Skórne infekcje wirusowe i bakteryjne

Choroby skóry o podłożu bakteryjnym i wirusowym należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń. Zakażenia gronkowcowe, paciorkowcowe, wirusy opryszczki, brodawek, półpaścia - to jeden z tych chorób zaliczanych do bolesnych, uciążliwych, problematycznych i mało estetycznych schorzeń dermatologicznych. Choroby bakteryjne skóry

Najczęściej występujące skórne infekcje wirusowe i bakteryjne

Do najpopularniejszych chorób o podłożu wirusowym zaliczamy:

  • opryszczkę występującą najczęściej w okolicach błony śluzowej jamy ustnej czy skrzydełkach nosa. Manifestuje się powstawaniem bolesnych pęcherzyków o podłożu surowiczym, które przeradzają się w postać ropną. Zmiany są zazwyczaj pojedyncze, nie rozsiane.
  • ospę wietrzną, którą można zarazić się drogą kropelkową poprzez błonę śluzową dróg oddechowych. Początkowe objawy przypominają grypę i charakteryzują się wystąpieniem na skórze ciała wysypki polimorficznej.
  • półpasiec objawia się wystąpieniem bólu przypominającego pieczenie wzdłuż zajętego nerwu. Powstają wykwity plamisto grudkowe, które w trakcie rozwoju choroby zmieniają się w pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą.
  • wirus brodawczaka ludzkiego manifestujący się powstawaniem grudek o nierównej powierzchni, którym nie towarzyszą objawy podmiotowe. Zmienione chorobowo zmiany zlokalizowane są głównie w obrębie palców rąk, wałów paznokciowych, a nawet na skórze twarzy.

Choroby bakteryjne skóry dzielimy na trzy główne rodzaje:

  • Zakażenie gronkowcowe  np.zapalenie mieszka włosowego, figówka czy czyrak. 
  • Zakażenie paciorkowcowe np.  róża.
  • Zakażenie mieszane np. liszajec zakaźny, niesztowica, piodermia przewlekła bujająca i wrzodzejąca, wyprzenia bakteryjne czy zapalenie ropne wałów paznokciowych.

Leczenie skórnych infekcji wirusowych i bakteryjnych w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

Leczenie infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym uzależnione jest od rodzaju występującego zakażenia. Przykładowo, przy opryszczce mogą być to preparaty stosowane miejscowo, a także leki wspomagające układ odpornościowy.

Do leczenia brodawek wykorzystywane są zabiegi dermatochirurgiczne np. elektrokoagulacjękriochirurgię czy laser frakcyjny, które pomagają w skuteczny sposób na usunięcie niechcianej zmiany. Należy pamiętać, że decyzje o dobraniu metody leczenia podejmuje lekarz w trakcie konsultacji z pacjentem. 

Zachęcamy do skorzystania z usług dermatologicznych w Centrum Dermatologii FebuMed (Warszawa), które pozwolą na szybkie zdiagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12