Zapobieganie podrażnieniom skóry – poradnik

Nasza skóra ma różne potrzeby, co zależy zarówno od zewnętrznych czynników, jak i naszych osobistych uwarunkowań. U niektórych ludzi może być znacznie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, a wtedy łatwo o powstawanie jej uszkodzeń i podrażnień. Dowiedz się, jak dbać o wrażliwą skórę. 

Jeżeli Twoja skóra po myciu wydaje się nieprzyjemnie napięta i sucha, często pojawiają się na niej zaczerwienienia, a wiele kosmetyków bardziej jej szkodzi niż pomaga – prawdopodobnie należy ona do wrażliwych typów skóry. Istnieją jednak sposoby, które zapobiegną powstawaniu podrażnień, suchych skórek, oraz wysypek pod wpływem kosmetyków.

Warto zastanowić się nad kosmetykami które stosujesz na co dzień – czy na pewno odpowiadają one Twoim potrzebom? Według badania z 2010r. niemal 1/3 ludzi doświadczyła reakcji alergicznej w związku ze stosowanymi środkami do pielęgnacji skóry, piszą eksperci na stronie WebMD. Spróbuj wybierać te, które mają prosty skład. W ten sposób łatwo zidentyfikować dodatki, które odpowiadają za pogarszanie się stanu skóry. Najczęściej są nimi konserwanty (w tym – parabeny, formaldehyd, fenoksyetanol i inne), oraz substancje zapachowe. Pamiętaj jednak, iż decydując się na kosmetyk bez konserwantów, jego data ważności będzie krótsza niż tych „zwykłych”. W przypadku skóry, u której łatwo o podrażnienia warto też zastosować składniki, które będą łagodzić ich skutki. Naturalne działanie nawilżające i łagodzące mają aloes i mentol, oraz D-pantenol.

Jak podają specjaliści na stronie Mayo Clinic, warto eksperymentować, i niekoniecznie skłaniać się ku najdroższym markom. Według ich zaleceń, dobry kosmetyk nawilżający powinien również zapewniać ochronę przed słońcem (tj. zawierać odpowiednio wysoki filtr UV), które ma szkodliwe działanie dla skóry. Pamiętaj też, że przed nałożeniem kosmetyku na większą powierzchnię skóry, należy wykonać próbę, w celu wykluczenia alergii.

Podrażnienia skóry w atopowym zapaleniu skóry

W przypadku skóry atopowej, zapobieganie podrażnieniom skóry może być jeszcze trudniejsze. Jednak coraz częściej producenci kosmetyków tworzą linie dedykowane dla cery z różnymi problemami. Mają one bogatszą konsystencję, i pozbawione są zazwyczaj substancji odpowiedzialnych za podrażnienia. Zawierają emolienty (substancje natłuszczające), oraz humektanty (o działaniu nawilżającym), zwiększając odżywienie skóry. Ponadto zapobieganie podrażnieniom skóry, oraz ich leczenie często wymaga sumiennego stosowania leków, szczególnie w okresie nasilenia zmian. Poza lekami zawierającymi sterydy, często stosowane są inhibitory kalcyneuryny, przypominają twórcy AllergyUK Organization. W połączeniu z pielęgnacją, nie tylko umożliwiają wygojenie się zmian, zapobiegają ich nawrotom, ale również zmniejszają odczuwany świąd, który zmusza do drapania co powoduje infekcje bakteryjne, oraz pogorszenie kondycji skóry.

Jak unikać podrażnień?

Odpowiednia pielęgnacja w celu zapobiegania podrażnieniom dla osób z atopowym zapaleniem skóry nie polega wyłącznie na odpowiednim doborze dermokosmetyków. Równie istotny jest rodzaj detergentu stosowany do prania ubrań, oraz materiał z którego te są wykonane. Wełna, oraz tkaniny sztuczne często pogarszają zmiany atopowe. Ponadto alergie pokarmowe (np. na orzeszki ziemne, jaja, gluten) oraz na kurz czy sierść zwierząt również mogą odpowiadać za powstawanie podrażnień skóry. Amerykański National Institute of Health zaleca również, by unikać nagłych zmian temperatur, w tym gorących lub długich pryszniców oraz dostosowania rodzaju pielęgnacji do pory roku (w szczególności w klimacie suchym, lub podczas zimy). Wrażliwa skóra, szczególnie u atopików, nie lubi wahań wilgotności oraz temperatury. Warto więc wiedzieć, że właściwa pielęgnacja zapewni jej ochronę i piękny wygląd.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12