Usuwanie przebarwień laserem CO2 - Centrum Dermatologiczne Febumed

Usuwanie przebarwień laserem CO2

Przebarwienia skórne, zwane również zaburzeniami barwnikowymi, spowodowane są problemami wynikającymi z syntezy i rozmieszczenia w skórze melaniny - brunatnego barwnika skóry produkowanego przez melanocyty. Dzielimy je na: Usuwanie przebarwień laserem CO2

 • naskórkowe (wynikają z nadprodukcji melaniny lub gromadzenia się melanocytów w naskórku),
 • skórne (melanina gromadzi się w skórze w warstwie brodawkowej),
 • mieszane (barwnik znajduje się w naskórku i skórze).

Do powstawania przebarwień dochodzi najczęściej pod wpływem promieniowania słonecznego oraz w wyniku problemów natury hormonalnej. Zaburzenia barwnikowe występują najczęściej u kobiet w trakcie kuracji hormonalnej, menopauzy czy w wyniku zaburzenia miesiączkowania.

Ze względu na to, że przebarwienia - piegi, ostuda, plamy soczewicowate - uważane są za istotny defekt kosmetyczny, coraz więcej osób szuka możliwości ich usunięcia ze skóry. Jedną z najlepszych metod jest laser.

Laser dermatologiczny

Ze względu na niewielkie ryzyko powikłań, zmiany barwnikowe powinny być usuwane za pomocą lasera. Zabieg polega na wniknięciu w głąb skóry światła, które doprowadza do zniszczenia istniejących komórek skórnych oraz do pobudzenia produkcji nowych.

Intensywne wprowadzane światło oddziałuje bezpośrednio na melaninę - barwnik odpowiadający za powstawanie przebarwień. Naświetlane w ten sposób zmiany stopniowo ciemnieją, stają się bardziej brunatne i powierzchowne. W zależności od wielkości zmiany, usuwane są wraz ze wzrostem skóry - średnio od tygodnia do dwóch.

Leczenie głębszych przebarwień np. melazmy jest bardziej skomplikowane. Wynika to przede wszystkim z tego, że są to zmiany spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej, do której często dochodzi w okresie ciąży. W tym przypadku zabieg laserowy trzeba powtarzać nawet 2-3 krotnie w odstępie kilku miesięcy. 

Wskazania do zabiegu laserowego

Laser to idealne rozwiązanie dla osób, które zmagają się różnymi przebarwieniami na skórze - nie tylko samej twarzy i dekoltu, ale również całego ciała. Polecany jest zwłaszcza pacjentom mającym:

 • przebarwienia posłoneczne - nabyte w wyniku intensywnej ekspozycji na słońce,
 • ostudę (tzw. maskę ciążową) - występującą u kobiet w ciąży oraz stosujących hormonalną antykoncepcję,
 • plamy soczewicowate (nazywane starczymi) - inaczej śródnaskórkowy przerost melanocytów,
 • przebarwienia pozapalne - zaburzenia pigmentacji na skutek przebytych dermatoz np. trądziku, liszaja płaskiego, urazów skóry,
 • przebarwienia po odczynach fototoksycznych - w wyniku stosowania preparatów systemowych o działaniu światłouczulającym.

Efekty po zabiegu laserowym

W zależności od rodzaju zmiany - zmiany powierzchowne, głębokie - pierwsze efekty zauważalne są już po tygodniu od wykonania zabiegu. Zmiany są wyraźnie ciemniejsze, płytsze. Możemy również zaobserwować, że zachodzi naturalny proces złuszczania, który doprowadza do stopniowego usuwania zmian ze skóry.

Mając na uwadze fakt, że większość zmian barwnikowych ma podłoże hormonalne, należy pamiętać o regularnych kontrolach endokrynologicznych oraz ginekologicznych celem prawidłowego uregulowania hormonów. Oznacza to, że każde wahania hormonalne mogą spowodować ponowne powstanie melazmy, czyli powstawanie nowych przebarwień.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego

Choć zabiegi laserowe uważane są za bezpieczne, mało inwazyjne oraz niosące ze sobą minimalne skutki uboczne, należy pamiętać o tym, że istnieją przeciwwskazania, które dyskwalifikują pacjenta do podjęcia terapii:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • choroby nowotworowe,
 • padaczka,
 • nieuregulowana cukrzyca.

Usuwania zmian barwnikowych przy pomocy lasera nie mogą wykonywać również osoby, które:

 • są uczulone na światło lub przyjmują leki powodujące reakcję fotoczuleniową np. izotretyniony,
 • na kilka tygodni przed zabiegiem wykonywały peeling medyczny,
 • są w trakcie innych zabiegów laserowych np. depilacja.

Przygotowanie do zabiegu laserowego

Przed zabiegiem laserowym skóra pacjenta jest dokładnie oczyszczana, zwłaszcza z makijażu. Warto dodać, aby przed zabiegiem na twarz nie stosować intensywnego makijażu - fluidu, pudrów etc. w celu uniknięcia ewentualnych podrażnień skórnych.

Ze względu na to, że jest to zabieg laserowy wykonywany za pomocą wąskich dawek światła, należy odpowiednio nawilżać skórę przy pomocy odpowiednich emolientów oraz pić odpowiednią ilość wody.

Na kilka tygodni przed zabiegiem laserowym rezygnujemy z kąpieli słonecznych, peelingów medycznych oraz nie stosujemy preparatów na bazie retinolu. 

Po zabiegu laserowym

Bezpośrednio po zabiegu laserowym skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i ciepła. Na powierzchni może być widoczna siateczka drobnych punkcików, które przy dotyku mogą być szorstkie - przypominać nieco papier ścierny.

Pełna rekonwalescencja wynosi ok. 5-7 dni od wykonania zabiegu laserowego. Najszybciej, bo już po kilku godzinach, znika zaczerwienienie a następnie stopniowo maleje obrzęk.

Szczegółowe zalecenia pozabiegowe otrzymuje pacjent zawsze w trakcie konsultacji lekarskiej.

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

150 zł    
    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci (poniżej 10 r. ż.) 180 zł    

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy konsultacji w Centrum Dermatologicznym FebuMed (Warszawa).

UMÓW WIZYTĘ ONLINE