Usuwanie przebarwień laserem Cutera Excel V

Przebarwienia skórne, zwane również zaburzeniami barwnikowymi, spowodowane są problemami wynikającymi z syntezy i rozmieszczenia w skórze melaniny - brunatnego barwnika skóry produkowanego przez melanocyty. Dzielimy je na: Usuwanie przebarwień laserem Cutera Excel V - bezpieczne, skuteczne

 • naskórkowe (wynikają z nadprodukcji melaniny lub gromadzenia się melanocytów w naskórku),
 • skórne (melanina gromadzi się w skórze w warstwie brodawkowej),
 • mieszane (barwnik znajduje się w naskórku i skórze).

Do powstawania przebarwień dochodzi najczęściej pod wpływem promieniowania słonecznego oraz w wyniku problemów natury hormonalnej. Zaburzenia barwnikowe występują najczęściej u kobiet w trakcie kuracji hormonalnej, menopauzy czy w wyniku zaburzenia miesiączkowania.

Ze względu na to, że przebarwienia - piegi, ostuda, plamy soczewicowate - uważane są za istotny defekt kosmetyczny, coraz więcej osób szuka możliwości ich usunięcia ze skóry. Jedną z najlepszych metod jest laser.

Laser dermatologiczny Cutera Excel V

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie, ze względu na niewielkie ryzyko powikłań przebarwienia usuwamy za pomocą nowoczesnego Lasera Cutera Excel V. Zabieg polega na wniknięciu w głąb skóry światła lasera, które doprowadza do zniszczenia istniejących komórek skórnych oraz do pobudzenia produkcji nowych.

Intensywne wprowadzane światło oddziałuje bezpośrednio na melaninę - barwnik odpowiadający za powstawanie przebarwień. Naświetlane w ten sposób zmiany stopniowo ciemnieją, stają się bardziej brunatne i powierzchowne. W zależności od wielkości zmiany, usuwane są wraz ze wzrostem skóry - średnio od tygodnia do dwóch.

Leczenie głębszych przebarwień np. melazmy jest bardziej skomplikowane. Wynika to przede wszystkim z tego, że są to zmiany spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej, do której często dochodzi w okresie ciąży. W tym przypadku zabieg laserowy trzeba powtarzać nawet 2-3 krotnie w odstępie kilku miesięcy. 

Wskazania do zabiegu laserem 

Laser Cutera Excel V to idealne rozwiązanie dla osób, które zmagają się różnymi przebarwieniami na skórze - nie tylko samej twarzy i dekoltu, ale również całego ciała. Nasi dermatolodzy zalecają go pacjentom mającym:

 • przebarwienia posłoneczne - nabyte w wyniku intensywnej ekspozycji na słońce, Usuwanie przebarwień laserem Cutera Excel V - widok urządzenia
 • ostudę (tzw. maskę ciążową) - występującą u kobiet w ciąży oraz stosujących hormonalną antykoncepcję,
 • plamy soczewicowate (nazywane starczymi) - inaczej śródnaskórkowy przerost melanocytów,
 • przebarwienia pozapalne - zaburzenia pigmentacji na skutek przebytych dermatoz np. trądziku, liszaja płaskiego, urazów skóry,
 • przebarwienia po odczynach fototoksycznych - w wyniku stosowania preparatów systemowych o działaniu światłouczulającym.

Efekty po zabiegu laserem Cutera Excel V

W zależności od rodzaju zmiany - zmiany powierzchowne, głębokie - pierwsze efekty zauważalne są już po tygodniu od wykonania zabiegu. Zmiany są wyraźnie ciemniejsze, płytsze. Możemy również zaobserwować, że zachodzi naturalny proces złuszczania, który doprowadza do stopniowego usuwania zmian ze skóry.

Mając na uwadze fakt, że większość zmian barwnikowych ma podłoże hormonalne, należy pamiętać o regularnych kontrolach endokrynologicznych oraz ginekologicznych celem prawidłowego uregulowania hormonów. Oznacza to, że każde wahania hormonalne mogą spowodować ponowne powstanie melazmy, czyli powstawanie nowych przebarwień.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego

Choć zabiegi laserowe uważane są za bezpieczne, mało inwazyjne oraz niosące ze sobą minimalne skutki uboczne, należy pamiętać o tym, że istnieją przeciwwskazania, które dyskwalifikują pacjenta do podjęcia terapii:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • choroby nowotworowe,
 • padaczka,
 • nieuregulowana cukrzyca.

Usuwania zmian barwnikowych przy pomocy lasera nie mogą wykonywać również osoby, które:

 • są uczulone na światło lub przyjmują leki powodujące reakcję fotoczuleniową np. izotretyniony,
 • na kilka tygodni przed zabiegiem wykonywały peeling medyczny,
 • są w trakcie innych zabiegów laserowych np. depilacja.

Przygotowanie do zabiegu laserem Cutera Excel V Usuwanie przebarwień laserem Cutera Excel V - głowica lasera

Przed zabiegiem laserowym w Centrum Dermatologicznym FEBUMED, nasi dermatolodzy dokładnie oczyszczają skórę pacjenta ze wszelkich zanieczyszczeń – zmywają złwaszcza makijażu. W związku z tym warto dodać, że bezpośrednio przed zabiegiem laserowym na twarz nie można stosować mocnego, intensywnego makijażu - fluidu, pudrów etc. po to, aby uniknąć ewentualnych podrażnień skórnych.

Ze względu na to, że jest to zabieg laserowy wykonywany za pomocą wąskich dawek światła, należy odpowiednio nawilżać skórę przy pomocy odpowiednich emolientów oraz pić odpowiednią ilość wody. A dodatkowo, na kilka tygodni przed zabiegiem – zrezygnować z kąpieli słonecznych, peelingów medycznych oraz preparatów na bazie retinolu. 

Po zabiegu laserem 

Jak wynika z doświadczenia naszych dermatologów, bezpośrednio po zabiegu laserowym przy użyciu lasera Cutera Excel V skóra pacjenta może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Na jej powierzchni może być widoczna siateczka drobnych punkcików, które przy dotyku mogą być szorstkie - przypominać nieco papier ścierny.

Pełna rekonwalescencja wynosi ok. 5-7 dni od wykonania zabiegu laserowego. Najszybciej, bo już po kilku godzinach, znika zaczerwienienie a następnie stopniowo maleje obrzęk. Należy pamiętać, że szczegółowe zalecenia pozabiegowe otrzymuje zawsze pacjent w trakcie konsultacji lekarskiej.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12