Opatrunek okluzyjny w leczeniu łuszczycy - Centrum Dermatologiczne Febumed

Opatrunek okluzyjny w leczeniu łuszczycy

Leczenie łuszczycy polega nie tylko na stosowaniu środków farmakologicznych. W niektórych przypadkach, szybszą poprawę przynosi zastosowanie specjalnych, izolujących zmianę od otoczenia opatrunków okluzyjnych. W takim „zamknięciu” skóra szybciej goi, a wyraźną poprawę jej stanu można uzyskać już w ciągu kilku tygodni. Czy opatrunek okluzyjny w łuszczycy ma sens?

Leczenie łuszczycy z użyciem opatrunków okluzyjnych ma już długą historię. Już w latach 60’ wspominało o tym renomowane czasopismo medyczne – The British Medical Journal. Jednak w tamtym okresie, ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne, proponowano pacjentom rozwiązania ekstremalne, które polegały na noszeniu kombinezonu z tworzywa sztucznego przez kilka tygodni do momentu, w którym staje się on sztywny i zacznie pękać.

Chociaż dzisiaj tego rodzaju rozwiązania zapewne nie spotkałyby się z szeroką akceptacją, okluzja w leczeniu zmian łuszczycowych nadal ma swoje zastosowana. Zwykle jednak opatruje się ograniczony obszar skóry, dopasowując materiał opatrunkowy do rozmiaru zmienionej chorobowo powierzchni.

Jak stosować opatrunek okluzyjny w łuszczycy?

Zakładania opatrunków okluzyjnych może się nauczyć sam pacjent, jeśli np. z powodu odległości od placówki nie jest w stanie wystarczająco często do niej dotrzeć. Zwykle jednak zajmuje się tym wyszkolony personel medyczny. Główną cechą opatrunku okluzyjnego jest stworzenie środowiska  ściśle izolującego zmianę od czynników zewnętrznych – jak woda, powietrze oraz mikroby.

Materiał z których są wykonane jest wodoodporny, ograniczając parowanie wody ze skóry, oraz ułatwiając wchłanianie składników aktywnych w lekach oraz odżywczych - w dermokosmetykach.

Perforowane opatrunki posiadają niewielkie otwory, dzięki czemu nie przylegają ściśle do rany. W leczeniu skomplikowanych zmian, można stosować opatrunki okluzyjne w połączeniu z innymi – np. hydrożelowymi (dodatkowo nawilżającymi skórę).

Niektóre z nich mogą być nasączone lekiem – w tym sterydami. Ze względu na to iż możliwości jest wiele, a wybór opatrunku sam w sobie jest ważny dla osiągniętych efektów leczenia, o doborze odpowiedniego rodzaju powinien zadecydować specjalista z odpowiednim doświadczeniem.

Jakie są efekty?

Sposób działania metod okluzyjnych w łuszczycy nie jest do końca wyjaśniony. Jednak, jak wykazują badacze z Korei Południowej, izolacja skóry ze zmianami chorobowymi od otoczenia powoduje zmiany w jej budowie. Po 7 dniach kuracji, zaobserwowali iż mikroskopowo jej budowa jest niemal identyczna ze zdrową skórą.

Niektórzy specjaliści spekulują, iż za pozytywne działanie okluzji odpowiedzialne jest uniemożliwienie odparowywania potu z powierzchni skóry, co zapobiega jej wysuszaniu. Stosowanie metod okluzyjnych ogranicza też nadmierne podziały komórkowe, będące mechanizmem w którym powstają zmiany łuszczycowe.

Okrywanie wodoodpornym opatrunkiem miejsc, na które aplikowane są preparaty nawilżające oraz inne dermokosmetyki, wyraźnie zwiększa ich wnikanie w skórę. To samo dotyczy także leków. Jednak może to sprawić, iż dostarczona miejscowo dawka może przekroczyć dopuszczalną wartość.

Zbyt wysoka dawka oznacza natomiast większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku używania leków sterydowych, nie należy stosować metod okluzyjnych bez konsultacji z lekarzem, zastrzega National Psoriasis Foundation. Właściwie stosowany opatrunek okluzyjny może być jednak bardzo wartościowym elementem terapii, a jej efekty będą widoczne znacznie szybciej.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE

CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych i dzieci powyżej 12 r. ż.

200 zł     

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci poniżej 12 r. ż.

 220 zł     

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE