Rozstępami określamy pasma pomarszczonej, ścieńczałej skóry, które uważane za defekt kosmetyczny nie tylko w przypadku nastolatków oraz kobiet, ale także mężczyzn. Charakteryzują się powstawaniem czerwonawych, sinoczerwonych lub białych nieregularnych prążków, których barwa uzależniona jest od fazy rozwoju.
U kobiet rozstępy najczęściej zlokalizowane są na nogach, rękach, okolicach brzucha i klatki piersiowej. W przypadku mężczyzn są to okolice krzyżowo-lędźwiowe oraz obręcz barkowa - widoczna zwłaszcza u osób ćwiczących siłowo.
Do najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów zaliczamy:
W zależności od rodzaju i lokalizacji zmian, leczenie rozstępów uważane jest za proces długotrwały, ale dający dobre rezultaty. Z prowadzonych obserwacji wynika, że najlepsze efekty dają zabiegi obejmujące peelingi chemiczne, mikrodermabrazję, mezoterapię, a także laseroterapię. Ten ostatni uważany jest obecnie za najskuteczniejszy, a zarazem najbezpieczniejszy dla pacjenta.
Zabieg laserowy polega na kierowaniu światła lasera w miejsca objęte rozstępami. Dzięki temu, wiązka promieni, głęboko i precyzyjnie penetruje komórki tkanki podskórnej i skóry właściwej. W efekcie skóra pozostaje nienaruszona - nie ma widocznych ran a proces regeneracji skóry odbywa się zdecydowanie szybciej.
Dochodzi w ten sposób do pobudzenia głębszych warstw skóry do produkcji nowego kolagenu, co powoduje, że skóra staje się gładsza, jaśniejsza i bardziej elastyczna. W przeciwieństwie do klasycznych zabiegów chirurgicznych, w przypadku stosowania lasera nie odnotowano żadnego przypadku powstania zbliznowaceń czy wystąpienia infekcji.
Z zabiegu laserowego mogą skorzystać wszystkie osoby posiadające rozstępy o różnym obrazie klinicznym. Dotyczy to zarówno świeżych zmian, które charakteryzują się ciemną barwą oraz dojrzałych o jasnej, białej barwie. Z zabiegu, za zgodą lekarza dermatologa, mogą skorzystać także osoby młode mające rozstępy w fazie dojrzewania.
Przed wykonaniem zabiegu laserowego należy pamiętać, że im starszy jest rozstęp, tym jego usunięcie zajmuje więcej czasu. Oznacza to, że aby szybko osiągnąć oczekiwany rezultat, zabieg należy najlepiej przeprowadzić tak szybko, jak to możliwe.
Laser sprawia, że zostają usunięte zewnętrzne warstwy naskórka powodując w ten sposób usunięcie zagłębień oraz wyrównanie kolorytu. Zabieg laserowy wpływa na wzmożenie procesu syntezy kolagenu, w skutek czego dochodzi do przebudowy blizn. W leczonym obszarze skóra jest lepiej ukrwiona, a rozstępy ulegają widocznemu zwężeniu.
W zależności od rodzaju rozstępów, oraz liczby wykonanych zabiegów, laser powoduje, że zmniejsza się widoczność rozstępów i wyraźnie widać różnicę w ich strukturze. Zmiany mają inną twardość, zwiększa się ich elastyczność. To co dla pacjenta najważniejsze - coraz trudniej jest go dostrzec “gołym okiem”.
Do zabiegu laserowego mogą nie zostać dopuszczone osoby, które regularnie przyjmują leki steroidowe oraz retinoidy. Lekarze zastrzegają, że laseroterapia jest również niewskazana w przypadku pacjentów:
Z zabiegów laserowych nie mogą korzystać również kobiety w ciąży i matki karmiące, a także małe dzieci i osoby zmagające się z chorobami o podłożu autoimmunologicznymi.
Przed zabiegiem laserowym nie wskazane jest intensywne opalanie - co najmniej przez 3-4 tygodnie. Należy pić duże ilości wody oraz stosować zewnętrzne nawilżające preparaty.
Nie powinno się również pić alkoholu, który niekorzystnie wpływa na przebieg terapii laserowej.
Po zabiegu laserowym należy stosować przepisane przez lekarza preparaty oraz postępować zgodnie z jego zaleceniami. Ponadto:
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |