Usuwanie blizn laserem CO2

Blizny to zmiany skórne powstałe w wyniku procesu gojenia po urazie mechanicznym, termicznym czy chemicznym. Mogą powstawać również w wyniku przebytych stanów zapalnych. Usuwanie blizn laserem frakcyjnym

Dzielimy je ze względu na:

Czas powstawania:

  • blizny niedojrzałe o charakterze czerwonym, lekko wypukłym,

  • blizny dojrzałe o jasnej barwie, miękkie oraz elastyczne pod wpływem dotyku.

Wygląd:

  • blizny przerostowe (hipertroficzne) - czerwone, zgrubiałe, wznoszące się ponad poziom skóry,

  • bliznowce (keloidy) - mają nieregularny kształt oraz fioletową bądź czerwoną barwę,

  • blizny zanikowe (atroficzne) - leżą poniżej poziomu skóry, a w wyglądzie przypominają miejscowe zagłębienia.

Pochodzenie:

  • blizny pooperacyjne - powstałe w wyniku interwencji chirurgicznych,

  • blizny po cesarskim cięciu - nabyte w wyniku przeprowadzonego cesarskiego cięcia,

  • blizny pooparzeniowe - po uszkodzeniach chemicznych lub termicznych.

Leczenie blizn jest zabiegiem skomplikowanym i uzależnionym od kilku podstawowych czynników: czasu, który minął od powstania blizny, jej wielkości i lokalizacji oraz typu morfologicznego. Złotym standardem w leczeniu blizn jest obecnie leczenie przy użyciu lasera dermatologicznego, który uważany jest za jedną z najskuteczniejszych metod walki z tym defektem kosmetycznym.

Zalety lasera dermatologicznego

Chociaż leczenie blizn uważane jest za trudny problem kliniczny, badania pokazują, że najlepiej w tym przypadku sprawdza się laseroterapia. Dzięki wąskim promieniom światła, laser dociera w głąb skóry doprowadzając do stymulacji odnowy naskórka oraz wygładzenia jego powierzchni.

Zabiegi laserowe doskonale sprawdzą się w przypadku leczenia blizn typu icepeak scars (wąskich i głębokich), a także rolling scars (rozległych, o mniejszej głębokości). Choć nie można zagwarantować, że wszystkie blizny zostaną zlikwidowane - zależy to w dużej mierze czynników wymienionych we wprowadzeniu do tekstu - zabieg skutecznie poprawi wygląd blizn oraz całej skóry, jednocześnie wpływając pozytywnie na polepszenie komfortu życia pacjentów.

Wskazania do zabiegu laserowego

Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania blizn przy użyciu lasera, należy skorzystać z konsultacji dermatologicznej podczas której nastąpi kwalifikacja do leczenia. Może się bowiem okazać, że w przypadku danej zmiany polecane będą mniej inwazyjne metody leczenia np. peeling medyczny.

Choć laser można stosować w celu wyraźnej redukcji blizn oraz widocznej poprawy stanu naskórka, nie wszystkie zmiany można poddawać leczeniu. Dotyczy to zwłaszcza przewlekłych owrzodzeń oraz nowotworów blizn pooperacyjnych.

Efekty po zabiegu laserowym

W zależności od lokalizacji, rozległości oraz rodzaju zmian, rekonwalescencja pacjenta trwa od 3 do 7 dni. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu - blizny mogą być gładsze, wyraźnie zmniejszone i rozjaśnione. Dotyczy to przede wszystkim blizn niedojrzałych oraz tych o płytkiej powierzchni.

Leczenie zmian dojrzałych oraz blizn zanikowych jest bardziej skomplikowane i czasochłonne. Oznacza to, że w praktyce do usunięcia - czy zredukowania - blizn nie wystarczy jeden zabieg laserowy. Należy go kilkakrotnie powtarzać w określonych przez lekarza odstępach czasowych.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dermatologów z Waszyngtońskiego Instytutu Dermatologii Laserowej, usuwanie blizn laserem jest jedną z najskuteczniejszych metod zlikwidowania i zminimalizowania blizn średnio od 50% do 80%.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego

U osób zmagających się z chorobami zakaźnymi, układu krążenia, cukrzycą, nowotworami oraz chorobami o podłożu autoimmunologicznym nie powinno się przeprowadzać zabiegu laserowego.

Pacjenci z łuszczycą, łuszczycowym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym, twardziną, stwardnieniem rozsianym czy sarkoidozą mogą zostać zdyskwalifikowani do przystąpienia do zabiegu. Dotyczy to również kobiet w ciąży, matek karmiących.

Przygotowanie do zabiegu laserowego

Na kilka tygodni przed zabiegiem laserowym:

  • nie wykonujemy peelingów chemicznych,

  • nie stosujemy leków światłouczulających,

  • nie korzystamy z preparatów z retinolem.

Ograniczamy również korzystanie z kąpieli słonecznej (świeża opalenizna należy do jednych z przeciwskazań do zabiegu), sauny oraz innych zabiegów medycyny estetycznej zakładających użycie lasera - chyba, że za zgodą lekarza prowadzącego.

Po zabiegu laserowym

Bezpośrednio po zabiegu laserowym skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Zaczerwienienie zwykle zanika już po kilku godzinach od zakończenia zabiegu, zaś obrzęk utrzymuje się do kilku dni. Dlatego zabiegi najlepiej wykonywać przed weekendem lub wolnymi dniami, kiedy mamy czas na odpowiednią rekonwalescencję.

Skórę poddaną zabiegowi laserowemu odpowiednio natłuszczamy przy użyciu emolientów lub preparatów poleconych bezpośrednio przez lekarza. Pijemy dużo wody oraz unikamy nadmiernego wysiłku fizycznego, opalania (także w solarium) oraz korzystania z długich kąpieli (baseny, wanna).

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
UMÓW SIĘ! >>