Pokrzywka - przyczyny, objawy i leczenie

Dermatolodzy podkreślają, że pokrzywka należy do jednych z najczęściej występujących chorób skóry i dotyczy ok. 20% całej populacji.

Z obserwacji wynika, że częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Pokrzywka - przyczyny, objawy i leczenieZe względu na swój przewlekły stan, może znacznie obniżyć jakość i komfort życia pacjenta.

Przebieg i charakterystyczne objawy pokrzywki

Pokrzywka manifestuje się wystąpieniem wykwitów i bąbli skórnych, którym towarzyszy silny świąd. Bąble mogą pojawiać się w jednym miejscu nie dłużej niż dobę i w przeciwieństwie do innych schorzeń dermatologicznych, ustępują bez śladu nie powodując żadnych skutków ubocznych.

Wykwity z kolei utrzymują się dłużej niż bąble, bo nawet do kilku dni. Zmiany zlokalizowane są w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, okolicy oczodołów, wargi górnej i narządów płciowych.

Przyjmuje się, że u ponad połowy chorych występują jednocześnie wykwity i bąble, bez wystąpienia obrzęku naczynioruchowego. Nie są znane czynniki, które mogą spowodować wystąpienie pokrzywki, dlatego uważa się, że mają one na ogół charakter immunologiczny lub nieimmunologiczny.

Leczenie pokrzywki w Centrum Dermatologicznym FEBUMED (Warszawa)

Leczenie pokrzywki następuje w wyniku wyeliminowania czynnika przyczynowego. Z badań wynika, że najczęstszym mediatorem wyzwalającym bąble pokrzywkowe jest histamina. Stąd też w leczeniu choroby stosuje się leki należące do grupy przeciwhistaminowych.

W przypadku pojawienia się intensywnego świądu można stosować preparaty zewnętrzne o działaniu nawilżającym i przeciwświądowym. Gdy pokrzywka występuje u dzieci można stosować również okłady okluzyjne - zwłaszcza na noc, aby zapewnić dziecku spokojny sen.

Skonsultuj się z lekarzem dermatologiem z Centrum Dermatologii FebuMed w Warszawie jeżeli podejrzewasz, że występuje u Ciebie, lub Twojego dziecka, pokrzywka.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12