Łysienie- typy, przyczyny i leczenie

Przyjmuje się, że na głowie osoby dorosłej znajduje się ok. 100 000 tys. włosów, które rosną w tempie ok. 1-2 cm miesięcznie. Dziennie ubywa nam ok. 50 - 100 włosów i jest to jak najbardziej normalny proces. W przypadku, gdy dziennie wypada nam więcej niż 100 włosów może to oznaczać, że mamy problemy z łysieniem. Łysienie- typy, przyczyny i leczenie

Charakterystyczne objawy łysienia

Jednym z najczęstszych objawów łysienia jest nadmierne wypadanie włosów. Może mieć ono charakter przejściowy lub przewlekły, i uzależnione jest od czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Przykładowo, łysienie o charakterze przejściowym może być związane z nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy i uszkodzeniami mechanicznymi w wyniku natręctw. Mówimy wtedy np. o łysieniu z pociągania, które charakteryzuje się uszkodzonymi mieszkami włosowymi w okolicach skroniowych i czołowych. Albo o łysieniu pourazowym manifestującym się dużymi zmianami w obrębie okolicy czołowo-ciemieniowej, które powstaje jako efekt wyrywania włosów w wyniku urazu.

Do najczęstszych rodzajów trwałego łysienia zaliczamy:

  • FPHL to łysienie androgenowe typu kobiecego, które jest najczęstszą formą łysienia występującą u kobiet. Utrata włosów następuje w sposób stopniowy i istnieją podstawy ku temu, aby uznać, że jest to choroba dziedziczna.
  • MPA czyli łysienie androgenowe występujące u mężczyzn. Podobnie, jak u kobiet - utrata włosów jest stopniowa, pierwsze ogniska widoczne są w okolicy czołowej w linii M.
  • Łysienie plackowate charakteryzujące się gładkimi ogniskami całkowitej utraty włosów. Zmiany są okrągłe i dobrze widoczne.

Diagnostyka i leczenie łysienia w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie

Łysienie, jako jedna z chorób skóry głowy i włosów, diagnozowana jest przez dermatologa. W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz przeprowadza dokładny wywiad, podczas którego analizuje stan głowy pacjenta oraz stara się wskazać na rodzaj choroby i czynniki predysponujące.

Stan skóry głowy może być dokładnie sprawdzany przy pomocy dermatoskopu, zwłaszcza jeżeli istnieje prawdopodobieństwo wykrycia toczącego się stanu zapalnego. Leczenie łysienia jest skomplikowane, długotrwałe i uzależnione od wielu czynników m.in. predyspozycji genetycznych, przyjmowanych leków i zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dlatego warto zaufać specjalistom z Centrum Dermatologicznego FEBUMED (Warszawa), którzy mają doświadczenie w leczeniu chorób skóry głowy i włosów.
 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12