do nas na szczepienie przeciwko HPV aby zminimalizować ryzyko rozwoju chorób wywołanych przez wirus brodawczaka ludzkiego.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

Wirus HPV (brodawczak ludzki) - co to jest? Objawy, leczenie, zdjęciaWskazania do stosowania

Szczepionka Gardasil 9 stosowana jest profilaktycznie w celu zapobiegania rozwojowi w/w chorób nowotworowych oraz zmniejszenia ryzyka zakażenia brodawkami płciowymi. Nie służy do leczenia utrzymujących się zakażeń HPV lub chorób związanych z jakimkolwiek typem HPV zawartych w szczepionce. Jednakże w przypadku osób zakażonych jednym lub kilkoma typami HPV uwzględnionymi w szczepionce, Gardasil 9 może chronić przed chorobami związanymi z pozostałymi typami zawartymi w szczepionce - szczególnie typami onkogennymi.

Dawkowanie preparatu

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED pacjenci szczepieni są według schematu 3-dawkowego (0, 2, 6 miesięcy). Drugą dawkę podajemy miesiąc po pierwszej dawce, a trzecią dawkę co najmniej 3 miesiące po dawce drugiej. Wszystkie trzy dawki podawane są w ciągu 1 roku.

Do szczepienia kwalifikuje lekarz dermatolog lub ginekolog w trakcie konsultacji.

Cena szczepienia

1 dawka: 600 zł (szczepienie, zawiera cenę szczepionki)
+ 220 zł / 270 zł (pierwsza konsultacja kwalifikująca dermatolog/ginekolog)
 
2 dawka: 600 zł (szczepienie, zawiera cenę szczepionki)
+ 110 zł / 135 zł (druga konsultacja kwalifikująca dermatolog/ginekolog)
 
3 dawka: 600 zł (szczepienie, zawiera cenę szczepionki)
+ 110 zł / 135 zł (trzecia konsultacja kwalifikująca dermatolog/ginekolog)

Grupy wiekowe

Szczepionka Gardasil 9 przeznaczona jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 9 roku życia. Według WHO i polskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji szczepionka jest zalecana zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Badania skuteczności szczepienia Gardasil 9 prowadzone w grupach mężczyzn w wieku 9 - 26 lat oraz kobiet w wieku 9 - 45 lat potwierdziły skuteczność na zmniejszenie ryzyka zakażeniem typami wirusa HPV zawartymi w szczepionce. Na tej podstawie wydano rekomendacje dla szczepienia w/w grup wiekowych.

Możliwe skutki uboczne

Jak każda szczepionka, Gardasil 9 może powodować działania niepożądane - choć nie u każdego one muszą wystąpić.

Po zastosowaniu szczepionki Gardasil 9 obserwowano następujące działania niepożądane:

  • Bardzo często (nie częściej niż u 1 osoby na 10): działania niepożądane w miejscu wstrzyknięcia (ból, obrzęk i zaczerwienienie) oraz ból głowy.
  • Często (nie częściej niż u 1 osoby na 10): działania niepożądane w miejscu wstrzyknięcia (zasinienie i świąd), gorączka, zmęczenie, zawroty głowy i nudności.
  • Niezbyt często (nie częściej niż u 1 na 100 osób): powiększenie węzłów chłonnych (szyjnych, pachowych lub pachwinowych), pokrzywka, omdlenie, któremu czasami towarzyszy drżenie lub sztywnienie, wymioty; ból stawów, ból mięśni, nietypowe zmęczenie lub osłabienie, dreszcze, ogólne złe samopoczucie.
  • Rzadko (nie częściej niż u 1 na 1000 osób): reakcje alergiczne.
  • Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): ciężkie reakcje alergiczne (reakcja anafilaktyczna).

Obserwowano większą częstość występowania obrzęku w miejscu wstrzyknięcia, gdy szczepionkę Gardasil 9 podawano podczas tej samej wizyty jednocześnie z dawką przypominającą skojarzonej szczepionki przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi [komponent bezkomórkowy] oraz poliomyelitis [inaktywowanej].

Zgłaszano omdlenie, któremu czasami towarzyszyło drżenie lub sztywnienie. Chociaż przypadki omdlenia występują niezbyt często, pacjenci powinni pozostać pod obserwacją przez 15 minut po podaniu szczepionki przeciw HPV.

Czy Gardasil 9 można podawać pacjentkom w ciąży?

Dane otrzymane z dużej liczby zastosowań szczepionki w okresie ciąży (badanych było ponad 1000 kobiet) wykazały, że Gardasil 9 nie powoduje wad rozwojowych i nie wpływa szkodliwie na rozwój płodu / noworodka. Przeprowadzono również badania na zwierzętach, z których wynika, że szczepionka nie wykazuje szkodliwego wpływu na reprodukcję i płodność.

Mimo to dane te są uznawane za niewystarczające, aby rekomendować stosowanie szczepionki Gardasil 9 w okresie ciąży. Termin szczepienia należy przełożyć do momentu rozwiązania.

Czy można szczepić przeciwko HPV podczas karmienia piersią?

Szczepionka Gardasil 9 może być podawana podczas karmienia piersią. W badaniach klinicznych szczepionki Gardasil 9 wzięło udział 92 kobiet, które karmiły piersią w okresie podawania szczepionki.

W badaniach immunogenność szczepionki u kobiet karmiących piersią była porównywalna do obserwowanej u kobiet, które podczas podania szczepionki tego nie robiły. Ponadto, profil działań niepożądanych u kobiet karmiących piersią był porównywalny do obserwowanego u kobiet z całej populacji objętej badaniem bezpieczeństwa. 

Warto zaznaczyć, że u dzieci karmionych piersią podczas okresu szczepień nie wystąpiły żadne ciężkie działania niepożądane związane ze szczepieniem.

Pełny skład preparatu

Substancjami czynnymi szczepionki Gardasil 9 są: wysoko oczyszczone, niezakaźne białka dla każdego z typów wirusa brodawczaka ludzkiego (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58).

1 dawka (0,5 ml) zawiera około:
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 6 - 30 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 11 - 40 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 16 - 60 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 18 - 40 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 31 - 20 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 33 - 20 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 45 - 20 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 52 - 20 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 58 - 20 mikrogramów

Szczepionka zawiera również amorficzny hydroksyfosforanosiarczan glinu jako adiuwant. Adiuwanty są dodawane do szczepionek w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej, czyli wzmocnienia działania szczepionki.

Pozostałe składniki szczepionki to: sodu chlorek, histydyna, polisorbat 80, sodu tetraboran i woda do wstrzykiwań.

Kiedy nie stosować tego leku?

Szczepionki Gardasil 9 nie stosujemy w celach leczniczych. Szczepienie nie zapobiega wystąpieniu zmian wywołanych przez szczepionkowe typy HPV u osób, które w momencie szczepienia były zakażone wirusem HPV. 
Szczepionka nie jest również wskazana w leczeniu potwierdzonych nowotworów szyjki macicy sromu, pochwy i odbytu. Nie jest przeznaczona do zapobiegania rozwojowi wykrytych wcześniej zmian związanych z aktywnym wirusem HPV.

Gardasil 9 nie może być podawany osobom, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancje czynne lub substancje pomocnicze wymienione w składzie preparatu.

Szczepionkę należy stosować ostrożnie u osób z trombocytopenią lub innymi zaburzeniami krzepnięcia. Po podaniu domięśniowym może wystąpić krwawienie lub obrzęk skóry.

Nie czekaj, Twoje zdrowie jest w Twoich rękach. Wczesne podanie szczepionki HPV chroni Ciebie i Twoich bliskich przed rozwojem chorób nowotworowych, na których wpływ ma zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Umów się na konsultację kwalifikującą do szczepienia!

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

220-250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

220-250 zł   

    Szczepienie HPV Gardasil (do ceny szczepienia należy doliczyć cenę konsultacji)

600 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12