Czym jest kriochirurgia? Jakie zmiany skórne można wymrozić?

Czy słyszałeś wcześniej o kriochirurgii? Na czym polega ta metoda usuwania zmian skórnych i czy warto z niej skorzystać? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, kiedy najlepiej sprawdzi się kriochirurgia dermatologiczna.

Co to jest kriochirurgia?

Czym jest kriochirurgia? Jakie zmiany skórne można wymrozić? | Centrum Dermatologiczne FEBUMED w Warszawie - konsultacje dermatochirurgiczne, konsultacje dermatologiczne dla dzieci i dorosłych, usuwanie zmian skórnychKriochirurgia to metoda leczenia polegająca na wymrażaniu zmienionych chorobowo tkanek przy użyciu bardzo niskich temperatur. W dermatologii wymrażanie jest wykorzystywane głównie do usuwania zmian skórnych, takich jak brodawki wirusowe, kłykciny czy znamiona barwnikowe np. pieprzyki. Podczas zabiegu stosuje się ciekły azot lub inne substancje o niskiej temperaturze wrzenia, co prowadzi do samoistnego obumierania tkanki. Kriochirurgia jest precyzyjnym, bezkrwawym i mało inwazyjnym procesem, ponieważ nie wymaga nacinania skóry ani zakładania szwów. Wymrożona tkanka po zabiegu naturalnie odpada, a zdrowe komórki odbudowują uszkodzony obszar. Zabieg ten często stosuje się również w ginekologii czy otolaryngologii, ale jego główne zastosowanie w dermatologii to leczenie powierzchownych zmian skórnych.

Kiedy widoczne są efekty kriochirurgii?

Efekty kriochirurgii dermatologicznej widoczne są zazwyczaj po kilku dniach od zabiegu. Bezpośrednio po wymrażaniu może wystąpić zaczerwienienie, pęcherz (bąbelek) lub strupek, które z czasem samoistnie odpadają. Niekiedy po zabiegu występuje też pieczenie czy swędzenie, jednak z reguły ustępują one w ciągu paru dni. W zależności od wielkości i głębokości zmiany skórnej pełne wygojenie naskórka trwa od 1 do 3 tygodni. Proces regeneracji przebiega stopniowo, a usunięta tkanka jest zastępowana przez nowe, zdrowe komórki. W niektórych przypadkach konieczne może być powtórzenie zabiegu wymrażania, szczególnie w przypadku większych zmian skórnych, tych trudnodostępnych lub jeśli uzyskany po pierwszej sesji efekt nie jest w pełni satysfakcjonujący.

Jakie zmiany skórne można wymrozić?

Kriochirurgia pozwala na skuteczne usunięcie różnorodnych zmian skórnych - zarówno tych o charakterze łagodnym, jak i niektórych nowotworowych. Wśród zmian, które można wymrozić, znajdują się przede wszystkim:

  • brodawki wirusowe (tzw. kurzajki);
  • brodawki łojotokowe;
  • przerosty gruczołów łojowych;
  • mięczaki zakaźne;
  • rogowacenie słoneczne (jest to zmiana przednowotworowa);
  • blizny przerosłe i bliznowce;
  • rak podstawnokomórkowy (w niektórych przypadkach).

Dzięki kriochirurgii możliwe jest bezpieczne usunięcie zmian, które są trudne do leczenia innymi metodami. Metoda ta charakteryzuje się niską inwazyjnością i minimalizuje ryzyko powstania blizn po przeprowadzonym zabiegu.

Kriochirurgia brodawek, zmanion barwnikowych i rozległych blizn cieszy się dużą popularnością w dermatologii i medycynie estetycznej, ponieważ pozwala w bezpieczny sposób usunąć duże zmiany skórne bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Po zabiegu skóra dosyć szybko się regeneruje, co naszym zdaniem może zachęcać do rozważenia z tej metody leczenia. Jeśli masz problem ze zmianami skórnymi, zapisz się na wizytę do naszego centrum dermatologicznego.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł
UMÓW SIĘ! >>