Łysienie- typy, przyczyny i leczenie - Centrum Dermatologiczne Febumed

Łysienie- typy, przyczyny i leczenie

Przyjmuje się, że na głowie osoby dorosłej znajduje się ok. 100 000 tys. włosów, które rosną w tempie ok. 1-2 cm miesięcznie. Dziennie ubywa nam ok. 50 - 100 włosów i jest to jak najbardziej normalny proces. W przypadku, gdy dziennie wypada nam więcej niż 100 włosów może to oznaczać, że mamy problemy z łysieniem. Łysienie- typy, przyczyny i leczenie

Charakterystyczne objawy łysienia

Jednym z najczęstszych objawów łysienia jest nadmierne wypadanie włosów. Może mieć ono charakter przejściowy lub przewlekły, i uzależnione jest od czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Przykładowo, łysienie o charakterze przejściowym może być związane z nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy i uszkodzeniami mechanicznymi w wyniku natręctw. Mówimy wtedy np. o łysieniu z pociągania, które charakteryzuje się uszkodzonymi mieszkami włosowymi w okolicach skroniowych i czołowych. Albo o łysieniu pourazowym manifestującym się dużymi zmianami w obrębie okolicy czołowo-ciemieniowej, które powstaje jako efekt wyrywania włosów w wyniku urazu.

Do najczęstszych rodzajów trwałego łysienia zaliczamy:

  • FPHL to łysienie androgenowe typu kobiecego, które jest najczęstszą formą łysienia występującą u kobiet. Utrata włosów następuje w sposób stopniowy i istnieją podstawy ku temu, aby uznać, że jest to choroba dziedziczna.
  • MPA czyli łysienie androgenowe występujące u mężczyzn. Podobnie, jak u kobiet - utrata włosów jest stopniowa, pierwsze ogniska widoczne są w okolicy czołowej w linii M.
  • Łysienie plackowate charakteryzujące się gładkimi ogniskami całkowitej utraty włosów. Zmiany są okrągłe i dobrze widoczne.

Diagnostyka i leczenie łysienia w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

Łysienie, jako jedna z chorób skóry głowy i włosów, diagnozowana jest przez dermatologa. W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz przeprowadza dokładny wywiad, podczas którego analizuje stan głowy pacjenta oraz stara się wskazać na rodzaj choroby i czynniki predysponujące.

Stan skóry głowy może być dokładnie sprawdzany przy pomocy dermatoskopu, zwłaszcza jeżeli istnieje prawdopodobieństwo wykrycia toczącego się stanu zapalnego. Leczenie łysienia jest skomplikowane, długotrwałe i uzależnione od wielu czynników m.in. predyspozycji genetycznych, przyjmowanych leków i zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dlatego warto zaufać specjalistom z Centrum Dermatologicznego FebuMed (Warszawa), którzy mają doświadczenie w leczeniu chorób skóry głowy i włosów.
 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

150 zł    
    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci 150 zł    

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź terminy konsultacji.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE