Liszaj należy do przewlekłych, zapalnych chorób skóry, która manifestuje się występowaniem na skórze wykwitów zlokalizowanych na grzbietowej powierzchni tułowia, kończynach, płytce paznokciowej a nawet na błonie śluzowej jamy ustnej.
Istnieje wiele odmian klinicznych liszaja płaskiego, dlatego aby go zdiagnozować wskazana jest konsultacja u doświadczonego lekarza dermatologa.
Typowym objawem liszaja jest uporczywy świąd, który występuje u większości chorych. Jest on na tyle intensywny, że może doprowadzić do powstania ran i owrzodzeń w wyniku uszkodzeń naskórka poprzez intensywne drapanie.
Zmiany na skórze pojawiają się najczęściej na kończynach dolnych i górnych, wewnętrznych powierzchniach przedramion i nadgarstków, okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz tułowiu. Liszaj rzadko występuje na twarzy, choć może się pojawić na skórze głowy - jest to cecha charakterystyczna dla liszaja płaskiego mieszkowego.
Liszaj jest chorobą, która ma charakter nawrotowy i przewlekły, co oznacza, że bez wprowadzenia leczenia, może trwać przez długi czas (średnio 1-2 lata) i skutecznie wpłynąć na pogorszenie się jakości życia chorego.
W przypadku leczenia liszaja stosuje się leczenie ogólne i miejscowe np. poprzez stosowanie kortykosteroidów wraz z opatrunkami okluzyjnymi, które mają na celu regenerację stanu naskórka oraz eliminację uporczywego świądu. Polecana są również zabiegi z zakresu fototerapii, w tym wypadku lampami UVB 311 nm, które wykazują pozytywne działania względem usprawnienia szybkości leczenia.
Jeżeli podejrzewasz u siebie wystąpienie liszaja, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem dermatologiem Centrum Dermatologicznego FEBUMED w Warszawie w celu rozpoczęcia leczenia.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |