Kriochirurgia - wskazania, leczenie

Kriochirurgia to popularna, bardzo bezpieczna i praktycznie bezbolesna metoda leczenia, która polega na miejscowym i kontrolowanym niszczeniu zmian poprzez ich zamrażanie. Od wielu lat jest z powodzeniem stosowana w walce z rónymi chorobami dermatologicznymi. Polecana jest zwłaszcza dla pacjentów, którzy zmagają się z takimi schorzeniami, jak np.:Jakie są wskazania do kriochirurgii?

 • BRODAWKI WIRUSOWE (skórne narośla powstałe w wyniku infekcji wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego; zmiany najczęściej zlokalizowane są na dłoniach i stopach).
 • NAGNIOTKI (twarde, żółtawe zgrubienia naskórka, które tworzą się najczęściej na stopach i dłoniach; bywają bardzo bolesne i mogą utrudniać wykonywanie najprostszych codziennych czynności).
 • WŁÓKNIAKI (łagodne guzki tkanek miękkich, które mogą występować w wielu miejscach na ciele np. na twarzy, przez co kojarzone są zazwyczaj ze sporym defektem kosmetycznym; choć bezbolesne, zaniedbane potrafią osiągać duże rozmiary).
 • TRĄDZIK POSPOLITY I TRĄDZIK RÓŻOWATY (jedne z najpopularniejszych chorób dermatologicznych polegających na upośledzeniu aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy przewlekły łojotok).
 • BLIZNOWCE I BLIZNY PRZEROSŁE (zmiany powstałe najczęściej w wyniku zabiegów i operacji chirurgicznych w wyniku długotrwałego procesu gojenia się ran).
 • PLAMY SOCZEWICOWATE (zmiany skórne przybierające barwę od jasnobrązowej do ciemnobrązowej; na ciele mogą występować w postaci pojedynczej i mnogiej; często towarzyszą chorobom o podłożu genetycznym, a także są następstwem starzenia się skóry).
 • TOCZEŃ RUMIENIOWATY (przewlekła choroba o podłożu immunologicznym, która źle leczona może doprowadzić do niewydolności wielu narządów).
 • NACZYNIAKI JAMISTE (łagodne guzy nowotworowe składające się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych; często pojawiają się u małych dzieci i choć mogą być zlokalizowane w każdym miejscu na ciele, lubią występować w okolicy twarzy).
 • NACZYNIAKI STARCZE (popularnie zwane punktami rubinowymi; malutkie, czerwone kropki – czasami zlewającymi się w pajączki, które najczęściej pojawiają się na twarzy i dekolcie).
 • ŁYSIENIE PLACKOWATE (jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów, która może dotknąć wszystkich – zarówno młodzież, jak i osoby dojrzałe).
 • ZIARNINIAK OBRĄCZKOWATY (choroba skóry objawiająca się podskórnymi, twardymi wykwitami o gładkiej powierzchni, które kształtem przypominają obrączkę; najczęściej dotyka ona dzieci).
 • ŚWIERZBIĄCZKA GUZKOWA (rozsiane na ciele zmiany o charakterze guzkowatym, które często wywołują intensywny świąd).
 • ŚWIERZBIĄCZKA OGRANICZONA (swędzące wykwity skórne, które są przyczyną lub też wynikiem świądu o bardzo intensywnym nasileniu).
 • INNE (niektóre nowotwory, stany przed rakowe i łagodne rozrosty).

Do usunięcia zmian skórnych wykorzystuje się urządzenie kriochirurgiczne, w którym w trakcie zabiegu wykorzystywane są przez lekarzy dermatologów ciecze kriogeniczne w postaci czynników chłodniczych. Ciecze te, dzięki swoim właściwościom są nieaktywne chemicznie, niepalne i bardzo bezpieczne w użyciu.

Istnieje wiele technik zamrażania (ciekły azot, podtlenek azotu czy dwutlenek azotu) i tak naprawdę wybór odpowiedniego sposobu usunięcia zmian zależy w dużej mierze od jej rodzaju oraz od preferencji i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12