Skórne infekcje wirusowe i bakteryjne

Choroby skóry o podłożu bakteryjnym i wirusowym należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń. Zakażenia gronkowcowe, paciorkowcowe, wirusy opryszczki, brodawek, półpaścia - to jeden z tych chorób zaliczanych do bolesnych, uciążliwych, problematycznych i mało estetycznych schorzeń dermatologicznych. Choroby bakteryjne skóry

Najczęściej występujące skórne infekcje wirusowe i bakteryjne

Do najpopularniejszych chorób o podłożu wirusowym zaliczamy:

  • opryszczkę występującą najczęściej w okolicach błony śluzowej jamy ustnej czy skrzydełkach nosa. Manifestuje się powstawaniem bolesnych pęcherzyków o podłożu surowiczym, które przeradzają się w postać ropną. Zmiany są zazwyczaj pojedyncze, nie rozsiane.
  • ospę wietrzną, którą można zarazić się drogą kropelkową poprzez błonę śluzową dróg oddechowych. Początkowe objawy przypominają grypę i charakteryzują się wystąpieniem na skórze ciała wysypki polimorficznej.
  • półpasiec objawia się wystąpieniem bólu przypominającego pieczenie wzdłuż zajętego nerwu. Powstają wykwity plamisto grudkowe, które w trakcie rozwoju choroby zmieniają się w pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą.
  • wirus brodawczaka ludzkiego manifestujący się powstawaniem grudek o nierównej powierzchni, którym nie towarzyszą objawy podmiotowe. Zmienione chorobowo zmiany zlokalizowane są głównie w obrębie palców rąk, wałów paznokciowych, a nawet na skórze twarzy.

Choroby bakteryjne skóry dzielimy na trzy główne rodzaje:

  • Zakażenie gronkowcowe  np.zapalenie mieszka włosowego, figówka czy czyrak. 
  • Zakażenie paciorkowcowe np.  róża.
  • Zakażenie mieszane np. liszajec zakaźny, niesztowica, piodermia przewlekła bujająca i wrzodzejąca, wyprzenia bakteryjne czy zapalenie ropne wałów paznokciowych.

Leczenie skórnych infekcji wirusowych i bakteryjnych w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie

Leczenie infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym uzależnione jest od rodzaju występującego zakażenia. Przykładowo, przy opryszczce mogą być to preparaty stosowane miejscowo, a także leki wspomagające układ odpornościowy.

Do leczenia brodawek wykorzystywane są zabiegi dermatochirurgiczne np. elektrokoagulacjękriochirurgię czy laser frakcyjny, które pomagają w skuteczny sposób na usunięcie niechcianej zmiany. Należy pamiętać, że decyzje o dobraniu metody leczenia podejmuje lekarz w trakcie konsultacji z pacjentem. 

Zachęcamy do skorzystania z usług dermatologicznych w Centrum Dermatologii FEBUMED (Warszawa), które pozwolą na szybkie zdiagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12