Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Według Polskiej Unii Onkologii, każdego roku na świecie ok. 500 000 kobiet choruje na raka szyjki macicy, z czego średnio 3 500 w samej Polsce. Statystyki są miażdżące – co druga zdiagnozowana kobieta umiera. Aby zapobiec wysokiemu stopniowi umieralności, lekarze zalecają – oprócz regularnych badań kontrolnych, takich jak cytologia – szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Uważa się bowiem, że ten powszechnie występujący wirus jest jednym z odpowiedzialnych za powstawanie nowotworu szyjki macicy.

Szczepionka przeciw wirusowi HPV – dla kogo? Szczepienie przeciw wirusowi HPV - jak się przed nim chronić?

Lekarze dermatolodzy – wenerolodzy współpracujący z Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie, prowadzą szczepienia profilaktyczne przeciwko wirusowi HPV. Szacuje się, że najnowsze szczepionki są w stanie zapobiec, aż 90 proc. zakażeń wywołujących raka szyjki macicy. Polecane są one szczególnie kobietom, które prowadzą aktywne życie seksualne, ale nie tylko. Mając na uwadze fakt, że zachorowalność na raka szyjki macicy wzrasta wraz z wiekiem, szczepione mogą być również kobiety poniżej 20 roku życia, które nie miały kontaktów seksualnych.

Jak można zarazić się wirusem HPV?

Do zarażenia wirusem HPV dochodzi najczęściej w czasie stosunku seksualnego, ale również podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą zakażonego. Przyjmuje się, że wszystkie kobiety, który rozpoczęły współżycie seksualne mogą mieć kontakt zarówno z typami HPV niskiego ryzyka, jak również wysokiego. Badania pokazują, że ok. 80 proc. kobiet aktywnych seksualnie ulega zarażeniu wirusem HPV co najmniej raz w ciągu życia.

Jak zabezpieczyć się przed wirusem HPV i uchronić przed rakiem szyjki macicy?

W celu zabezpieczenia się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, zaleca się wstrzemięźliwość seksualną oraz stosowanie zabezpieczeń mechanicznych (prezerwatyw). Lekarze coraz częściej proponują swoim pacjentom, a zwłaszcza kobietom, szczepionki przeciwko HPV. Stanowią one jedną z lepszych barier ochronnych przeciwko szczepom onkogennym wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Skutki uboczne szczepionki przeciw wirusowi HPV

Jednym z najpopularniejszych skutków ubocznych szczepionki przeciw HPV jest możliwość wystąpienia obrzęku w miejscu nakłuwania. Może pojawić się również gorączka, bóle głowy czy uczucie zmęczenia – są to jednak powikłania, które mają charakter przemijający. Przed wykonaniem szczepienia każdy lekarz jest zobowiązany do wymienienia wszystkich możliwych skutków ubocznych. Pamiętajmy o tym, że jeżeli po wykonaniu szczepionki doszło do powikłań, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12