Pękająca skóra na palcach - przyczyny i leczenie

Suchość skóry stóp sprawia, że pod wpływem codziennego nacisku zaczyna pękać. Szczególnie odczuwane jest to, kiedy dotyczy to ich podeszwowej powierzchni, bo wtedy nawet chodzenie może być bardzo bolesne. Częstokroć problem jest bagatelizowany, gdyż niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż pękająca skóra na piętach może być niebezpieczna dla zdrowia. Tę dręczącą przypadłość można jednak leczyć. Co więcej, im wcześniej się zacznie – tym szybciej można uporać się z problemem. 

Przyczyny pękającej skóry

Skóra stóp z natury jest sucha. Jej struktura jJak leczyć pękającą skórę na dłoniach?est bowiem nieco inna, ponieważ brakuje w niej gruczołów, wydzielających oleistą warstwę, zapobiegającą przed utratą wilgoci. W jej strukturze znajdują się jednak gruczoły wydzielające pot, a od tego uzależnione jest ich prawidłowe nawilżenie.

Woda zawarta w pocie z łatwością jednak odparowuje – ponieważ brakuje tłustej warstwy która mogłaby temu zapobiegać, gdy skóra stóp nie jest odpowiednio pielęgnowana. Sucha, pękająca skóra na piętach tak naprawdę stanowi objaw, a nie chorobę. Często towarzyszą temu również:

  • uczucie swędzenia,
  • zaczerwienienie i podrażnienie,
  • złuszczanie się skóry i jej szorstkość,
  • powstawanie głębokich szczelin, które krwawią.

Przyczyny pękania skóry na piętach mogą być związane z naszymi nawykami (zbyt gorące prysznice, lub stosowanie wysuszających mydeł), wiekiem, chorobami towarzyszącymi (cukrzyca, łuszczyca), albo ze środowiskiem.

Problem nasila się w zimie, oraz przy długim przebywaniu na słońcu latem. Winne może też być suche powietrze w miejscu pracy lub w domu – szczególnie w sezonie grzewczym.

Leczenie suchej, zniszczonej skóry

Wiele osób długo bagatelizuje problem, ponieważ sądzą, że ma on wymiar wyłącznie estetyczny. Dlatego warto wiedzieć, z jakimi komplikacjami może się wiązać problem suchej skóry pięt. Jeśli nie zadziałamy szybko, gdy objawy mają niewielkie natężenie, z czasem problem bólu przy chodzeniu, swędzenia oraz pieczenia nasili się.

Zwykle drogeryjne preparaty pozostają wtedy bezskuteczne. Okres rekonwalescencji będzie również dłuższy. Dlatego warto działać szybko, i zdecydować się na poradę dermatologiczną lub u podiatry gdy tylko zauważymy, że kosmetyki nie pozwalają nam złagodzić problemu. W drogeriach oraz aptekach znajdziemy wiele kremów dla osób borykających się z problemem pękającej podeszwy stóp.

Możesz stosować kremy zawierające mocznik – które zmiękczają naskórek, oraz olejki naturalne, które tworzą naturalną, emolientową warstwę ograniczającą ucieczkę wody ze skóry i „zamykają” w niej nawilżenie. Nie muszą być to wyszukane pozycje – można wykorzystać oliwę z oliwek, która znajdzie się niemal w każdej kuchni. Popularnym rozwiązaniem jest też olej rycynowy, dostępny w aptekach.

Pamiętaj, aby dokładnie ogrzać go rozcierając dłońmi, aby ułatwić rozprowadzenie. Po aplikacji olejku, nałóż bawełniane skarpetki. Taką „maskę” najlepiej stosować na noc, a efekt, w postaci gładszej, i miększej skóry, powinien pojawić się po kilku tygodniach sumiennej pielęgnacji. Dodatkowe delikatne złuszczanie peelingami również pomoże usunąć twardą, rogową warstwę skóry.

Czasami problem może mieć głębsze podłoże, np. hormonalne. Osoby z cukrzycą, oraz niedoczynnością tarczycy mają większą skłonność do przesuszania się skóry - również stóp. W takich przypadkach koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, ponieważ rozwiązanie problemu zależy od problemu hormonalnego, o którego istnieniu możesz nawet nie wiedzieć.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
UMÓW SIĘ! >>