Liszaj płaski – co to jest?

Liszaj należy do przewlekłych, zapalnych chorób skóry, która manifestuje się występowaniem na skórze wykwitów zlokalizowanych na grzbietowej powierzchni tułowia, kończynach, płytce paznokciowej a nawet na błonie śluzowej jamy ustnej.

Istnieje wiele odmian klinicznych liszaja płaskiego, dlatego aby go zdiagnozować wskazana jest konsultacja u doświadczonego lekarza dermatologa. Liszaj płaski – co to jest?

Cechy charakterystyczne liszaja

Typowym objawem liszaja jest uporczywy świąd, który występuje u większości chorych. Jest on na tyle intensywny, że może doprowadzić do powstania ran i owrzodzeń w wyniku uszkodzeń naskórka poprzez intensywne drapanie.

Zmiany na skórze pojawiają się najczęściej na kończynach dolnych i górnych, wewnętrznych powierzchniach przedramion i nadgarstków, okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz tułowiu. Liszaj rzadko występuje na twarzy, choć może się pojawić na skórze głowy - jest to cecha charakterystyczna dla liszaja płaskiego mieszkowego.

Leczenie liszaja w Centrum Dermatologicznym FebuMed (Warszawa)

Liszaj jest chorobą, która ma charakter nawrotowy i przewlekły, co oznacza, że bez wprowadzenia leczenia, może trwać przez długi czas (średnio 1-2 lata) i skutecznie wpłynąć na pogorszenie się jakości życia chorego.

W przypadku leczenia liszaja stosuje się leczenie ogólne i miejscowe np. poprzez stosowanie kortykosteroidów wraz z opatrunkami okluzyjnymi, które mają na celu regenerację stanu naskórka oraz eliminację uporczywego świądu. Polecana są również zabiegi z zakresu fototerapii, w tym wypadku lampami UVB 311 nm, które wykazują pozytywne działania względem usprawnienia szybkości leczenia.

Jeżeli podejrzewasz u siebie wystąpienie liszaja, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem dermatologiem Centrum Dermatologicznego FEBUMED w Warszawie w celu rozpoczęcia leczenia.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12