Usuwanie kaszaków

Kaszaki to różnej wielkości guzy, które rosnąc pod skórą uwypuklają ją. Są z reguły twardymi zmianami, które nie są podatne na uciski. Występują u osób w każdym wieku, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Te niewielkie cysty naskórkowe są całkowicie niegroźne, mimo to uznawane są za poważny defekt kosmetyczny. Czym charakteryzują się kaszaki? Kaszaki to różnej wielkości guzy, które rosnąc pod skórą uwypuklają ją. Są z reguły twardymi zmianami, które nie są podatne na uciski.

Charakterystyka i diagnostyka kaszaka

Nazwa “kaszak” wywodzi się od treści papkowatej, zawartej w otorbionym guzie, która swoim wyglądem przypomina nieco kaszę mannę. Zmiana bywa bolesna w dotyku - zwłaszcza, kiedy ulegnie zapaleniu. Skóra wokół niej jest wtedy zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk. Może także podejść ropą w wyniku czego w późniejszym momencie zaobserwujemy samoistnego pęknięcie skóry z wyciekiem ropy na zewnątrz.

Kaszaki są niegroźnymi torbielami naskórkowymi, które powstają w okolicach skóry twarzy, głowy czy karku. Przybiera zazwyczaj barwę białą lub żółtą, a ich średnica nie przekracza zazwyczaj kilku centymetrów.

Kaszaki diagnozujemy w trakcie konsultacji dermatologicznej wykonując tzw. badanie dermatoskopowe. To szybkie i całkowicie bezbolesne badanie, które pomaga lekarzowi na ocenę zmian naskórnych. Dermatolog przy pomocy urządzenia przypominającego szkło powiększające dokładnie ogląda zmianę. Pomaga mu to w postawieniu diagnozy i zaproponowaniu odpowiedniego leczenia.

Przyczyna powstawania kaszaków

Badaczom nie udało się ustalić jednej, konkretnej przyczyny powstawania kaszaków. Powszechnie uważa się, że do ich rozwoju może dochodzić w wyniku zaburzeń hormonalnych. Część lekarzy uważa, że źródeł pojawienia się kaszaków należy szukać również:

  • w uszkodzeniach mieszków włosowych,
  • zaburzeniach gruczołów łojowych,
  • wadach rozwojowych.

Coraz większa liczba dermatologów skłania się także ku czynnikom genetycznym, co oznacza, że dziedziczymy predyspozycje do występowania kaszaków.

Leczenie kaszaków w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie

Najprostszą, a zarazem najbezpieczniejszą i naskuteczniejszą metodą usunięcia kaszaków jest skorzystanie z zabiegu chirurgicznego. Kaszaki, w zależności od rodzaju zmiany, usuwamy poprzez:

W trakcie konsultacji dermatologicznej, lekarz proponuje pacjentowi jedną z metod usunięcia kaszaków, która będzie dla niego najodpowiedniejsza. Należy zaznaczyć, że opisywane zabiegi dermatochirurgiczne wykonywane są zawsze pod okiem specjalisty, przy zachowaniu najwyższych wymogów bezpieczeństwa.

Zauważyłeś na swoim ciele zmiany o charakterze kaszaków? Chciałbyś je usunąć, ale nie jesteś przekonany do tego, która metoda byłaby dla Ciebie najbardziej skuteczna? Skonsultuj się z nami i umów się do dermatologa. Zaufaj naszym specjalistom.

  • INNE (niektóre nowotwory, stany przed rakowe i łagodne rozrosty).

Do usunięcia zmian skórnych wykorzystuje się urządzenie kriochirurgiczne, w którym w trakcie zabiegu wykorzystywane są przez lekarzy dermatologów ciecze kriogeniczne w postaci czynników chłodniczych. Ciecze te, dzięki swoim właściwościom są nieaktywne chemicznie, niepalne i bardzo bezpieczne w użyciu.

Istnieje wiele technik zamrażania (ciekły azot, podtlenek azotu czy dwutlenek azotu) i tak naprawdę wybór odpowiedniego sposobu usunięcia zmian zależy w dużej mierze od jej rodzaju oraz od preferencji i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12