Skąd się bierze trądzik u dorosłych i jak sobie z nim radzić?

Jedną z najczęstszych chorób skórnych osób dorosłych jest trądzik pospolity. Dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Charakterystyczny dla niego łojotok skóry powoduje powstawanie krostek zapalnych, zaskórników, blizn i grudek. Trądzik po 30. Leczenie trądziku u dorosłych

Przyczyny występowania trądziku u dorosłych

Trądzik należy do grupy przewlekłych chorób zapalnych gruczołów łojowych i ujść mieszków włosów, który manifestuje się powstawaniem skórnych wykwitów. W ponad 99% występuje na twarzy i dotyczy okolic łojotokowych. Jest chorobą wieloczynnikową, na której rozwój wpływają czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Główną przyczyną występowania trądziku są uwarunkowania genetyczne oraz problemy z prawidłowym wytwarzaniem łoju. U jego podłoża leży również aktywność hormonów, a także obecność niektórych bakterii. Powszechnie uważa się, że czynniki immunologiczne stanowią drugorzędną rolę w leczeniu trądziku.

Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej

Podstawą leczenią trądziku jest zahamowanie rozwoju bakterii oraz nadmiernego rogowacenia skóry i łojotoku. Wprowadzane jest leczenie miejscowe i ogólne, zwłaszcza w łagodnych oraz umiarkowanych postaciach trądziku.

Wykorzystuje się preparaty o działaniu miejscowym np. antybiotyki (np. klindamycyna), pochodne witaminy A, kwas azelainowy czy nadtlenek benzoilu. Stosowane leki mają działanie przeciwbakteryjne, ograniczające stan zapalny i redukcję wolnych kwasów tłuszczowych.

Szukasz dobrego specjalisty w Warszawie, który specjalizuje się w leczeniu trądziku? Skorzystaj z wizyty konsultacyjnej u lekarzy dermatologów - klinicystów z Centrum Dermatologii FebuMed.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12