Pokrzywka - przyczyny, objawy i leczenie

Dermatolodzy podkreślają, że pokrzywka należy do jednych z najczęściej występujących chorób skóry i dotyczy ok. 20% całej populacji.

Z obserwacji wynika, że częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Pokrzywka - przyczyny, objawy i leczenieZe względu na swój przewlekły stan, może znacznie obniżyć jakość i komfort życia pacjenta.

Przebieg i charakterystyczne objawy pokrzywki

Pokrzywka manifestuje się wystąpieniem wykwitów i bąbli skórnych, którym towarzyszy silny świąd. Bąble mogą pojawiać się w jednym miejscu nie dłużej niż dobę i w przeciwieństwie do innych schorzeń dermatologicznych, ustępują bez śladu nie powodując żadnych skutków ubocznych.

Wykwity z kolei utrzymują się dłużej niż bąble, bo nawet do kilku dni. Zmiany zlokalizowane są w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, okolicy oczodołów, wargi górnej i narządów płciowych.

Przyjmuje się, że u ponad połowy chorych występują jednocześnie wykwity i bąble, bez wystąpienia obrzęku naczynioruchowego. Nie są znane czynniki, które mogą spowodować wystąpienie pokrzywki, dlatego uważa się, że mają one na ogół charakter immunologiczny lub nieimmunologiczny.

Leczenie pokrzywki w Centrum Dermatologicznym FebuMed (Warszawa)

Leczenie pokrzywki następuje w wyniku wyeliminowania czynnika przyczynowego.Z badań wynika, że najczęstszym mediatorem wyzwalającym bąble pokrzywkowe jest histamina. Stąd też w leczeniu choroby stosuje się leki należące do grupy przeciwhistaminowych.

W przypadku pojawienia się intensywnego świądu można stosować preparaty zewnętrzne o działaniu nawilżającym i przeciwświądowym. Gdy pokrzywka występuje u dzieci można stosować również okłady okluzyjne - zwłaszcza na noc, aby zapewnić dziecku spokojny sen.

Skonsultuj się z lekarzem dermatologiem z Centrum Dermatologii FebuMed w Warszawie jeżeli podejrzewasz, że występuje u Ciebie, lub Twojego dziecka, pokrzywka.
 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12