Badanie genetyczne na łuszczycę

W jakim celu przeprowadza się testy genetyczne w łuszczycy? Czy warto się badać, jeśli nie mamy objawów choroby? Zapoznaj się z poniższym tekstem, aby dowiedzieć się, czy warto wykonać badania wykrywające genetyczne predyspozycje łuszczycy. Badanie genetyczne na łuszczycę

Badanie genetyczne na łuszczycę - dla kogo?

Obecne możliwości technologiczne umożliwiają już nie tylko badania poszczególnych sekwencji genów, ale również zmian w na poziomie pojedynczych, budujących je "cegiełek" - nukleotydów.

Kodowane ich informacje nie tylko określają nasz kolor oczu czy grupę krwi. W niektórych przypadkach niewielkie różnice mogą już decydować o zdrowiu lub chorobie. W zasadzie niemal wszystkie powszechne choroby do pewnego stopnia są zakodowane w naszych genach - zarówno cukrzyca, jak i choroby serca, astma, jaskra, czy łuszczyca. Naukowcy w toku badań wyłaniają ich wiele, ale tylko te, które zostają określone jako kluczowe będą wykorzystywane w testach.

Dostępne w naszym Centrum Dermatologicznym FebuMed testy genetyczne HLA-Cw6 pozwalają odkryć, czy jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na łuszczycę. Obecność genu HLA-Cw6 jest wiązana z wczesnym początkiem łuszczycy, oraz jej cięższym przebiegiem. Gen HLA-Cw6 jest również skojarzony z łuszczycą kropelkowatą.

Jak podaje Human Immunology, w porównaniu ze zdrową populacją, gen HLA-Cw6 częściej występuje u osób z łuszczycowym zapaleniem stawów. Dlatego wykonanie testu jest szczególnie polecane osobom, w których rodzinach występowała łuszczyca, i/lub mają niejasne objawy, które mogą wskazywać na tą chorobę.

Przeprowadzenie testu genetycznego na łuszczycę może również być zalecone osobie cierpiącej z powodu bólu stawów bez wyjaśnionej przyczyny, przede wszystkim gdy wśród krewnych występowały zmiany skórne charakterystyczne dla łuszczycy.

Test genetyczny HLA-Cw6

HLA-Cw6 jest genem kodującym białko występujące na powierzchni limfocytów. Należy do klasy I MHC, które są istotne dla właściwej regulacji funkcjonowania limfocytów T.

Zaburzenia dotyczące tego rodzaju limfocytów są jednym z głównych mechanizmów w łuszczycy, co może tłumaczyć związek tego antygenu z chorobą zapalną skóry.

Mimo nowoczesnych metod badań, dla nowo odkrytych genów, związek z łuszczycą nie jest wystarczająco silny, aby  być równie ważnym narzędziem w wykrywaniu zwiększonego ryzyka łuszczycy jak HLA-Cw6.

Jak wykonać badanie?

Obecnie badania genetyczne można wykonać nie tylko w toku specjalistycznej diagnostyki w poradniach genetycznych, ale również w placówkach dermatolgicznych. W Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie dostępne są testy genetyczne HLA-Cw6, do którego przeprowadzenia wymagane jest pobranie wymazu z błony śluzowej policzka.

Badanie jest szybkie i całkowicie bezbolesne (nie wymaga pobierania krwi), dlatego z powodzeniem może być wykonywane u małych dzieci.

Wykonanie testu genetycznego może rozwiać wiele naszych wątpliwości, i wykluczyć obecność genu HLA-Cw6 silnie predysponującego do rozwoju łuszczycy. Jest to jednorazowy wydatek, którego ważność nie wygasa.

Pozytywny wynik testu to dla Ciebie ważna informacja, że musisz szczególnie dbać o swoje zdrowie, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. Im wcześniej zaczniesz zdrowo żyć, tym niższe ryzyko nie tylko łuszczycy, ale także wielu innych schorzeń.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12