Szczepionka Gardasil 9 - co to jest? - Centrum Dermatologiczne Febumed

Szczepionka Gardasil 9 - co to jest?

Gardasil 9 to szczepionka przeznaczona dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 9 roku życia w celu uodpornienia organizmu przeciw chorobom wywołanym przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58. Zaliczamy do nich zarówno brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste) występujące u kobiet i mężczyzn, jak i zmiany przednowotworowe oraz nowotwory żeńskich narządów płciowych (rak szyjki macicy, rak sromu, rak pochwy) czy rak odbytu. 

Chroń siebie i swoje dzieci.

Umów się do nas na szczepienie przeciwko HPV aby zminimalizować ryzyko rozwoju chorób wywołanych przez wirus brodawczaka ludzkiego.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

Wirus HPV (brodawczak ludzki) - co to jest? Objawy, leczenie, zdjęciaWskazania do stosowania

Szczepionka Gardasil 9 stosowana jest profilaktycznie w celu zapobiegania rozwojowi w/w chorób nowotworowych oraz zmniejszenia ryzyka zakażenia brodawkami płciowymi. Nie służy do leczenia utrzymujących się zakażeń HPV lub chorób związanych z jakimkolwiek typem HPV zawartych w szczepionce. Jednakże w przypadku osób zakażonych jednym lub kilkoma typami HPV uwzględnionymi w szczepionce, Gardasil 9 może chronić przed chorobami związanymi z pozostałymi typami zawartymi w szczepionce - szczególnie typami onkogennymi.

Dawkowanie preparatu

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED pacjenci szczepieni są według schematu 3-dawkowego (0, 2, 6 miesięcy). Drugą dawkę podajemy miesiąc po pierwszej dawce, a trzecią dawkę co najmniej 3 miesiące po dawce drugiej. Wszystkie trzy dawki podawane są w ciągu 1 roku.

Do szczepienia kwalifikuje lekarz dermatolog lub ginekolog w trakcie konsultacji.

Cena szczepienia

1 dawka: 600 zł (szczepienie, zawiera cenę szczepionki)
+ 220 zł / 270 zł (pierwsza konsultacja kwalifikująca dermatolog/ginekolog)
 
2 dawka: 600 zł (szczepienie, zawiera cenę szczepionki)
+ 110 zł / 135 zł (druga konsultacja kwalifikująca dermatolog/ginekolog)
 
3 dawka: 600 zł (szczepienie, zawiera cenę szczepionki)
+ 110 zł / 135 zł (trzecia konsultacja kwalifikująca dermatolog/ginekolog)

Grupy wiekowe

Szczepionka Gardasil 9 przeznaczona jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 9 roku życia. Według WHO i polskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji szczepionka jest zalecana zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Badania skuteczności szczepienia Gardasil 9 prowadzone w grupach mężczyzn w wieku 9 - 26 lat oraz kobiet w wieku 9 - 45 lat potwierdziły skuteczność na zmniejszenie ryzyka zakażeniem typami wirusa HPV zawartymi w szczepionce. Na tej podstawie wydano rekomendacje dla szczepienia w/w grup wiekowych.

Możliwe skutki uboczne

Jak każda szczepionka, Gardasil 9 może powodować działania niepożądane - choć nie u każdego one muszą wystąpić.

Po zastosowaniu szczepionki Gardasil 9 obserwowano następujące działania niepożądane:

  • Bardzo często (nie częściej niż u 1 osoby na 10): działania niepożądane w miejscu wstrzyknięcia (ból, obrzęk i zaczerwienienie) oraz ból głowy.
  • Często (nie częściej niż u 1 osoby na 10): działania niepożądane w miejscu wstrzyknięcia (zasinienie i świąd), gorączka, zmęczenie, zawroty głowy i nudności.
  • Niezbyt często (nie częściej niż u 1 na 100 osób): powiększenie węzłów chłonnych (szyjnych, pachowych lub pachwinowych), pokrzywka, omdlenie, któremu czasami towarzyszy drżenie lub sztywnienie, wymioty; ból stawów, ból mięśni, nietypowe zmęczenie lub osłabienie, dreszcze, ogólne złe samopoczucie.
  • Rzadko (nie częściej niż u 1 na 1000 osób): reakcje alergiczne.
  • Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): ciężkie reakcje alergiczne (reakcja anafilaktyczna).

Obserwowano większą częstość występowania obrzęku w miejscu wstrzyknięcia, gdy szczepionkę Gardasil 9 podawano podczas tej samej wizyty jednocześnie z dawką przypominającą skojarzonej szczepionki przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi [komponent bezkomórkowy] oraz poliomyelitis [inaktywowanej].

Zgłaszano omdlenie, któremu czasami towarzyszyło drżenie lub sztywnienie. Chociaż przypadki omdlenia występują niezbyt często, pacjenci powinni pozostać pod obserwacją przez 15 minut po podaniu szczepionki przeciw HPV.

Czy Gardasil 9 można podawać pacjentkom w ciąży?

Dane otrzymane z dużej liczby zastosowań szczepionki w okresie ciąży (badanych było ponad 1000 kobiet) wykazały, że Gardasil 9 nie powoduje wad rozwojowych i nie wpływa szkodliwie na rozwój płodu / noworodka. Przeprowadzono również badania na zwierzętach, z których wynika, że szczepionka nie wykazuje szkodliwego wpływu na reprodukcję i płodność.

Mimo to dane te są uznawane za niewystarczające, aby rekomendować stosowanie szczepionki Gardasil 9 w okresie ciąży. Termin szczepienia należy przełożyć do momentu rozwiązania.

Czy można szczepić przeciwko HPV podczas karmienia piersią?

Szczepionka Gardasil 9 może być podawana podczas karmienia piersią. W badaniach klinicznych szczepionki Gardasil 9 wzięło udział 92 kobiet, które karmiły piersią w okresie podawania szczepionki.

W badaniach immunogenność szczepionki u kobiet karmiących piersią była porównywalna do obserwowanej u kobiet, które podczas podania szczepionki tego nie robiły. Ponadto, profil działań niepożądanych u kobiet karmiących piersią był porównywalny do obserwowanego u kobiet z całej populacji objętej badaniem bezpieczeństwa. 

Warto zaznaczyć, że u dzieci karmionych piersią podczas okresu szczepień nie wystąpiły żadne ciężkie działania niepożądane związane ze szczepieniem.

Pełny skład preparatu

Substancjami czynnymi szczepionki Gardasil 9 są: wysoko oczyszczone, niezakaźne białka dla każdego z typów wirusa brodawczaka ludzkiego (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58).

1 dawka (0,5 ml) zawiera około:
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 6 - 30 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 11 - 40 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 16 - 60 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 18 - 40 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 31 - 20 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 33 - 20 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 45 - 20 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 52 - 20 mikrogramów
Białko L12,3 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 58 - 20 mikrogramów

Szczepionka zawiera również amorficzny hydroksyfosforanosiarczan glinu jako adiuwant. Adiuwanty są dodawane do szczepionek w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej, czyli wzmocnienia działania szczepionki.

Pozostałe składniki szczepionki to: sodu chlorek, histydyna, polisorbat 80, sodu tetraboran i woda do wstrzykiwań.

Kiedy nie stosować tego leku?

Szczepionki Gardasil 9 nie stosujemy w celach leczniczych. Szczepienie nie zapobiega wystąpieniu zmian wywołanych przez szczepionkowe typy HPV u osób, które w momencie szczepienia były zakażone wirusem HPV. 
Szczepionka nie jest również wskazana w leczeniu potwierdzonych nowotworów szyjki macicy sromu, pochwy i odbytu. Nie jest przeznaczona do zapobiegania rozwojowi wykrytych wcześniej zmian związanych z aktywnym wirusem HPV.

Gardasil 9 nie może być podawany osobom, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancje czynne lub substancje pomocnicze wymienione w składzie preparatu.

Szczepionkę należy stosować ostrożnie u osób z trombocytopenią lub innymi zaburzeniami krzepnięcia. Po podaniu domięśniowym może wystąpić krwawienie lub obrzęk skóry.

Nie czekaj, Twoje zdrowie jest w Twoich rękach. Wczesne podanie szczepionki HPV chroni Ciebie i Twoich bliskich przed rozwojem chorób nowotworowych, na których wpływ ma zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Umów się na konsultację kwalifikującą do szczepienia!

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

220 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

220 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12