Testy płatkowe (alergiczne testy skórne) - dla kogo, jak się przygotować?

Testy płatkowe, zwane również potocznie „testami naskórkowymi” lub „patch testami”, przeprowadza się w celu wykrycia alergii kontaktowej (tzw. alergii opóźnionej) na hapteny – antygeny niepełnowartościowe. Zaliczamy do nich m.in. leki, związki chemiczne, a także składniki własnych tkanek ustroju wyższego. Dzięki testom płatkowym możemy szybko i wiarygodnie zdiagnozować występowanie alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, czyli alergicznego wyprysku kontaktowego. Testy wykonywane są u dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. 

Zastosowanie testów alergicznychTesty płatkowe nakładane przez lekarza dermatologa w szybki, bezbolesny sposób.

Testy płatkowe wykonywane są przez lekarza dermatologa, lub alergologa, w celu potwierdzenia alergii kontaktowej na znajdujące się w środowisku alergeny. Do najpopularniejszych alergenów zaliczamy:

  • Niklu siarczany znajdujące się w biżuterii, elementach ozdobnych odzieży (guzikach, zamkach, klamrach), klamkach, nożyczkach, monetach przyborach kuchennych;
  • Alkohole sterolowe z lanoliny wchodzące w skład kremów, maści i szamponów, samoopalaczy, pomadek, podkładów, pudrów czy kremów do golenia;
  • Neomycyny siarczany, które znajdują się w antybiotykach, kroplach i maściach do oczu, aerozolach;
  • Kalafonie użyte do produkcji tworzyw sztucznych, kosmetyków, mydeł, lakierów, klei, gum do żucia czy nici dentystycznych;
  • Formaldehydy będących w farbach, atramentach, środkach czystości, kosmetykach kolorowych, materiałach budowlanych czy papierosach.

Jak się przygotować do testów płatkowych?

Na 3-4 tygodnie przed badaniem nie stosuj miejscowych preparatów alergicznych i leków z grupy kortykosteroidów nanoszonych bezpośrednio na skórę.

Na 7-10 dni przed wykonaniem testów odstaw leki przeciwalergiczne, w tym leki antyhistaminowe.

Na 2-3 dni przed przeprowadzeniem nie przyjmuj wapna, witaminy C czy rutyny.

Na 1-2 dni przed testem zgól włosy z pleców – dotyczy to pacjentów z nadmiernym owłosieniem. Testy są przylepiane bezpośrednio na skórę, dlatego w celu uniknięcia podrażnienia musi być ona gładka i bez owłosienia.

W dniu badania nie stosuj preparatów pielęgnacyjnych na skórę np. balsamów, kremów czy maści. Mogą one utrudniać przylepienie testu na skórze.

Po założeniu testów, pamiętaj o tym aby podczas kąpieli nie moczyć pleców, na których testy są założone. Woda powoduje gorszą przyczepność testów, a w efekcie prowadzi do ich usunięcia.

W trakcie testów zakładaj luźną, przewiewną i ciemną odzież wierzchnią. Nie noś biustonoszy czy gorsetów. Ściśle przylegające ubranie może uszkodzić test, a niektóre substancje znajdujące się w testach mogą dodatkowo barwić odzież.

Podczas testów zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej. Nadmierne pocenie może prowadzić do odklejenia się plastrów z testami.

Wykonanie i odczytywanie testów alergicznych – płatkowych

Testy płatkowe przeprowadzane są przez dermatologa w trakcie konsultacji medycznej. Na oczyszczoną skórę pacjenta – najczęściej na skórę grzbietu – naklejany jest test w postaci plastra do aplikacji, który składa się z pojedynczych komór wypełnionych substancjami testowymi.

Plaster pozostawia się na skórze pacjenta przez 48 godzin od momentu aplikacji w celu interpretacji pierwszych wyników. Kolejne odczyty następują po ok. 72, 96 lub 168 godzinach od czasu naklejenia komór z haptenami na skórze badanego.

Wskazania do wykonania testów alergicznych

Pierwszym wskazaniem do wykonania testu płatkowego jest pojawienie się stałego, uporczywego świądu. To dość charakterystyczny objaw alergicznego wyprysku kontaktowego, który w niektórych przypadkach może przyjąć formę rozległej wysypki.

Testy płatkowe powinny być rutynowo przeprowadzane wśród wszystkich chorych u których, na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego, nie można od razu rozpoznać występowania przewlekłej choroby skóry.

Testy są wskazane również dla osób, które mają predyspozycje do dziedziczenia alergii. Są przeznaczone dla dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia.

Przeciwwskazania do wykonania testów alergicznych

  • Przeciwwskazaniami do wykonania testu płatkowego jest zły stan ogólny pacjenta oraz jego wiek – testy polecane są osobom dorosłym oraz dzieciom powyżej 6 roku życia.
  • Osoby zmagające się z ostrymi chorobami infekcyjnymi czy z autoagresji, nie powinny mieć przeprowadzanych testów, gdyż ich wyniki mogą być błędne.
  • Testów nie można przeprowadzić u osób zmagających się z chorobami skóry, u których ze względu na rozległe występujące zmiany, nie ma możliwości naklejenia plastrów do aplikacji.
  • Przyjmuje się, że choć nie ma dowodów na temat szkodliwego wpływu testów płatkowych, nie powinny być one wykonywane u kobiet w ciąży.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

    Konsultacja alergologiczna dla dorosłych

220 zł    

    Konsultacja alergologiczna dla dzieci

220 zł   

    Naskórkowe testy płatkowe (36 alergenów)

445 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12