Włókniaki zaliczamy do łagodnych nowotworów skóry. Występują głównie na skórze szyi, w okolicach pachowych, w pachwinach oraz na powiekach. Mają kształt miękkich, uszypułowanych guzków, które mogą przybierać ciemną postać. Choć nie są groźne, w wielu przypadkach stanowią poważny defekt kosmetyczny - zwłaszcza jeżeli występują na skórze twarzy. Dowiedz się, jak można je usunąć w bezpieczny i skuteczny sposób.
Głównym objawem pojawienia się włókniaków na skórze jest powstanie kulistych guzków, które mogą przybierać postać brunatną. Wyróżniamy dwa rodzaje włókniaków:
włókniak miękki
Zwykle są zmianami wrodzonymi. Pojawiają się np. w przypadku przebiegu choroby von Recklinghausena, czyli nerwiakowłókniakowatości charakteryzującej się m.in. wystąpieniem na skórze swoistych plam czy guzowatych tworów.
Włókniaki miękkie, jak sama nazwa wskazuje, są miękkie i delikatne w dotyku. Występują często mnogo i mogą się pojawić w każdym miejscu na ciele - najczęściej jednak są to okolice skóry twarzy i szyi. Najczęściej rozpoznawane są u kobiet w starszym wieku.
włókniak twardy
Włókniaki twarde są najczęściej zmianami nabytymi, które powstają w wyniku urazów mechanicznych, miejscowych stanów zapalnych czy zranień. Mają zazwyczaj postać pojedynczego, małego guza o brunatnej barwie o gładkiej - bądź szorstkiej - powierzchni. Jak wynika z nazwy - jest twardy w dotyku i uaktywnia się głównie na kończynach.
Włókniaki powstają w wyniku stymulacji receptorów na keratynocytach i fibroblastach przez leptynę i insulinooporność towarzyszącą otyłości (IGF-1), oraz przez androgeny i estrogeny ulegające zaburzeniu podczas otyłości. Receptory te są pobudzane przez tryptazę, która w wyniku urazów mechanicznych uwalniana jest z komórek tucznych.
Kofaktorem w przypadku powstawania włókniaków może być również wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. W wyniku zakażenia, na skórze mogą powstawać zmiany o charakterze grudkowym.
Jak pokazują badania, pojawienie się włókniaków miękkich wiąże się zazwyczaj z:
Uwaga! Duża liczba włókniaków na skórze może również świadczyć o zwiększonym ryzyku rozwoju miażdżycy.
fot. Klaus D. Peterr / Wikimedia
fot. Oliver Riesen (Wikimedia)
Włókniaki to nowotwory włókniste, które powstają w wyniku rozrostu tkanki łącznej. Choć nie złośliwieją, to zazwyczaj nie ustępują samoistnie. Jeżeli zauważymy więc na swojej skórze podejrzaną zmianę o charakterze kolistym, grudkowym - przypominającym pojedyncze guzki, skonsultujmy ją z lekarzem dermatologiem.
Dzięki badaniu dermatoskopowego polegającemu na ocenie i analizie zmian skórnych przy pomocy urządzenia przypominającego szkło powiększające, specjalista będzie w stanie dokładnie określić rodzaj zmiany i zaproponować wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Włókniaki, w zależności od ilości, rodzaju i miejsca lokalizacji zmian, usuwa się zazwyczaj poprzez:
Jeśli na Twojej skórze zaobserwowałeś pojawienie się włókniaków, umów się na szybkie i bezbolesne badanie dermatoskopowe w Centrum Dermatologicznym FEBUMED, które pozwoli na skuteczne wyeliminowanie nieprzyjemnych zmian skórnych
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE | CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |