Liszaj płaski – co to jest?

Liszaj należy do przewlekłych, zapalnych chorób skóry, która manifestuje się występowaniem na skórze wykwitów zlokalizowanych na grzbietowej powierzchni tułowia, kończynach, płytce paznokciowej a nawet na błonie śluzowej jamy ustnej.

Istnieje wiele odmian klinicznych liszaja płaskiego, dlatego aby go zdiagnozować wskazana jest konsultacja u doświadczonego lekarza dermatologa. Liszaj płaski – co to jest?

Cechy charakterystyczne liszaja

Typowym objawem liszaja jest uporczywy świąd, który występuje u większości chorych. Jest on na tyle intensywny, że może doprowadzić do powstania ran i owrzodzeń w wyniku uszkodzeń naskórka poprzez intensywne drapanie.

Zmiany na skórze pojawiają się najczęściej na kończynach dolnych i górnych, wewnętrznych powierzchniach przedramion i nadgarstków, okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz tułowiu. Liszaj rzadko występuje na twarzy, choć może się pojawić na skórze głowy - jest to cecha charakterystyczna dla liszaja płaskiego mieszkowego.

Leczenie liszaja w Centrum Dermatologicznym FebuMed (Warszawa)

Liszaj jest chorobą, która ma charakter nawrotowy i przewlekły, co oznacza, że bez wprowadzenia leczenia, może trwać przez długi czas (średnio 1-2 lata) i skutecznie wpłynąć na pogorszenie się jakości życia chorego.

W przypadku leczenia liszaja stosuje się leczenie ogólne i miejscowe np. poprzez stosowanie kortykosteroidów wraz z opatrunkami okluzyjnymi, które mają na celu regenerację stanu naskórka oraz eliminację uporczywego świądu. Polecana są również zabiegi z zakresu fototerapii, w tym wypadku lampami UVB 311 nm, które wykazują pozytywne działania względem usprawnienia szybkości leczenia.

Jeżeli podejrzewasz u siebie wystąpienie liszaja, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem dermatologiem Centrum Dermatologicznego FebuMed w Warszawie w celu rozpoczęcia leczenia.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12