Badanie genetyczne na łuszczycę

W jakim celu przeprowadza się testy genetyczne w łuszczycy? Czy warto się badać, jeśli nie mamy objawów choroby? Zapoznaj się z poniższym tekstem, aby dowiedzieć się, czy warto wykonać badania wykrywające genetyczne predyspozycje łuszczycy. Badanie genetyczne na łuszczycę

Badanie genetyczne na łuszczycę - dla kogo?

Obecne możliwości technologiczne umożliwiają już nie tylko badania poszczególnych sekwencji genów, ale również zmian w na poziomie pojedynczych, budujących je "cegiełek" - nukleotydów.

Kodowane ich informacje nie tylko określają nasz kolor oczu czy grupę krwi. W niektórych przypadkach niewielkie różnice mogą już decydować o zdrowiu lub chorobie. W zasadzie niemal wszystkie powszechne choroby do pewnego stopnia są zakodowane w naszych genach - zarówno cukrzyca, jak i choroby serca, astma, jaskra, czy łuszczyca. Naukowcy w toku badań wyłaniają ich wiele, ale tylko te, które zostają określone jako kluczowe będą wykorzystywane w testach.

Dostępne w naszym Centrum Dermatologicznym FebuMed testy genetyczne HLA-Cw6 pozwalają odkryć, czy jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na łuszczycę. Obecność genu HLA-Cw6 jest wiązana z wczesnym początkiem łuszczycy, oraz jej cięższym przebiegiem. Gen HLA-Cw6 jest również skojarzony z łuszczycą kropelkowatą.

Jak podaje Human Immunology, w porównaniu ze zdrową populacją, gen HLA-Cw6 częściej występuje u osób z łuszczycowym zapaleniem stawów. Dlatego wykonanie testu jest szczególnie polecane osobom, w których rodzinach występowała łuszczyca, i/lub mają niejasne objawy, które mogą wskazywać na tą chorobę.

Przeprowadzenie testu genetycznego na łuszczycę może również być zalecone osobie cierpiącej z powodu bólu stawów bez wyjaśnionej przyczyny, przede wszystkim gdy wśród krewnych występowały zmiany skórne charakterystyczne dla łuszczycy.

Test genetyczny HLA-Cw6

HLA-Cw6 jest genem kodującym białko występujące na powierzchni limfocytów. Należy do klasy I MHC, które są istotne dla właściwej regulacji funkcjonowania limfocytów T.

Zaburzenia dotyczące tego rodzaju limfocytów są jednym z głównych mechanizmów w łuszczycy, co może tłumaczyć związek tego antygenu z chorobą zapalną skóry.

Mimo nowoczesnych metod badań, dla nowo odkrytych genów, związek z łuszczycą nie jest wystarczająco silny, aby  być równie ważnym narzędziem w wykrywaniu zwiększonego ryzyka łuszczycy jak HLA-Cw6.

Jak wykonać badanie?

Obecnie badania genetyczne można wykonać nie tylko w toku specjalistycznej diagnostyki w poradniach genetycznych, ale również w placówkach dermatolgicznych. W Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie dostępne są testy genetyczne HLA-Cw6, do którego przeprowadzenia wymagane jest pobranie wymazu z błony śluzowej policzka.

Badanie jest szybkie i całkowicie bezbolesne (nie wymaga pobierania krwi), dlatego z powodzeniem może być wykonywane u małych dzieci.

Wykonanie testu genetycznego może rozwiać wiele naszych wątpliwości, i wykluczyć obecność genu HLA-Cw6 silnie predysponującego do rozwoju łuszczycy. Jest to jednorazowy wydatek, którego ważność nie wygasa.

Pozytywny wynik testu to dla Ciebie ważna informacja, że musisz szczególnie dbać o swoje zdrowie, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. Im wcześniej zaczniesz zdrowo żyć, tym niższe ryzyko nie tylko łuszczycy, ale także wielu innych schorzeń.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12