Łuszczyca brwi – przyczyny, leczenie, zdjęcia

Wygląd jest niezmiernie ważny dla naszej pozycji społecznej, nawiązywania relacji interpersonalnych, czy powodzenia w życiu zawodowym. W dzisiejszych czasach bywa nawet traktowany jako wyznacznik sukcesu. Dlatego łuszczyca twarzy jest powiązana ze znacznym cierpieniem, gdyż jej przejawy mogą wpływać na to, jak odbiera nas otoczenie. Dowiedz się, jakie są przyczyny łuszczycy brwi, i jakie metody leczenia można w niej stosować. Jakie są przyczyny łuszczycy brwi?

Współczesny człowiek często daje się zwieść atrakcyjnemu wyglądowi zewnętrznemu, przypisując im cechy charakteru oraz kompetencje, które uważane są za pożądane wśród przywódców, oraz polityków. Do takich wniosków doszli badacze z Cambridge, którzy pokazywali zdjęcia kandydatów startujących w wyborach w Brazylii i Meksyku osobom z Indii i Ameryki. Mimo różnic kulturowych i etnicznych, byli całkowicie zgodni, iż zwycięzcy kandydaci to tacy, którzy cechują się wyglądem najbliższym dzisiejszym ideałom piękna.

Dlatego choroby skóry, w których zmiany występują na twarzy są często powiązane z depresją, poczuciem odrzucenia i wykluczenia ze społeczeństwa. Tacy pacjenci częściej sięgają po używki które pozwalają odreagować stres, jak alkohol czy papierosy. Często lekarze oraz bliscy nie są w stanie zrozumieć, iż choroba skóry może mieć również wymiar psychologiczny. A pacjent, który cierpi, może nie być odpowiednio zmotywowany do trzymania się zaleceń lekarskich, i nie osiągać dobrych wyników leczenia, podaje Dermatologic Therapy.

Jakie są przyczyny łuszczycy brwi?

Zajęcie skóry twarzy w łuszczycy ma wpływ na liczne aspekty życia dla pacjentów, i silniej niż inne jej przejawy odbija się na jakości życia. Przez długi czas łuszczyca twarzy była jednak pomijana w wytycznych dotyczących choroby, ponieważ uważano ją za rzadko występujący problem. Autorzy publikacji w Journal of the American Academy of Dermatology, podważyli jednak ten pogląd.

W tym celu przeanalizowali historie choroby pacjentów ze zmianami łuszczycowymi w obrębie twarzy. Jak zauważyli, nie tylko sama lokalizacja zmian wskazuje na konieczność otoczenia takich pacjentów szczególną opieką. Ta lokalizacja najczęstsza była bowiem u pacjentów, u których już w młodym wieku pojawiły się pierwsze przejawy łuszczycy, a jej przebieg miał bardziej agresywny charakter.

U licznych zmiany łuszczycowe obecne były także na paznokciach, i nierzadko już wcześniej rozpoznano u nich łuszczycowe zapalenie stawów. Zwykle łuszczyca występowała u nich rodzinnie. Zmiany na twarzy wiążą się również z dotkliwym świądem, a ponieważ uszkodzenia skóry powodują wysiew kolejnych zmian (pozytywny objaw Koebnera), dochodzi w tym mechanizmie do powstawania nowych wykwitów.

Wystąpienie zmian w tej okolicy, jak podkreślają, to ważny sygnał, iż choroba jest zaawansowana, i wymaga zdecydowanego leczenia. Ponadto – łuszczyca brwi i twarzy wcale nie należy  do rzadkich. Różne źródła podają, iż zajęcie skóry twarzy występuje u 17-68% pacjentów.

Leczenie łuszczycy brwi

W przypadku zajęcia brwi, podobnie jak innych regionów twarzy, leczenie przebiega nieco inaczej niż w przypadku innych obszarów ciała. Ze względu na specyficzną budowę skóry twarzy, stosowanie silnych sterydów, przed dłuższe okresy nie jest wskazane. Stosowane są retinoidy, fototerapia światłęm UV, kalcypotriol w formie maści.

Jednak badania wskazują, że dobry efekt kosmetyczny dają również leki stosowane w atopowym zapaleniu skóry, takie jak maści z takrolimusem, pozwalające zmniejszyć zaczerwienienie, pogrubienie oraz łuszczenie się skóry. Leki te cechują się ponadto wysokim profilem bezpieczeństwa. 

Obecnie toczą się również badania nad stosowaniem leków biologicznych w opornych przypadkach. Jeden z kandydatów, ixekizumab, okazał się skuteczniejszy nie tylko względem placebo, ale również od etanerceptu – leku o ugruntowanej pozycji terapeutycznej. Pacjenci z łuszczycą brwi powinni być również pod opieką okulisty.

Zajęcie skóry powiek stanem zapalnym, a także inne, groźniejsze powikłania mogą być łatwo przeoczone, zauważają specjaliści z University of California. Łuszczyca twarzy i brwi nie może być zatem traktowana jako problem wyłącznie natury estetycznej, lecz chorobą wymagającą kompleksowej opieki.

Łuszczyca brwi – zdjęcia

Pacjent nr 1 - łuszczyca skóry twarzy i brwi

Pacjent nr 2 - łuszczyca skóry twarzy i brwi

Pacjent nr 3 - łuszczyca skóry twarzy i brwi

Pacjent nr 4 - łuszczyca skóry twarzy i brwi

Pacjent nr 5 - łuszczyca skóry twarzy i brwi

źródło: https://www.regionalderm.com/

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12