Nadpotliwość - skuteczne leczenie wstydliwej choroby pach

Szacuje się, że ok. 1-2% całej ludzkiej populacji zmaga się z nadpotliwością. Choć powszechnie błędnie jest ona uznawana za chorobę wieku młodzieńczego, badania pokazują, że dotyczy ona osób w wieku od 20 do 60 lat. Specjaliści szacują, że w ponad połowie przypadków ma ono tło rodzinne, co oznacza, że wpływ na chorobę mają czynniki genetyczne, z czego mało pacjentów zdaje sobie sprawę. Nadpotliwość - skuteczne leczenie wstydliwej choroby pach

Nadpotliwość zaliczana jest do jednej z najbardziej uciążliwych chorób, które w życiu codziennym wywołują u pacjenta duży stres i dyskomfort. Przykry zapach pojawiający się w wyniku rozkładu potu przez bakterie, sprawia, że choroba rzutuje na relacje z ludźmi, kontakty towarzyskie czy pracę, w efekcie czego może doprowadzić do powstania poważnych zaburzeń emocjonalnych.

Czy człowiek musi się pocić?

Pocenie to zjawisko fizjologiczne, które choć z pozoru nie daje komfortu, jest jak najbardziej normalne i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pocimy się, aby nasz organizm mógł utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, jednocześnie nie dopuszczając do jego przegrzania. 

Codziennie wydzielamy od kilku mililitrów do 0,5 litra potu w wyniku działających na nas czynników fizjologicznych czy objawowych. Przykładowo, możemy pocić się w wyniku:

  • stresu i sytuacji emocjonalnych np. przed egzaminem,
  • wysokiej temperatury otoczenia czy przebywania w gorącym klimacie,
  • wysiłku fizycznego,
  • spożycia niektórych produktów spożywczych, które wzmagają potliwość np. kawy, czekolady, alkoholu czy ostrych przypraw.

Pamiętajmy, że wzmożona potliwość może być związana również z chorobami nowotworowymi, infekcjami przebiegającymi z gorączką, zaburzeniami neurologicznymi (np. menopauza) i hormonalnymi (np. cukrzyca) oraz nadmierną otyłością.

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie występowanie któregoś z w/w czynników, lub zmagasz się z przewlekłym występowaniem nadpotliwości, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem w celu wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Jak skutecznie leczyć nadpotliwość?

Leczeniem nadpotliwości zajmuje się lekarz dermatolog, który w trakcie wywiadu lekarskiego z pacjentem dokładnie ocenia stan jego skóry oraz zadaje pytania mające na celu jak najlepsze poznanie przyczyn problemu. Specjalista może wykonać również test Minora, który polega na nałożeniu na obszary nadmiernej potliwości jodku potasu oraz skrobi ziemniaczanej, co najlepiej uwidacznia powierzchnie objęte poceniem.

Obecnie najskuteczniejszą, a zarazem najbardziej komfortową metodą leczenia nadpotliwości jest zabieg polegający na wstrzyknięciu substancji białkowej do miejsc, w których wydzielane są największe ilości potu np. w okolice pachy.

Zabieg można wykonywać przez cały rok. Jest w pełni bezpieczny i z reguły nie wymagający znieczulenia, w związku z czym można go przeprowadzić już w trakcie pierwszej konsultacji. Wielu pacjentów doświadcza jedynie chwilowej, lekkiej bolesności okolic, w których wykonywane były nakłuwania.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergia i nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • stany zapalne skóry,
  • choroby nowotworowe.

Jeżeli jesteś zainteresowany leczeniem nadpotliwości, skontaktuj się z naszym personelem w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat oferowanych przez nas zabiegów.

Czytaj również

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12